رشد نرخ ارز و افزایش حقوق کارگران عامل اصلی افزایش قیمت خودرو در بهار امسال | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رشد نرخ ارز و افزایش حقوق کارگران عامل اصلی افزایش قیمت خودرو در بهار امسال

  • جمعه 27 فروردین 1400 15:40
  • شناسه 62273
رشد نرخ ارز و افزایش حقوق کارگران عامل اصلی افزایش قیمت خودرو در بهار امسال

رئیس انجمن قطعه سازان افزایش ۲۵ درصدی قیمت قطعات خودرو را پیش‌بینی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، در حالی که اظهارات اخیر رئیس شورای رقابت درخصوص عدم  ناسب قیمت فعلی خودرو با نرخ تورم منجر به افزایش قیمت خودرو در بازار شد و همین موضوع دلیل فراخواندن وی به سازمان کل بازرسی کشور جهت ارائه توضیحات شده است اما دستندرکاران صنعت خودرو معتقدند رشد نرخ ارز و افزایش ۴۰ درصدی حقوق کارگران  برای سال پیش‌رو عامل اصلی افزایش قیمت قطعات خودرو و به تبع آن افزایش نرخ نهایی خودرو در سه ماهه ابتدای سال‌جاری خواهد بود.

محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن قطعه‌سازانگفت: از ابتدای سال تاکنون افزایشی در نرخ قطعات خودرو نداشتیم اما مسلما افزایش قیمت خواهیم داشت.

وی به افزایش ۴۰ درصدی دستمزد کارگران در سال‌جاری اشاره کرد و افزود: این افزایش دستمزد با توجه به نوع کار از هشت تا ۱۵ درصد روی قیمت نهایی تولید تاثیر می‌گذارد  و علاوه بر آن باید تاثیر افزایش قیمت انرژی را نیز باید در نظر گرفت.

رئیس انجمن قطعه‌سازان همچنین گفت: به شرط  ثابت بودن نرخ ارز، حداقل ۲۵ درصد افزایش قیمت قطعات خودرو را پیش‌بینی می‌کنیم.

همچنین آرش محبی نژاد، دبیرانجمن قطعه‌سازان در خصوص افزایش نرخ قطعات خودرو در سه ماهه ابتدای سال‌جاری گفت: قیمت قطعات خودرو در سه ماهه ابتدای امسال افزایش خواهد داشت اما هنوز فاکتورهای تعدیل قیمت از سوی قطعه‌سازان برای خودروسازان ارسال نشده است. زیرا مقدار دقیق افزایش نرخ نهاده‌های تولید و مواد اولیه هنوز مشخص نیست.

به گفته محبی‌نژاد با توجه به روال نانوشته میان قطعه‌ساز و خودروساز هر سه ماه یک بار درخواست جدید تعدیل قیمت توسط قطعه‌سازان به کارخانه‌های تولید خودرو ارائه می‌شود. هرچند تاکنون بسیاری از قطعه‌سازها موفق نشدند تعدیل قیمت سه ماهه چهارم سال ۹۹ را دریافت و در حساب‌هایشان ثبت کنند.

با توجه به اینکه در روند  قیمت‌گذاری خودرو ابتدا قیمت قطعات اصلی خودرو از سوی خودروسازان اعلام شده و پس از بررسی‌های بانک مرکزی، نرخ تورم بخشی (صنعت خودرو) اعلام می‌شود، اعمال هرگونه کاهش یا افزایش قیمت،  بر اساس همین نرخ تورم بخشی اعلامی از سوی بانک مرکزی خواهد بود.

 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها