پایش آمار تولید در اقتصاد ایران | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

پایش آمار تولید در اقتصاد ایران

  • چهارشنبه 06 اسفند 1399 13:42
  • شناسه 60783
پایش آمار تولید در اقتصاد ایران

رئیس مرکز آمار اتاق بازرگانی ایران گفت: تحریم ها که بسیاری از مراودات خارجی ما کم کرده و تراکنش های مالی ما را با محدودیت زیادی روبرو کرده است روی صادرات ما اثرگذار بوده است و متاسفانه کل اقتصاد هنوز نتوانسته به شرایط رونق پایداری برسد.

دوست محمدی رئیس مرکز آمار اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: بحث شاخص مدیران خرید (شامخ) به نوعی بررسی آمار ماهیانه اقتصاد کل کشور است که ما هر ماه اطلاعات مربوط به رونق و رکود در وضعیت کل اقتصاد کشور را ارائه می دهیم. عدد شامخ بین صفر تا صد است که هر چه این عدد از پنجاه بالاتر باشد و به منطقه سبز رنگ نزدیک تر باشد یعنی ما در وضعیت رونق هستیم و تولیدات ما نسبت به ماه گذشته افزایش یافته و هرچه ما به منطقه قرمز رنگ که زیر پنجاه است نزدیک باشیم به این معنی است که ما در وضیت رکود هستیم.

رئیس مرکز آمار اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: در طول سه ماه اخیر متاسفانه عدد ما زیر 50 بوده ولی روند حرکت به سمت 50 است و در دی ماه هر دو عدد شاخص کل اقتصاد و شاخص بخش صنعت هر دو به سمت عدد 50 نزدیک می شود و اطلاعات مربوط به ماه بهمن  که درحال جمع آوری آن هستیم نشان می دهد به بالای 50 رسیده است که عدد شاخص کل اقتصاد 83/48  و صنعت 79/49 است.

وی افزود: ماه بهمن و ماه اسفند اوج فعالیت های اقتصادی است و بخش خدمات و هم بخش صنعت تقریبا آخرین تلاش های سال خودش را انجام می دهد که یک افزایشی در تولید داریم.

دوست محمدی عنوان کرد: یکی از بزرگترین مشکلات ما بحث بی ثباتی در قیمت است و بحث کمبود مواد اولیه را داریم اما قیمت ها به لحاظ قیمت تولید کننده با اینکه عددش بالای 50 است و تورم داریم ولی این تورم نسبت به سه ماه گذشته کاهش داشته و این باعث شده است که وضعیت موجودی مواد اولیه در دی ماه نسبت به ماه قبل بهتر باشد و وقتی موجودی مواد اولیه و سفارشات تولید بالا می رود یک چشم انداز خوبی برای تولید کننده به وجود می آورد که در ماه بعد می تواند تولید بهتری داشته باشد و با توجه به آمار در حال تهیه بهمن ماه بسیاری از صنایع تولیدشان افزایش پیدا کرده است.

وی در ادامه گفت: بر اساس طبقه بندی استاندارد دوازده گروه در صنعت داریم که در بسیاری از صنایع عدد بالای 50 است و در فضای رونق تولید هستند اما صنایعی مثل صنایع غیرکانی مثل سیمان و گچ عدد 9/41 است که نشان میدهد وضعیت خوبی ندارند اما در کل پیش بینی این است که در بهمن ماه اکثر صنایع وضعیت بهتری نسبت به دی ماه خواهند داشت.

رئیس مرکز آمار اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: در بخش کل اقتصاد که اقتصاد ما شامل سه بخش خدمات کشاورزی و صنعت است متاسفانه در طول یک سال و نیم گذشته در در همه ماه ها عدد زیر 50 بوده است که نشان می دهد هم شرایطی که کرونا ایجاد کرده است و هم شرایط بوجود آمده از تحریم ها که بسیاری از مراودات خارجی ما کم کرده و تراکنش های مالی ما را با محدودیت زیادی روبرو کرده است روی صادرات ما اثرگذار بوده است و متاسفانه کل اقتصاد ما هنوز نتوانسته به شرایط رونق پایداری برسد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها