الزام حذف یارانه‌های رانتی از اقتصاد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

الزام حذف یارانه‌های رانتی از اقتصاد

 • شنبه 04 بهمن 1399 12:15
 • شناسه 49588
الزام حذف یارانه‌های رانتی از اقتصاد

نماینده مجلس با بیان اینکه دولت یارانه کلانی را به نام اقشار مستحق اما به کام برخی رانت‌خواران پرداخت می‌کند، گفت: اقتصاد باید به معنای واقعی آزاد باشد و ارز تک نرخی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، الله‌وردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره گرانی اقلام مصرفی به ویژه کالاهایی که با ارز ترجیحی خریداری می‌شود، گفت: اقتصاد ایران سوسیالیستی نیست و آزاد محسوب می‌شود. باید در نظر داشت که این دو با هم در یک جا جمع نمی‌شود و اینگونه نیست که از یک طرف تعریف اقتصاد آزاد را بر زبان جاری سازیم و از سوی دیگر مطرح شود که یارانه و سهمیه پرداخت شود. در چنین وضعیتی پرداخت یارانه در مورد برخی از کالاها به صورت رانت در جیب تعدادی از توزیع‌کنندگان می‌رود و کمکی به اقشار کم‌درآمد به حساب نخواهد آمد.

وی در ادامه اضافه کرد: شرایط ایران به شکلی است که قیمت‌گذاری کالاها بر یکدیگر موثر واقع می‌شود و بدون تاثیر نیست. به این معنا دولت برفرض نرخ بنزین را افزایش می‌دهد، اما مسئله فوق به همین امر بسنده نخواهد کرد و بر مواردی مانند کرایه تاکسی، دستمزد، نان و تمام موارد خدماتی دیگرموثر واقع می‌شود و افزایش قیمت کالاها را به همراه می‌آورد، بنابراین جهت علت‌یابی گرانی اقلام موارد زیادی باید مورد توجه قرارگیرد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن درباره تخصیص ارز برای واردات کالاهای اساسی یادآور شد: اقتصاد باید به معنای واقعی آزاد باشد و در این شیوه از اداره کشور ضرورت دارد تا ارز تک نرخی شده و به خانوارها یا حقوق بگیرانی که در جامعه زندگی می‌کنند، کمک نقدی صورت گیرد. علاوه براین لازم است تا دستمزدها یا حقوق مستمری بگیران افزایش یابد تا فشار اقتصادی کمتراحساس شود و توانایی تامین زندگی به دغدغه مبدل نشود. اکنون یارانه کلانی را به نام اقشار مستحق پرداخت می‌کنند، ولی به کام ثروتمندان ریخته می‌شود.  

دهقانی در خصوص نظارت وزارت صمت بر این کار تصریح کرد: نظارت بسیار سخت است زیرا همانطور که توضیح دادم قیمت کالاها تحت تاثیر یکدیگر قرار دارد. علاوه بر این اساس بازار بر پایه عرضه و تقاضا است. دولت باید سیاستگذار باشد و به این مسئله یاری رساند. به این معنا چنانچه جایی عرضه کم بود تسهیل‌سازی صورت گیرد و اگر تقاضا دچار کمبود شد، به آن یاری رساند، اما جایز نیست که خدمات دهنده و توزیع کننده باشد.

وی در این رابطه اظهار داشت: باید این نکته را هم مورد توجه قرار داد که نظارت با هر کم و کیفی در ایران اجرا می‌شود، اما مشکلات تنها به این امر برنمی‌گردد، به طور نمونه یکی از موارد تاثیرگذار بر ارزش کالاها، تحریم‌ها است که به شدت براین مسئله موثر واقع شده است.

این نماینده در رابطه با برنامه مجلس در خصوص مسئله فوق تاکید کرد: مجلس ابزاری جز قانون در اختیار ندارد، قوانین زیادی هم در این زمینه موجود است و جاهایی که احساس کمبود می‌شود مانند بازار خودروبرای پیش بردن رویه‌ای به نفع مصرف کننده ورود پیدا می‌کند، اما به دلیل همان تاثیر پذیری که اشاره کردم با یک قانون برای تمام موارد نمی‌توان مشکلات را حل شده فرض کرد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • رودی برای زندگی – گردشگری ماهنشان

  رودی برای زندگی

  رودی برای زندگی – گردشگری ماهنشان (20)

  شهرستان ماهنشان در غرب استان زنجان، با جاذبه های طبیعی شگفت انگیز و آثار تاریخی ارزشمند قدمتی چهارهزارساله دارد طبیعت بکر و زیبا در حاشیه رودخانه قزل اوزن، وجود قلعه¬ها و بناهای تاریخی، همچون قلعه « بهستان و دربند قاطرچی »، سبب شده تا گردشگران و مسافران، ماهنشان را به عنوان منطقه‌ای غنی به لحاظ گردشگری بشناسند.

 • تعمیر و بازسازی درب چوبی 42

  تعمیر کار

  تعمیر و بازسازی درب چوبی 42 (42)

  این برنامه قصد دارد تا با آموزش نحوه تعمیرات وسایل کهنه و از کار افتاده و بازگرداندن آنها به چرخه استفاده دوباره، علاوه بر کاهش هزینه خرید وسایل نو و مصرف گرایی، فرهنگ صرفه جویی در خانواده های ایرانی را نهادینه سازد.

 • پول کجاست/ نوین پلیمر گلستان

  پول کجاست

  پول کجاست/ نوین پلیمر گلستان (4)

  قسمت چهارم برنامه پول کجاست فعالیت کارآفرینی را معرفی می کند که با استفاده از مواد بازیافتی نوعی پلیمر را جایگزین چوب ساخته که باعث بهره وری بیشتر و هزینه کمتر در تولید می شود. این نوع پلیمر 2.2 از چوب محکمتر است و با هزینه ای بسیار پایین تر از قیمتهای رایج تولید و عرضه می شود.

 • مسابقه قرون به قرون شب اول گروه های شرکت کننده : زمرد . اراکی های قهرمان . سیبلوهای قهرمان . فرزانگان

  قرون به قرون

  مسابقه قرون به قرون شب اول گروه های شرکت کننده : زمرد . اراکی های قهرمان . سیبلوهای قهرمان . فرزانگان (33)

  اسامی گروه های شرکت کننده و لیدر و سرگروه ها گروه اراکی های قهرمان با لیدری سامان گوران و با سرگروهی حسین قلع نوعی. گروه فرزانگان با لیدری احمد رضا موسوی و سرگروهی خانم فرجی زمردبا لیدری شهاب عباسی و با سرگروهی محمد قاضی. سیبیلوها با لیدری مهسا ایرانیان و امین محمد زاده.

 • بیست و نهم بهمن ماه 99

  پیش گشایش

  بیست و نهم بهمن ماه 99 (83)

  متاسفانه بازار منفی بود و خیلی از سهم های کوچکی که انتطار می رفت روند بهتری داشته باشند دیروز در معاملات با صف فروش مواجه شدند. کارشناس ها آقایان پورتدین، امامی و سید زاده

آخرین خبرها