عدم حمایت دولت از تولید کنندگان خرد/ کنترل تورم چگونه میسر می‌شود؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

عدم حمایت دولت از تولید کنندگان خرد/ کنترل تورم چگونه میسر می‌شود؟

  • سه شنبه 05 اسفند 1399 00:57
  • شناسه 60722
عدم حمایت دولت از تولید کنندگان خرد/ کنترل تورم چگونه میسر می‌شود؟

غلامرضا مرحبا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: کالاهای اساسی که شامل ارز 4200 تومانی است به دست مصرف کننده واقعی نمی‌رسد.

علیرضا پورفرج عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا در رابطه تورمی که در ماه بهمن با آن کشور روبه‌رو است و به شدت افزایش پیدا کرده است گفت: در رابطه با نرخ تورم ریشه اصلی آن در فعالیت های مربوط به دولت است، فعالیت های معیوب دولت خودش عاملی شد که سیاست ارزی و پولی هم درست عمل نکند و دلیلش هم این است که اساسا دولت ساختارش همراه با کسری واقعی بودجه است که برای تامین این کسری و تحقق تعهدات مالی خودش مجبور است بیاید در ارتباط با تامین مالی، سیاست های پولی را هم دچار مشکل کند که به ناچار یا باید سمت استقراض مالی برود یا به سمت چاپ اوراق بدهی.

تورم ناشی از سیاست های معیوب و غلط دولت

وی افزود: عمدتا اگر مشکلی در سیاست های پولی و ارزی وجود دارد ناشی از سیاست های مالی معیوب و غلط دولت است، به خاطر همین مشاهده می شود که اغلب دولت ها مثل دولت روحانی یا احمدی نژاد هر وقت دچار کسری بودجه شده اند یکی از اقدامت موثری که انجام داده‌اند دستکاری در نرخ ارز با تضعیف پول ملی از طریق تغییر در نرخ ارز بوده که خود تضعیف پول ملی مشکلات عدیده ای را بوجود می آورد.

تضعیف پول ملی برای تامین کسری بودجه

پورفرج اظهار داشت: دستکاری در نرخ ارز و تضعیف پول ملی کسری بودجه دولت را تامین میکند و عمدتا هر تغییری در سیاست ارزی و پولی اتفاق بیافتد ناشی از تنظیم غلط بودجه است که سبب می شود تورم در جامعه شدیدا افزایش پیدا کند و ما را وارد تورم مارپیچ میکند که این تورم مارپیچ خطرات بسیار زیادی برای دولت های آینده و اقتصاد ملی ایجاد میکند.

سید موسی رهنمایی قائم مقام نظام صنفی کشاورزان و منابع طبیعی کشور در برنامه چشم انداز گفت: اینکه هزینه تورم شامل حال کشاورزان میشود خبر تازه ای نیست، ما مکرراً گفته ایم و اینکه حتی در هدفمندی یارانه ها، در سوخت و انرژی، ده برابر شدن قیمت ها  و سایر تورم ها بر  کشاورزی که یک بنگاه اقتصادی است تاثیر گذار است و دلار تعیین کننده است در واردات نهاده های دامی، بذور، سموم و همه اینها بخش کشاورزی را تحت فشار قرار داده که در بسیاری از زیربخش های کشاورزی ما برای حداقل سود متعارف و قیمت تمام شده مانده ایم و کشاورز واقعا با شکیبایی و قناعت دارد تولید را ادامه میدهد.

وی درمورد ارز 4200 تومانی افزود: دلار 4200 تومانی به خودی خود قابل قضاوت نیست تخصیص یا عدم تخصیص این ارز باید شرایطی را داشته باشد اگر قرار باشد مثل یازده ماه گذشته باشد که راه های انحرافی داشت و واقعا نهاده ها به تولید کننده نرسید نه اصلا دلیلی ندارد که از کیسه دولت خارج شود و برای ما بشود آش نخورده و دهان سوخته که یارانه را من تولید کننده بدهم به جامعه.

قائم مقام نظام صنفی کشاورزان و منابع طبیعی کشور بیان کرد: ارز 4200 تومانی در شرایطی تاثیر مثبت دارد که ساز و کار خودش را داشته باشد مثل تمهیدی که به تازگی وزارت جهاد دیده با سامانه بازارگاه که یک کورسویی ایجاد شده و ما امیدوار هستیم که نهاده های وارد شده از کشورهای مختلف به دست تولید کننده برسد و در بین راه جاده های انحرافی نداشته باشد که در یازده ماه گذشته فراوان این جاده های انحرافی را داشته است. ما تا کنون اراده ی برای نظارت بر این کار از سمت دولت ندیده ایم.

کامران ندری عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) نیز گفت: کسری بودجه دولت و شیوه تامین آن بسیار مهم است و می توان آثار تورمی داشته باشد و تورمی که ما در سال جاری با آن مواجه هستیم بی تاثیر از کسری بودجه دولت نبوده البته عوامل دیگری هم بوده که  در بوجود آمدن این تورم تاثیر داشه اند.

ایجاد تورم با افزایش سرعت گردش پول و نقدینگی به دلیل کسری بودجه

اوایل سال جاری شرایطی که بازار سرمایه داشت درواقع باعث شد که مردم تمایلشان به نگهداری پول کاهش پیدا کند، انتظار تورمی که درواقع آن افزایش شدید قیمت در بازار دارایی ها ایجاد کرد اینها همه باعث شد در واقع پول یا نقدینگی به عنوان دخیره ارزش دیگر مورد استفاده قرار نگیرد و همه به دنبال آن بودند که به دارایی تبدیل کنند و آن  چشم انداز سودآوری که به شکل کاذب برای بازار سرمایه در ابتدای سال ترسیم شد سبب شد که همه به نوعی بروند دنبال دارایی های دیگر؛ به سمت بازار سهام، طلا، ارز و خودرو، و این سرعت گردش پولی که با حجم زیاد هم در اقتصاد ما دارد تولید می شود افزایش داد یعنی ما با دو معضل در آن واحد روبه‌رو شدیم یکی سرعت تولید پول و افزایش نقدینگی بخاطر کسری بودجه و دیگری افزایش سرعت گردش نقدینگی همزمان که دو عامل افزایش تورم را داشتیم که ابتدا در بازار دارایی های سرمایه ای تاثیر گذاشت و با یک تاخیری منتقل شده به بازار کالا ها و خدمات و این تورمی که مشاهده می کنید را ایجاد کرد.

مریم افسری بافنده فرش و تولید کننده در این برنامه در رابطه با شرایط این حوزه و مشکلاتش گفت: با این افزایش قیمت که ما هر ماه شاهد آن هستیم من به عنوان تولید کننده و بافنده دیگر نمی توانم مواد اولیه کار خودم که یک ارزش ملی و فرهنگی برای کشور است را تامین کنم و عملا سفارش کار صفر شده است چرا که مردم دیگر توان مالی برای این کارها ندارند و به زور می توانند کالاها و خوراکی های اساسی خود را تامین بکنند.

وی افزود: در این یک سال هم که بخاطر شیوع کرونا نمایشگاه ها تعطیل شده است و همه مشکلات زیرساختی ما به دوش کرونا افتاده است. ما تسهیلات و یارانه ای در این بخش نداریم و وام هم که به من بافنده نمیرسد و به نورچشمی ها پرداخت میشود و از من به عنوان یک بافنده و کارآفرین هیچ گونه حمایتی از سمت دولت صورت نمیگیرد.

ارز چند نرخی فساد به همراه دارد

 غلامرضا مرحبا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درمورد ارز 4200 تومانی گفت: ارز 4200 تومانی یک منطقی پشت آن بود و آن این بود که در شرایط  اقتصادی کشور که تورم بسیار بزرگی دارد نزدیک به چهل درصد، ما کاری کنیم که بعضی از نهاده های ابتدایی و کالاهای ضروری کشور با یک قیمت مناسب تری به دست مصرف کننده و تولید کننده ما برسد.

وی افزود: بنده اساسا ارزهای چند نرخی را در اقتصاد بحران زا و فساد زا می دانم. عرضه و تقاضا و توان اقتصادی کشور باید نرخ ارز را تامین کند. ارز هم باید صرفا یک وسیله ای برای تسهیل مبادلات بین المللی باشد نه انباشت سرمایه یا نگهداری دارایی یعنی آنچیزی که ما د رکشور خودمان به آن می پردازیم و به این ترتیب داریم از آن استفاده میکینم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: اما اتفاقی که افتاد ضعف نظارت بسیار شدید در مدیریت ارز 4200 بود و عملا آن انتظاراتی که از در نظر گرفتن این نرخ ارز وجود داشت بنده که فکر میکنم عملا ما به آن نرسیدیم. کالاهای اساسی که شامل این ارز بودند به دست مصرف کننده واقعی نرسید و حتی اینکه ما به عنوان مثال نهاده های دامی که با این ارز از کشورهای مختلف وارد کردیم در گمرکات کشور دپو شد و ماندند تا فاسد شدند و به دست تولید کننده نرسید که اگر به این ترتیب ادامه پیدا کند چیزی جز فساد در اقتصاد ما درپی نخواهد داشد.

مرحبا عنوان کرد: در این شرایطی بخش هایی از صنعت و تولید ما وابسته به این ارز شده است و در این شرایط که تورم ما بسیار بزرگ شده است قطع یک باره ارز 4200 تومانی یک نوع بازتاب روانی و اجتماعی در جامعه و بین تولید کنندگان ایجاد می کند که آن هم مساله ساز است ما باید با تبین راه حل هایی کم کم خودمان را از شر این مسله راحت کینم و اقتصادمان را یک قدم به اقتصاد سالم نزدیک کنیم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها