حمایت از مصرف کننده عامل اصلی برای جهش تولید/ دلیل ناپایداری اقتصادی و افزایش تورم چیست؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

حمایت از مصرف کننده عامل اصلی برای جهش تولید/ دلیل ناپایداری اقتصادی و افزایش تورم چیست؟

 • چهارشنبه 08 بهمن 1399 01:09
 • شناسه 49729
حمایت از مصرف کننده عامل اصلی برای جهش تولید/ دلیل ناپایداری اقتصادی و افزایش تورم چیست؟

یک عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: اگر به دنبال جهش تولید هستیم باید از نیروی انسانی نوآور حمایت کرده و شرایط فعالیت کسب‌وکارها را تسهیل کنیم.

یعقوب اندایش عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا گفت: اگر بخواهیم جهش تولید را دنبال کنیم باید برویم سمت عرصه اقتصاد که مشخص است نیروی انسانی، سرمایه فیزیکی ، تکنولوژی و مدیریت می تواند به تولید کننده کمک کند، نوآوری جدید داشته باشد و جهش تولید را رقم بزند. البته به تقاضای اقتصاد نگاه میکند که اگر تقاضا تحریک شود می تواند اقتصاد را تکان بدهد اما کوتاه مدت است و استفاده از این سیاست های پولی و مالی یک سیاست کوتاه مدت است که روی تقاضا اثر میگذارد و حتما تورم به همراه خواهد داشت و نمی تواند جهش تولید را به صورت پایدار رقم بزند. به مدل های رشد اقتصادی اگر توجه کنیم بیشتر به نیروی انسانی، خلاقیت، کارآفرینی و نوآوری نیروی انسانی که کالای جدید تولید می کند و منجر به جهش تولید می شود. این سیاست های بلندمدت است و دریک سال نمی توان به هدف رسید و باید به سمت مهارت آموزی نیروی انسانی برویم که رشد اقتصادی را موجب می شود.

وی افزود: ما در سال 2016 رتبه 158 کسب و کار را در بین 190 کشور داشتیم سال 2019 به رتبه 128 رسیدیم و در سال 2020 با وجود تحریم ها و فضای محدود به علت کرونا توانستیم به رتبه 127 برسیم که این رشد در فضای کسب و کار خیلی کم است و مطلوب نیست و جهشی درواقع  نداشته ایم. ما باید مجوزهای کسب و کار را سهولت ببیشتری بدهیم تا بتوانیم حرکت رو به جلو داشته باشیم و شاهد جهش و رشد اقتصادی باشیم.

غلامرضا گودرزی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع)  به حوزه مدیریت در جهش تولید پرداخت و گفت: برای اینکه یک دستگاه اقتصادی یا یک بنگاه تولیدی در هر حوزه ای افزایش ارزش افزوده داشته باشد باید یک مدیریت کارآمد داشته باشد که چند بخش بر روی این مدیریت تاثیرگذار هستند اول ثبات در سیاست گذاری های است که منظور ثبات نسبی است که در تغییرات زیاد و هر لحظه ای، مدیر نمیتواند برنامه های خود را اجرا کند و متاسفانه در این چند سال اخیر محیط برای مدیران نامناسب بوده است و ما باید شاهد  ثبات نسبی در حوزه سیاستگذاری و قوانین باشیم. دیگری ثبات درحوزه اقتصاد است و آنچه که این چند وقت اتفاق افتاده تغییرات هر لحظه ای در نرخ ارز و بحث بانکی بوده است.

گودرزی ادامه داد: در آخر حمایت جدی از مدیران کارآمد از سمت دولت، همان قوه مجریه با سیاست گذاری و قوانینی که میتوانند از مدیران حمایت کنند و هم مجلس با نظارت های دقیق که فضا را برای رشد و جهش تولید آماه کنند و هم قوه قضاییه. مصرف کننده و حمایتش از تولید کننده داخلی  نیز بسیار مهم است که بدون حمایت مصرف کننده جهشی اتفاق نمی افتد که آن هم به فرهنگ مصرف و هم به سبک زندگی ما برمیگیرد.

احسان ارکانی عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید به شرح کارهای انجام شده در این کمیسیون پرداخت و گفت: کمیسیون جهش تولید که در زمره 13 کمیسیون اصلی و تخصصی مجلس نبود با توجه به شعار امسال که جهش تولید نام گذاری شد و اهمیت مقوله تولید با رای مجلس یازدهم هم اصل وجودش و هم اعضایش در صحن علنی مجلس انتخاب و به تصویب رسید و خوشبختانه در حال حاضر چند ماه است که کار خودش را شروع کرده و ما طی این مدت سعی کردیم با شناسایی و بررسی آسیب هایی که در حوزه تولید به ویژه در جهت رفع موانع و قوانین مخل و مزاحم تولید در عرصه های مختلف و قوانین مربوط در بخش تولید که به نحوی با ضرایب مختلف در بحث تولید تاثیرگذار هستند مورد بررسی قرار دهیم و از مسئولین امر گرفته در حوزه های مختلف از جمله وزیر صنعت و معدن تا وزارت نیرو و سازمان بودجه و هم دست اندرکاران دولتی امر تولید و درمقابل ذینفعان بخش خصوصی تولید دعوت به عمل آوردیم و موانع و مشکلات را از زبان آنها شنیدیم و از طریق مسئولین امر پیگیر هستیم تا این بندهای دست و پاگیر تولید کننده را کاهش دهیم.

وی افزود: یکی دو طرح درخصوص بهبود فضای کسب و کار و کاهش استعلام هایی که تولید کننده باید بگیرد داشته ایم  که توانسته ایم تعدد و تکثر بعضی از این  استعلام ها را حذف کردیم و روند کاری آن را کاهش دادیم تا حداقل درحوزه کسب و کار شاهد نباشیم که تولید کننده به ما مراجعه کند و بگوید که ما هم سرمایه داریم و هم آماده تولید هستیم اما به دلیل بروکراسی سنگین و پیچیده سیستم اداری کشور در حوزه تولید از خیر آن گذشتیم.

رسول مظفری قائم مقام و مدیرعامل شرکت بافه سیم گلستان گفت: ما در صنعت سیم و کابل کشور امسال تنها واحد نمونه استاندارد ملی شدیم و در میان 400 شرکت همکار در ایران واحد نمونه شدیم و این یک افتخار برای مجموعه ما است. ما از سال 93 صادر کننده به کشورهای آسیایی و بخشی از اتحادیه عرب هستیم.

مظفری ادامه داد: من در سال جهش تولید از مجلس و کمیسیون جهش تولید درخواست دارم قوانینی وضع کنند که به نفع تولید کننده باشد، تولید کننده ای که صادرات انجام میدهد آن هم در این شرایط سخت و درآمد ارزی برای کشور دارند که شناسایی این تولید کننده ها سخت نیست  و می خواهیم قوانین حمایتی برای تولید کننده وضع شود که اینگونه نباشد ترکیه مواد اولیه من را بخرد و با من تولید کننده رقابت کند آن هم  درحالیکه کشور ترکیه از صادرکننده اش که مواد اولیه اش را  از من خریداری کرده حمایت کند و من تولید کننده تنها بمانم، ما خلأ داریم و باید دولت و مجلس به کمک تولید کننده گان بیاید تا ما بتوانیم جهش تولید داشته باشیم و بتوانیم در صنایعی که کشور مواد اولیه اش را دارد پیشتاز باشیم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • صنایع غذایی هپتینا

  دشت اول

  صنایع غذایی هپتینا (10)

  خانم شیما سادات ترابی ساکن رفسنجان از نوجوانی به کارآفرینی و امور خیریه علاقمند بود . او کارگاه تولید کیک و کلمپه را در کشکوییه رفسنجان دایر کرده و حدود 15 نفر از ناشنوایان را به کار گرفته است .

 • تولید نگین گوهر درخشان

  دشت اول

  تولید نگین گوهر درخشان (11)

  خانم مریم علیپور اولین نفری بود که تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی را از سال 1389 در شهرستان شهربابک شروع کرد . او صاحب شرکت تعاونی گوهر درخشان است و مربی چیره دستی نیز در این زمینه به شمار می آید . آدرس : کرمان ، رفسنجان ، خیابان شهدا ، شهدای 3 تلفن : 09137063798

 • تحریریه تولید

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه تولید (1185)

  تولید تلویزیون با 44 درصد افزایش، ساخت گیربکس 6 سرعته برای نخستین بار در کشور، کاهش شمار فرش بافان در اصفهان وجدیدترین اخبار تولید و اقتصادی تحریریه تولید ساعت 12 یکشنبه 10 اسفند

 • تحریریه تولید

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه تولید (1184)

  ارتباط تصویری با آقای لطیفی سخنگوی گمرک، گزارش رمزارزها یا کریپتوکارنسی، ساخت گیربکس 6 سرعته تحریریه تولید ساعت 10 یکشنبه 10 اسفند

 • صنایع مسی دینا تولید کننده انواع ظروف مسی دست ساز

  دشت اول

  صنایع مسی دینا تولید کننده انواع ظروف مسی دست ساز (1)

  هادی اشرف برای فروش و عرضه تولیدات خود نام و نشان تجاری مس دینا را برگزید و هم اکنون عنوان دار تولید کننده ظروف دست ساز مسی است .

آخرین خبرها