رکورد شکنی تورم در ایران/ مهمترین عامل افزایش نرخ تورم چیست؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رکورد شکنی تورم در ایران/ مهمترین عامل افزایش نرخ تورم چیست؟

  • دوشنبه 04 اسفند 1399 02:11
  • شناسه 60678
رکورد شکنی تورم در ایران/ مهمترین عامل افزایش نرخ تورم چیست؟

در برنامه چشم انداز امشب به مهمترین عوامل افزایش نرخ تورم پرداخته شد؛ همچنین بر اساس گفته‌های کارشناسان برنامه مشخص شد که تورم در ایران در حال ثبت رکوردی جدید است.

منصوره یزدان خواه مدیرکل دفتر شاخص قیمت های مرکز آمار ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: در خصوص تورم بهمن ماه سال  99، عدد شاخص قیمت و کالاهای مصرفی خانوارها برای کل کشور در این ماه 8/292 است که این عدد نسبت به سال گذشته 2/48 درصد افزایش یافته است و این یعنی تورم نقطه ای ما این عدد است که نسبت به ماه گذشته دو و نیم درصد افزایش داشته است و ما در  12 ماه منتهی به بهمن 99 نسبت به 12 ماه دوره گذشته 2/34 درصد  تورم داشته ایم.

تورم روستانشینان بیشتر از شهری ها

مدیرکل دفتر شاخص قیمت های مرکز آمار ایران در ادامه گفت: البته این اعداد برای خانواده شهری و روستایی متفاوت است. تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 2/47 درصد، تورم ماهانه 4/2 و تورم سالانه 1/34 است و به دلیل اینکه بیشتر افزایش قیمت های ماهانه مرتبط با گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها بوده سهم بیشتری ازدرآمد خانوار روستایی  را به خودش اختصاص می دهد و تورم روستا نشینان ما  بیشتر بوده،  بطوری که تورم نقطه ای روستانشینان 6/53 درصد، تورم ماهانه 3/3 و تورم سال 35 درصد بوده و به نوعی روستاییان در این ماه بیشتر از شهری ها تورم را  احساس کرده اند.

یزدان خواه اظهار داشت:  بیشترین افزایش قیمت ها در خوراکی ها اتفاق افتاده که قند و شکر بیشترین و بعد از آن سبزیجات، میوه و خشکبار و گوشت مرغ به ترتیب قرار دارند و در غیر خوراکی ها افزایش قیمت کفش را شاهد بودیم.

تورم در کشور ما در حال رکورد جدید

علی سعدوندی اقتصاد دان در ادامه این برنامه بیان کرد: این آماری که مرکز آمار ارائه داده در راستای پیش بینی های علم اقتصاد قرار دارد.  علم اقتصاد تورم را یک پدیده پولی می داند و متاسفانه  در کشور ما انکار علم اقتصاد صورت می گیرد چه در میان مردم چه در میان سیاستمداران و چه حتی در میان اقتصاد خوانده گان.

وی اظهار داشت: یکی از مسائلی که متاسفانه در کشور ما با اینکه  در بیش از 280کشور جهان حل شده، لاینحل مانده معضل تورم است یعنی ما برداشت درستی از ریشه های تورم نداریم.

ما 6 ماه پیش وقتی آمار های بانک مرکزی را می دیدیم  پیش بینی کرده بودیم و متوجه شدیم که نرخ رشد نقدینگی از مسیر 30 ساله خودش خارج شده و بیش از 30 درصد افزایش پیدا کرده و و نرخ رشد پایه پولی هم از مسیر بلند مدت خودش خارج شده و به حدود 35 درصد رسیده است و قابل پیش بینی بود که ما با تورم های جدی روبرو خواهیم بود. تورم در کشور ما در حال یک رکورد است و همین مسئله قله تورمی در بهمن ماه و احتمالا ماه اسفند در تاریخ اقتصاد کشور واقعا عجیب است. به باور بنده عدم توجه به توصیه ها و نصایح اقتصاددان متخصص در زمینه اقتصاد پول، بانک و بانک داری کار کشور را به اینجا رسانده که متاسفانه ما برای اولین بار در کشور دچار تورم دو قله ای شده ایم.

تورم در ایران به علت مشکلات ساختاری اقتصاد است

علیرضا شکیبایی عضو هیئت علمی دانشگاه کرمان بیان کرد: اینکه تورم در ایران چه ریشه هایی دارد برای اهل علم اقتصاد روشن است ما بطور کلی تورم های ساختاری داریم که تا حدود 15 تا 20 درصد از نرخ تورم بخاطر مشکلات ساختاری در اقتصاد ایران است و مابقی این نرخ بخاطر بحث تورم های ناشی از فشارهای تقاضا یا همان رشد نقدینگی و رشد پایه پولی و رشد کسری بودجه است. اینها باعث شده که تورم ایجاد شود البته تحریم ها و نحوه مدیریت این تحریم ها توسط بانک مرکزی هم کمک کرده که موضوع تورم و افزایش هر روزه  آن در ایران ایجاد شود.

وی در ادامه گفت: موضوع تورم قابل پیش بینی و درمان است یعنی علم و دانش اقتصاد سال های سال برای این نوع تورم ها راهکار داشته و دارد.

مسئله تورم در اقتصاد ایران ریشه هایش بسیار روشن است و پیچیدگی خاصی ندارد یعنی اگر دولت در بخش بودجه و بانک مرکزی در بخش سیاست های پولی از این دانش استفاده می کرد و یا استفاده کند قطعا این تورم قابل مدیریت و یا برنامه ریزی ست و حتما قابل درمان است.

سید محمدرضا میرتاج الدینی  عضو کمیسیون و برنامه مجلس گفت: این آمار تورم بسیار تکان دهنده است و باید در این مورد فکر اساسی کردو آنچه که ما در مجلس دنبال میکنیم حمایت از معیشت مردم است و اینکه باید سیاست و برنامه ها و تصمیم گیری های دولت و مجلس  طوری باشد که به این تورم دامن نزند و تورم لجام گسیخته نشود.

 یکی از بحث های این روزهای مجلس بحث ارز 4200 تومانی است و خوشبختانه رد کلیات بودجه یک اثر مثبتی به همراه داشت درخصوص  لایحه دولت در رابطه با  ارز 4200 تومانی یا همان ارز حمایتی و ترجیحی ، که خود دولت پیشنهاد داد و تلفیق هم در این رابطه با پیشنهاد دولت موافقت کرد که دولت نسبت به اصلاح ارز ترجیحی و تخصیص آن به کالاهای اساسی با توجه به شرایط اقتصادی و شرایط تورمی در جامعه تصمیم بگیرد و تمام یا بخشی از آن را در طول 6 ماه به صورت تدریجی اصلاح کند بطوری که به تورم دامن نزند و از آن طرف درآمد حاصل از آن را در جهت حمایت از معیشت مردم به کار بگیرد.

عدم مدیریت بهینه نقدینگی عامل اصلی تورم

محمد خدابخشی نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان کرد: در افزایش تورم عوامل متعددی وجود دارد که یکی از علل آن برمی گردد به عدم مدیریت بهینه نقدینگی، یعنی در کشوری که حجم نقدینگی بسیار بالا ست ما رشد فزاینده نقدینگی را شاهد هستیم که نقدینگی به شکلی مناسب به بازارهای هدف هدایت نمی شود که حتی با اختصاص ارز 4200 تومان قطعا باز هم قیمت کالاها افزایش پیدا می کند.

بهره بالای بانکی باعث خلق نقدینگی در کشور است

وی در ادامه اظهار داشت:در شرایطی که رکود اقتصادی بر کشور حاکم است بعضی از موسسات مالی و اعتباری و بعضی از بانک ها بهره های 27 درصد و یا 30 درصد به سپرده گذار پرداخت می کنند و این یعنی خلق راحت نقدینگی که این سیاست گذاری ها در نهایت به افزایش تورم منجر می شود. ما نظارت کافی بر عملکرد بانک ها نداریم و هر سیاستی که دولت می خواهد اجرا کند نظارت کافی بر آن نیست  و باعث افزایش تورم می شود.

کسری بودجه ریشه تورم

مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز بیان داشت: از جهت نظری ریشه اصلی تورم افزایش نقدینگی است که خود افزایش نقدینگی به دلایل مختلفی به وجود می آید و یکی از مهمترین دلایل آن کسری بودجه دولت است که در مجلس تمام سعی ما بر این است که این کسری بودجه را به حداقل برسانیم.

طغیانی در ادامه گفت: بحث خلق پول بانکی و  انتشار اوراق مالی فراوان نیز وجود دارد  که در اقتصاد جذب نمی شود البته بحث جهش وار نرخ ارز در برخی مقاطع زمانی که به افزایش هزینه تولید تبدیل می شود  را نباید نادیده گرفت که همه این ها در ایجاد تورم در اقتصاد کشور دخیل هستند که اگر بخواهیم ریشه ای عمل کنیم علل این پدیده بسیار روشن است و واولین گام در این راه  برخورد با کسری بودجه است که از همه مهمتر و سهل الوصول تر است.

وی اظهار داشت: بنده از ابتدا در مجلس با ارز 4200 مخالف بودم و طرحی را پیشنهاد دادم مبنی بر تغییر ارز4200 تومانی که  از ابتدای سال 99 این اتفاق نیوفتاد و  بجای ارز حمایتی، منابع به شکل یارانه هدفمند به گروه های آسیب پذیر داده شود.

طغیانی بیان داشت: نظارت بر گروه ها و افرادی که ارز 4200 تومانی  را میگیرند در حجم بزرگ اقتصاد ایران تقریبا غیر ممکن است چراکه تجارب ما نشان می دهد نظارت بر بازارها بسیار دشوار است و اینکه گفته می شود این نظارت ها باید تشدید شود؛  آنقدر این زنجیره تولید یا واردات تا مصرف طولانی و دارای حلقه های متعدد و کثیری است که نظارت بر همه آن ها نیاز به منابع بسیار زیادی دارد .

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها