سیاست‌گذاری غلط دولت عامل جهش نرخ ارز | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سیاست‌گذاری غلط دولت عامل جهش نرخ ارز

  • شنبه 09 اسفند 1399 13:44
  • شناسه 60819
سیاست‌گذاری غلط دولت عامل جهش نرخ ارز

یک عضو کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه، جهش نرخ ارز از ۳۵۰۰ به ۲۵ هزار تومان، معلول سیاستگذاریهای غلط دولت بود، گفت: فرض پایان تحریمها در دولت بایدن فرض خوش بینانه ای است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، مجتبی توانگر، عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به نقل قولی از یکی از مسئولان ارشد دولتی  با این مضمون که «از نظر اقتصادی نرخ ارز ایران 25 یا 27 هزار تومان نیست، ما این کار را کردیم! تا بتوانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم.» چیست، گفت البته وی بعد از درج این خبر توضیحاتی ارائه کرد که منظورشان چنین نبوده ولی مسئله مهم این است که اگر نیت افزایش نرخ ارز را هم نداشته اند در عمل چنین کرده اند. ما واقعا دستگاه نیت سنج نداریم که ببینیم دولت درباره نرخ ارز چه نیتی داشته است ولی می‌دانیم که جهش نرخ ارز از 3500 به 25 هزار تومان، معلول سیاستگذاری های غلطی بود که توسط دولت انجام شد.

عضو کمیسیون اقتصادی در پاسخ به این سوال که  سیاستگذاریهای غلط که موجب جهش نرخ ارز شد چیست؟گفت: تداوم وابستگی بودجه به نفت، راهکارهای غلط در مواجهه با افزایش نرخ ارز از طریق تزریق گسترده ارز با نرخ 4200 برای همه مصارف در ماه های نخست سال 97 و حراج ذخایر طلای بانک مرکزی، موجب شد تا به سرعت دست بانک مرکزی برای مدیریت بازار خالی شود.

توانگر در مواجهه با این سوال که اکنون که دولت وعده پایان جنگ اقتصادی و رفع تحریم ها را می دهد، آیا واقعا می شود دلار را کاهش داد؟ گفت: همان طور که در سوال شما مطرح بود، فعلا با خوش بینی وعده پایان جنگ اقتصادی و پایان تحریم ها را می دهند و شخص خود آقای رئیس جمهور هم بر همین مبنا وعده دلار 15 هزار تومانی را داده است ولی در عمل اتفاقاتی که افتاده است، گره خوردن بیشتر بازار ارز به مسائل بیرونی است. علاوه بر این فرض پایان تحریمها در دولت بایدن فرض خوش بینانه ای است. البته مجلس با تصویب قانون "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران" سعی کرده است تا با فشار به طرف مقابل آنها را وادار به دادن امتیازات و رفع واقعی تحریم ها کند ولی در عمل تا زمانی که دولت بازار ارز را چنین خوش بینانه به وعده های دولت جدید آمریکا گره می زند و رئیس جمهور دلخوش به رفع تحریم ها وعده دلار 15 هزار تومانی می دهد، اتفاق خاصی در بازار ارز نخواهد افتاد. اینجا دیگر مهم نیست که آقای واعظی گفته است که دولت ارز را گران کرده یا ارز خودش گران شده است، مهم سیاست هایی است که در عمل موجب افزایش نرخ ارز می شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها