بررسی بودجه 1400/ تعیین نرخ ارز در سال آینده در دستان دولت یا مجلس؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بررسی بودجه 1400/ تعیین نرخ ارز در سال آینده در دستان دولت یا مجلس؟

  • پنجشنبه 25 دی 1399 01:35
  • شناسه 49286
بررسی بودجه 1400/ تعیین نرخ ارز در سال آینده در دستان دولت یا مجلس؟

عضو هیت علمی اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: مهمترین نکته در تعیین نرخ ارز در بودجه دولت این است نرخ ارز اعلام نمیشود و تصویب هم نمیشود و مجلس میخواهد یک نرخ اعلام و تصویت کند.

علی چشمی عضو هیت علمی اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا در خصوص بودجه سال 1400 و تعیین نرخ ارز که این روزها بین دولت و مجلس محل بحث است گفت: مهمترین نکته در تعیین نرخ ارز در بودجه دولت این است نرخ ارز اعلام نمیشود و تصویب هم نمیشود دولت منابع تولید ارز را به یک نرخی محاسبه و در بودجه درج میکند که زوایای مختلفی دارد و نرخ جنبه محاسباتی دارد و این که مجلس میخواهد یک نرخ اعلام و تصویت کند یک بدعت حداقل در بیست سال اخیر است و اینجوری دولت محدود میشود و این یک نرخ دستوری میشود که نکته مهم نرخ ارز در بودجه این است که دولت چقدر لازم دارد تا تامین کلاهی اساسی  کشور را انجام بدهد.

این عضو هیت علمی دانشگاه  ادامه داد: در بحث اقتصاد کشور تعیین نرخ ارز یکی از دلایل بی ثباتی در اقتصاد و نرخ ارز میشود و نرخ ارز از اهمیت برخوردار است اما نه به اندازه ثبات این نرخ و برای اقتصاد مولد ثبات نرخ اهمیت زیادی دارد .

در ادامه برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا، مرتضی زمانیان عضو هیت علمی دانشگاه امیر کبیر گفت: اینکه میگویند دولت بیش از 50 درصد منابع ارزی در اختیار خود است و بازیگر اصلی در افزایش نرخ ارز برای تایمن بودجه خود و بدهی ها به بانک ها است کاملا اشتباه است و دولت میتوانست بدون وارد شدن هزاران میلیارد خسارت به اقتصاد با خلق پول بانک مرکزی خیلی راحتتر بانکها را نجات بدهد و کسانی که این حرف را میزنند باید مکانیزم آن را بتوانند ثابت کنند.

زمانیان گفت: به نظر من این صحبت ها گم کردن مسیر است که اگر ما تصور کنیم دولت با یک دستور توانسته نرخ ارز را بالا یا پایین بیاورد و الان برای حل وضع اقتصادی کشور این کار را نمیکند قاعدتا باعث بوجود آمدن این حرفها میشود که ما خیلی دولت بدی داریم که مردم را انقدر تحت فشار قرار میدهد و تنها سرمایه اجتماعی حاکمیت را از بین می بریم  و به نظر من مسیرغلطی است.

عضوهیت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: اقتصادی که در آن خلق نقدینگی و چاپ پول در آن صورت میگیرد و کسری بودجه در آن هست و مردم توقع دارند حقوق ها بدون هیچ قاعده ای هر  سال چند بار اضافه شود بدون رشد اقتصادی در کشور این یعنی تورم در نرخ در کالا ها و حتی زمین.

علیرضا شهبازی عضو کمیسیون بودجه مجلس گفت: مجلس الان بحثی که در کمیسیون دارد همین است که بتواند یک بودجه ای را تصویب و پیشنهاد بدهد که واقعا جامعه را از وضعیت التهابی که در آن است رهایی بدهد و فشار های اقتصادی و معیشتی که روی مردم است که باعث آن تورم است را کم کند و سامان بدهد تا مردم بهتر و راحتتر بتوانند زنگی کنند.

عضو کمیسیون بودجه مجلس در شبکه ایران کالا گفت: ما در تلاش برای تک نرخی کردن ارز و از بین بردن ارز رانتی هستیم و این گونه نیست که دولت بخواهد کسری بودجه خود را از افزایش نرخ ارز جبران کند ما به دنبال ثبات بازار و قیمت ها هستیم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها