رشد ضعیف اقتصاد در تابستان 99 | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رشد ضعیف اقتصاد در تابستان 99

  • پنجشنبه 13 آذر 1399 10:43
  • شناسه 47894
 رشد ضعیف اقتصاد در تابستان 99

مرکز آمار ایران می‌گوید: اقتصاد ایران در نیمه نخست امسال با احتساب ارزش‌افزوده بخش نفت 2دهم درصد رشد داشته و بدون احتساب نفت به همین میزان رشد منفی را تجربه کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  از همشهری، دلیل اصلی مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی ایران هرچند ضعیف و نزدیک به صفر در تابستان امسال، افزایش 1.7درصدی شاخص رشد اقتصادی در بخش کشاورزی و کاهش شدت رشد منفی گروه صنایع و معادن بوده است. براساس اعلام مرکز آمار در این مدت بخش صنایع و معادن با رشد منفی 7درصد مواجه شده، اما به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، بخش خدمات ایران به‌شدت آسیب دیده و 3.5درصد از وزن آن در کل اقتصاد ایران آب رفته است.

جزئیات منتشر شده از مرکز آمار نشان می‌دهد رشد اقتصادی ایران در نیمه نخست امسال بازهم منفی بوده و به منفی 1.9درصد با نفت و منفی 1.3درصد بدون نفت رسیده است. این گزارش می‌افزاید کل ارزش محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال١٣٩٠ در 6ماهه نخست سال١٣٩٩ به رقم 344هزار میلیارد تومان با نفت و 300هزار میلیارد تومان بدون احتساب نفت رسیده است؛ درحالی‌که ارزش کل اقتصاد ایران در نیمه نخست پارسال بیشتر بوده و با نفت ٣٥١هزار میلیارد تومان و بدون نفت 304هزار میلیارد تومان بوده است.

اقتصاد ایران به‌ویژه پس از خروج آمریکا از برجام وارد فاز رکود شده و انتظار دولت بر این بود که به‌تدریج اقتصاد احیا شود، اما شیوع ویروس کرونا، موتور تحریک‌کننده رشد اقتصاد یعنی بخش خدمات را از کار انداخت و حالا امیدها به مثبت شدن رشد اقتصادی ایران با برداشته شدن تحریم‌هاست.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها