کشاورزی جور تحریم‌ها را کشید/ قیمت‌های دستوری نمی‌تواند کارساز باشد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کشاورزی جور تحریم‌ها را کشید/ قیمت‌های دستوری نمی‌تواند کارساز باشد

  • چهارشنبه 25 فروردین 1400 01:06
  • شناسه 62171
کشاورزی جور تحریم‌ها را کشید/ قیمت‌های دستوری نمی‌تواند کارساز باشد

مدرس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: کشاورز باید جماعتی متمول و متمکن در کشور باشد تا قدرت مانور داشته باشد، یکی از راه های حل مشکلات، کشاورزی قراردادی است ،وزارت جهاد باید مدیریت کند تا بین بخش خصوصی و کشاورز این اتفاق صورت بگیرد، مسائل کشاورزی را نمی توان یک شبه حل کرد.

ناصر شاهنوشی مدرس دانشگاه فردوسی مشهد در برنامه چشم انداز با شبکه ایران کالا اظهار کرد: بعد از  انقلاب  با یک عارضه مواجه شدیم  و آن این موضوع است که نهادهای  سنتی مشکلات خاص خود را داشتند به طوری که ما نهادهایی را با همان وظایف به طور موازی ایجاد کردیم ، طبیعتاً در این شرایط  هزینه اداره جامعه بالا می رود و کارایی کاهش پیدا می کند.

 وی با اشاره به وظایف و اختیارات وزارت جهاد کشاورزی گفت:  بخشی از مشکلات حوزه جهادکشاورزی در حوزه تصمیم گیری است، قانون تمرکز یا انتزاع قانون خوبی بود که در مجلس نهم تصویب شد  اما در مجلس بعد به دلایلی اجرا نشد و  به طوری که در دو، سه سال گذشته قانون تمرکز  کنار گذاشته شد و دولت به اشتباه به دنبال ایجاد وزارت بازرگانی بود این در حالی است که در دنیا چیزی به نام وزارت بازرگانی نداریم.

مدرس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه تولید و تجارت با هم هستند افزود : در قانون انتزاع وظایف به وزارت صنعت و معدن محول شد،  مشکلات ما در کشور در حیطه تصمیم‌گیری و تعدد مراکز تصمیم گیری است.

 وی با اشاره به اینکه نحوه حکمرانی بسیار مهم است عنوان کرد : در نحوه حکمرانی کشور باید تجدید نظر کنیم، در حوزه سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری با تعدد مراکز روبرو هستیم لذا  باید از تعدد مراکز تصمیم گیری اجتناب کنیم .

شاهنوشی با اشاره به اینکه رابطه مبادله نباید به ضرر بخش کشاورزی باشد گفت:  صادرات برخی از محصولات ممنوع و واردات برخی اقلام دیگر آزاد شده است ، لذا در بلندمدت این موضوع باعث می‌شود تا  تولید انجام نشود و این به ضرر کشاورز است.

مدرس دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد:  صادرات و واردات آزاد شده است به طوری که ما متاسفانه به مسائل به صورت مسکن وار نگاه می کنم.

وی با اشاره به اینکه محصولات کشاورزی نیاز اساسی جامعه است ، زندگی شهری متاثر از تامین این نیازها است افزود:  تصمیمم مقطعی تبعاتی در آینده دارد، اگر بناست تا برای سال آینده تصمیم‌گیری کنیم باید از الان برنامه‌ریزی کنیم ، کشاورزی ما باید بنیان قوی داشته باشد ،کشاورز ضعیف نمی تواند زیرساخت خود را برای افزایش بهره‌وری ارتقاء بدهد.

شاهنوشی با اشاره به اینکه تحریم آثار شکننده‌ای دارد گفت:  کشاورز مجبور بود در دوران تحریم تورم را تحمل کند، ۶۰ درصد ظرفیت صنعت طیور را استفاده می‌کنیم، بین ۴۰ تا ۴۲ درصد در کشور تورم داریم ،کشاورز باید این تورم را تحمل کند لذا  به اشکال مختلف کشاورز می خواهد خود را از فشار ها بیرون بکشد ، کشاورز باید جماعتی متمول و متمکن در کشور باشد تا قدرت مانور داشته باشد، یکی از راه های حل مشکلات، کشاورزی قراردادی است ،وزارت جهاد باید مدیریت کند تا بین بخش خصوصی و کشاورز این اتفاق صورت بگیرد، مسائل کشاورزی را نمی توان یک شبه حل کرد.

 بهاءالدین نجفی مدرس دانشگاه شیراز در ادامه برنامه با اشاره به اینکه مسائل روزمره تابع وضعیت کلی کشور است گفت:  ما در شرایط تحریم قرار داریم لذا باید برنامه‌ریزی خاصی برای امور روزمره داشته باشیم، قیمت محصولات صنعتی، لوازم خانگی در کنار محصولات پروتئینی افزایش یافته است .

مدرس دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه نرخ مبادله محصولات کشاورزی با محصولات صنعتی به زیان بخش کشاورزی است افزود:  وقتی قیمت مرغ و پیاز بالا می‌رود همه فریادشان بلند می شود زیرا قسمتی از سفره خانواده را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه نرخ مبادله به زیان بخش کشاورزی است عنوان کرد: قیمت دستوری نمی تواند کارساز باشد، قیمت های دستوری با شکست روبه‌رو می‌شود، اینکه نرخ محصولات را کنترل کنیم غیر ممکن است زیرا عرضه و تقاضا باید قیمت را تعیین کند، باید اقدام به ذخیره سازی محصولات اساسی کنیم تا در مواقع بحران بتوانیم اوضاع را به حالت تعادل برسانیم.

ذبیح الله اعظمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه برنامه با اشاره به اینکه حوزه کشاورزی واقعا مظلوم واقع شده است گفت:  دولت  در بحث صنعت سرمایه‌گذاری می‌کند اما در بخش کشاورزی سرمایه گذاری کم صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی کشاورز تولید و اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند گفت: از  سال قبل بحران‌ مرغ شروع شد و همه اعضای هیئت دولت برای تولید مرغ بسیج شدند تا قیمت متعادل شود.

  عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار کرد: ایران کشوری چهار فصل است و در هر شرایطی می‌توانیم محصول تولید کنیم اما مدیریت درست نیست بحران محصولات کشاورزی را در محصولات مختلف می بینیم لذا با عدم برنامه‌ریزی و عدم رعایت الگوی کاشت در استان‌های مختلف مواجهیم.

وی افزود:  باید برنامه مدون و درست و حسابی برای سطح زیرکشت وجود داشته باشد که البته اینگونه نیست، مزارع گندم به چرای دام تبدیل شده است و لذا این موضوع برای کشاورز بیشتر سود دارد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها