طراحی اشتباه بودجه در 50 سال اخیر/ نرخ ارز نیروی محرک تورم است که باید کنترل شود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

طراحی اشتباه بودجه در 50 سال اخیر/ نرخ ارز نیروی محرک تورم است که باید کنترل شود

  • پنجشنبه 25 دی 1399 23:38
  • شناسه 49324
طراحی اشتباه بودجه در 50 سال اخیر/ نرخ ارز نیروی محرک تورم است که باید کنترل شود

یک عضو هیت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: افزایش نرخ ارز محرک اصلی تورم است و اگر هر سال نرخ ارز را افزایش پیدا کند همین افزایش بلافاصله به تورم اضافه می‌شود.

 سید مرتضی افقه عضو هیت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا گفت : تفکیک بودجه ارزی و ریالی با ساختارهای فعلی امکان پذیر نیست . ما نمی خواهیم وابستگی خود را به نفت کم کنیم و اگر به ستون هزینه های بودجه نگاه کنیم آنقدر ردیف های اضافی در آن می بینید که عملکرد آنها هیچ تاثیری بر تولید ملی، بر نرخ ها و پیشرفت نداشته وفقط با اعمال فشار یک ردیف بوجه اضافه شده است .

وی افزود: در بحث بودجه، بخش قابل توجهی از آن قبل از آنکه منابع درآمدی اش باشد منابع هزینه ای اش است که باید درنظر بگیرم. اگر می بینیم در سه چهار دهه اخیر مسئله هزینه ها مطرح نبود و هر سال بیشتر شده به خاطر فروش خوب نفت بوده و در این دو سه سالی که ما با مشکل فروش نفت مواجه شده ایم فرصت خوبی است که مرور بکنیم و  ردیف های هزینه ای بسیار زیادی که در بخش های مخلتفی هستند را کم کنیم و  و این ظرف 1400 نمی شود و متاسفانه عمده تلاش مجلس و دولت روی این است که منابع درآمدی جدید پیدا کند. مشکل ما این است که هزینه های زیادی داریم که هیچ کمکی مستقیم با غیرمستقیم به افزایش تولید رفاه و شادی و.... یعنی کمک به پیشرفت کشور نمی‌کند.

افقه ادامه داد: موافق افزایش نرخ ارز نیستم چون در شرایط عادی نیستیم این که عده ای میگویند نرخ ارز را رها کنیم تا با بازار هماهنگ بشود بنده معتقد هستم نرخ ارز یک محرک اصلی تورم است و اگر هر سال نرخ ارز را افزایش بدهیم همین افزایش بلافاصله به تورم اضافه میکند و در یک چرخه تکرار قرار میگیریم و بنابراین باید مدیریت شود.

رحمان سعادت عضوهیات علمی دانشگاه سمنان گفت: بحث بودجه یک مسئله فرا قوه ای است یعنی بیش از قوه مجریه است و نهایتا بودجه فصل مشترک توافقات و برنامه ریزی های مجلس و دولت و حتی قوه قضاییه است. و صرفا اگر ما انتظار داشته باشیم فقط قوه مجریه بتواند تمام مسائل را حل بکند انتظار مناسبی نیست و کشوری که 50 سال و یا بیشتر بودجه اشتباه و نامناسب را طراحی کرده نباید انتظار داشته باشیم ظرف چند ماه و یا چند سال بشود بودجه را اصلاح کرد و این یک مسئله ریشه ای  است و مشکل دارد که باید اصلاح شود و این اصلاحات باید در شرایط نرمال انجام شود ما در حال حاضر در شدیدترین تحریم ها هستیم و این بحران ایجاد کرده است.

این عضوهیات علمی دانشگاه سمنان بیان کرد: انتظار این است که به صورت درصدی بودجه اصلاح شود بخصوص بودجه 1400 که پایه ای بود برای سال های بعدی و قرن جدید که آنچه ما در بودجه شاهد بودیم این اتفاق نیوفتاده است . بودجه ما در طی 50 سال گذشته متکی بر فروش نفت بوده و نه متکی بر مالیات، تولیدات و صادرات و  ما بودجه صحیحی نداشته ایم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها