تنظیم بازار کالای اساسی یا آشفته بازار تخصیص و ترخیص؟/ عدم وجود هماهنگی بین دستگاه‌ها و ایجاد خودتحریمی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تنظیم بازار کالای اساسی یا آشفته بازار تخصیص و ترخیص؟/ عدم وجود هماهنگی بین دستگاه‌ها و ایجاد خودتحریمی

  • سه شنبه 04 آذر 1399 23:56
  • شناسه 47546
تنظیم بازار کالای اساسی یا آشفته بازار تخصیص و ترخیص؟/ عدم وجود هماهنگی بین دستگاه‌ها و ایجاد خودتحریمی

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که نقش اساسی در تأمین و تنظیم قیمت کالاهای اساسی دارند از هماهنگی لازم با یکدیگر برخوردار نیستند.

ولی اسماعیلی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی زنده در برنامه چشم‌انداز شبکه ایران کالا گفت: اکنون بیشتر از بحث تحریم‌ها در کشور با نوعی ناهماهنگی و بهم ریختگی بین دستگاه‌های مختلف مواجه هستیم.

وی افزود: بانک مرکزی، اداره کمرگ، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت هرکدام به طور جداگانه کار خودشان را می‌کنند. این چهار اداره و سازمان نقش مهمی در تنظیم بازار کالاهای اساسی دارند. اگر شاهد رسوب بیش از 4 میلیون تن کالا در گمرک هستیم به دلیل همین عدم وجود هماهنگی بین دستگاه‌ها و خودتحریمی است.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای عنوان کرد: مدیران کشور باید پازل‌های اقتصادی را به‌درستی کنار هم بچینند تا مردم آثار آن را بر سر سفره‌های خود حس کنند. متأسفانه مسئولان کشور این کار را انجام نمی‌دهند.

اسماعیلی ادامه داد: دولت 6 میلیارد دلار ارز 4 هزار و 200 تمانی برای تأمین کالاهاس اساسی اختصاصا داده است ولی شاهد عرضه مرغ 40 هزار تومانی در بازار هستیم. قطعاً این موضوع نشان دهنده عدم وجود برنامه در کشور است.

سید مصطفی صفاری، عضو هئیت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اساساً این نحوه کنونی سارانه دادن به مردم غلط است و مسئولان باید از تجربه کشورهای دارای اقتصاد موفق استفاده کنند. اکنون دیگر زمان اعطای یارانه کالایی به مردم دادن گذشته است و قیمت‌ها باید بر اساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود.

وی افزود: در برخی از کشورهای دنیا هر شهروندی که از حد معینی در ماه کمتر درآمد داشته باشد دولت مبلغ مشخصی را به عنوان حمایت به حساب او واریز می‌کند. البته این پول فقط برای خرید مواد غذایی خام است و فرد نمی‌تواند آن را در رستوران خرج کند.

مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی کمرگ ایران گفت: اکنون 3.5 میلیون تن کالای اساسی در گمرکات و بنادر کشور و 1 میلیون تن کالای اساسی نیز روی شناورهای دپو شده است.  4 میلیون تن کالای غیر اساسی نیز در گمرکات کشور موجود است.

وی افزود: گمرک سازمانی مجری است و تابع سیاست‌هایی است که از سوی قانون‌گذاران ابلاغ می‌شود. طبیعتاً سایر سازمان‌ها باید با کمرگ همکاری لازم را داشته باشند تا امر انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاها از گمرک به سرعت اتفاق بیوفتد. از سال 1397 تا کنون اداره گمرک ایران بیش از 8 سری پیشنهاد و راهکار برای تسریع در امور گمرکی را به سازمان‌های مختلف ارائه داده است.

معاون فنی و امور گمرکی کمرگ ایران بیان کرد: کالاهای اساسی اکنون با دو مشکل عمده در بنادر و گمرکات کشور درگیر هستند. مشکل اول این است که انتقال ارز قسمتی از این کالاهای اساسی صورت نپذیرفته است و مشکل دوم که حدوداً 70 درصد کالاهای اساسی موجود در کمرگ با آن درگیر هستند عدم اطمینان وارد کنندگان کالاها به اداره گمرک است.

سید صدرالدینی عظیمی، نایب رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران گفت: فرایند تولید گوشت مرغ منشکل از حلقه‌هایی است که اختلال در هرکدام از آن‌ها کل سیستم را دچار مشکل می‌کند.

وی افزود: متأسفانه در ایران هر روز یکی از این حلقه‌ها دچار مشکل می‌شود. در حال حاضر نهاده با قیمت آزاد به هر مقدار در بازار موجود است ولی به صورت سهمیه‌ای تنها گاهی در بازارگاه عرضه می‌شود که بازارگاه نیز مشکلات خاص خود را دارد. به طور خوشبینانه تنها 30 درصد از نهاد لازم برای پرورش مرغ به دسته تولید کننده می‌زسد و 70 درصد مابقی به صورت آزاد تهیه می‌گردد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها