نابودی تولیدکنندگان ایرانی به دست سیاست‌گذاران/ کشور چقدر پتانسیل رشد اقتصادی دارد؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

نابودی تولیدکنندگان ایرانی به دست سیاست‌گذاران/ کشور چقدر پتانسیل رشد اقتصادی دارد؟

  • جمعه 10 بهمن 1399 00:50
  • شناسه 49801
نابودی تولیدکنندگان ایرانی به دست سیاست‌گذاران/ کشور چقدر پتانسیل رشد اقتصادی دارد؟

یک عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه امام صادق (ع) گفت: متاسفانه در سیاست‌گذاری کلان ظرفیت‌های تولید داخل به درستی در نظر گرفته نشده و از همین رو وضعیت اقتصاد با شرایط ویژه کشور هماهنگی ندارد.

عباس علوی راد، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد یزد در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا گفت: بررسی های صورت گرفته در رابطه با کشورهایی که شرایط مشابه ما را داشته اند تجربیات آلمان بعد از جنگ جهانی، کره شمالی و حتی چین نشان می دهد با روش هایی توانسته اند بر این محدودیتها  غلبه کنند و تولید را جهش بدهند، ما در کشورمان به واسطه همین شرایط و تجربه بین المللی اگر بخواهیم جهش تولید را عملیاتی کنیم باید هم بحث عرضه را مورد توجه قرار دهیم و هم سمت تقاضا را که در ادبیات اقتصادی از آن به اسم سیاست هدایت اعتبار یاد میشود. یعنی از یک سو طرف عرضه را تحریک کرد که تولید شکل بگیرد و از طرف دیگر تقاضا را برای محصولاتی که در کشور تولید می شود تحریک کرد که در انتها زنجیره تقاضای موثر برای آن شکل بگیرد . این مسئله در کشور ما حداقل در سه سال اخیر اتفاق نیفتاده است ولی انصافا در سال 99 رگه های از این سیاست را در سیاست گذاری اقتصادی کشور مشاهده شد.

وی افزود: وقتی ترامپ از برجام خارج شد همان لحظه مطالعاتی در ایران صورت گرفت و با توجه به شرایط کشور یکسری بخش های پیشنهاد داده شد که بیایند پیشران بشوند که کشور از لحاظ تولید و اشتغال صدمات کمتری ببیند، بخش هایی که وابستگی کمتری به واردات و ارز دارند و ضریب تولیدی بالاتری دارند مثل بخش محصولات غذایی، پوشاک و منسوجات و ساختمان که متاسفانه آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفتند درحالی که ما می توانستیم با این روش جلوی ریزش تولید را بگیریم و من فکر می کنم سیاست های ما حداقل آنطور که ویژه شرایط اقتصادی ما بود اعمال نشد.

مهدی حمزه پور عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه امام صادق (ع) گفت: در حوزه تولید بحثی که وجود دارد و غفلت می کنیم هم در مباحث رسانه ای و هم مباحث دانشگاهی و هم مباحث اجرایی و حتی از این غفلت استفاده می شود حتی در  قانونهای مصوب سال های اخیر مثل قانون حداکثر استفاده از توان تولید وخدمات کشوری و کالای ایرانی که در مصوبه سال 98 و در ماده 4 آمده است که  وزارت صمت موظف است از محل اعتبارات داخلی یک سامانه متمرکزی را جهت درج فهرست توانمندیهای محصولات داخلی ساماندهی کند.

وی افزود: اما اگر بخواهیم به مقوله بحث تولید و رونق و جهش تولید اشاره کنیم که همیشه از حوزه سیاستهای تولید و سیاستهای ساخت داخلمان ضربه خورده ایم مسئله عمق ساخت داخل است. ما چون شاخص های بومی مطرح و شفاف و دقیقی درباره عمق ساخت داخل نداریم و سیاستهای ما در این بخش فقط در قالب توصیه  و یا در قالب یک قانون کلی از مجلس است که آن هم تازگی اتفاق افتاده است ولی در دنیا قدمت بسیار زیادی دارد و از این سیاستهای عمق ساخت داخل بسیار حمایت می کنند و همین تجربه و حمایت باعث شده است که در این سیاست صاحب نظر باشند و به خوبی از آن استفاده کنند. به دلیل نبود شاخص های بومی عمق ساخت داخل، این شاخص ها در کشور ما تدوین نشده و در صنایع مختلف بومی سازی نشده است که باعث میشود هر مدیری چه مدیر عملیاتی چه مدیرکلان و میانی به علت نبود این شاخص ها ادعاهایی در بومی سازی محصولات داخلی داشته باشد درحالی که بدون شناخت و تدوین آن اصلا چنین چیزی ممکن نیست.

علی صادقی همدانی کارشناس اقتصادی در این برنامه در رابطه با میزان تحقق جهش تولید گفت: ما در سال های اخیر شاهد سوءمدیریت های خیلی زیادی بودیم بی نظمی، ناهماهنگی و بی انظباتی در کلیه عرصه ها؛ در سیاست گذاری های ارزی پولی و مالی و این برآیندش منجر شده که تولید کننده ما با شرایطی مواجه شود که از یک طرف با مخاطرات تولید دست به گریبان باشد و از یک طرف با مطالبات مالیاتی و بانکی که منجر شده است به ورشکستگی بسیاری از تولیدکنندگان و یا مهاجرت آنها که همه از شرایط نامطلوب فضای کسب و کار موجود است.

وی با بیان اینکه اما این شرایط را نباید به همه صنعتگران تعمیم داد افزود: به عنوان کسی که 10سال سابقه اجرایی در صنعت و تجارت خارجه دارم و در حال حاضر مشاور بازرگانی خارجه دو شرکت دانش بنیان داخلی هستم از نزدیک شاهد هستم که چه انقلابی در نهضت بومی سازی تجهیزات در کشور رخ داده و دریکی از این شرکتها ما توانسته ایم  کلیه تجهیزات صنعت فولاد را در قالب این دو شرکت هم طراحی و هم مهندسی معکوس کنیم و کشور را از این تجهیزات بی نیاز کرده ایم. تجربیاتی که شرکت در نصب این تجهیزات داشته حتی از موارد اروپایی و حتی موارد چینی  طول عمر بیشتری دارند . درست است که ممکن است از بند چهار قانون حداکثر بومی سازی سواستفاده هایی شده باشد اما نباید همه را جمع ببندیم و تمام صنعت گران کشور را بخواهیم سرزنش کنیم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها