سقوط آزاد قدرت توان خرید مردم/ اقتصاد ایران تبدیل به توپ چهل تیکه شده است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سقوط آزاد قدرت توان خرید مردم/ اقتصاد ایران تبدیل به توپ چهل تیکه شده است

  • یکشنبه 29 فروردین 1400 00:42
  • شناسه 62343
سقوط آزاد قدرت توان خرید مردم/ اقتصاد ایران تبدیل به توپ چهل تیکه شده است

در برنامه چشم انداز امشب میرتاج الدینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه، مولوی دبیر انجمن اقتصاددانان ایران و سعدوندی اقتصاددان به بررسی موضوع تورم در کشور پرداختند.

محمدرضا میرتاج‌الدینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه به هر دولتی که بتواند معضل اقتصادی جامعه و تورم را حل کند و همچنین بتواند قدرت خرید مردم را حفظ کند باید مدال قهرمانی داد در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا  افزود: چنین دولتی را باید دولت قهرمان معرفی کرد، نسخه های اقتصادی گوناگونی در دنیا پیرامون مهار تورم ارائه شده است.

 وی با اشاره به اینکه دولتمردان باید به یک نسخه شفابخش برسند تا این مشکل به صورت ریشه‌ای حل شود خاطرنشان کرد: باید ریشه‌های تورم خشکانده شود وگرنه تورم در جامعه باقی می ماند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه اقتصاددانان نسخه هایی برای مهار تورم می نویسند  اما هرکدام از سیاسیون به بخشی از نظرات اقتصاددانان و دانشگاهیان  توجه می‌کنند افزود: تورم ممکن است به سرعت مهار نشود  لذا خصوص مهار تورم یک راه‌حل داریم و آن این است که قدرت خرید مردم را با استفاده از کمک های معیشتی حفظ کنیم.

میرتاج الدینی  با اشاره به اینکه قدرت خرید مردم پایین آمده است ادامه داد : با حالت اورژانسی ،صوری و ظاهری می‌توان با افزایش حقوق کمی قدرت خرید مردم را بهبود داد  رشد اقتصادی واقعی ضد تورم است.

وی با اشاره به اینکه در رشد اقتصادی تولید بیشتر می‌شود و توزیع نسبتاً عادلانه صورت می‌گیرد گفت:  توزیع ثروت در جامعه  باید به صورت عادلانه باشد،  نسخه شفابخش کنترل  تولید است، در جامعه باید بتوان اقتصاد را تولید محور کرد، تولید باید برای صادرات بیشتر باشد تا تورم به شکلی کنترل شود.

پیمان مولوی دبیر انجمن اقتصاددانان ایران در بخش دیگری از برنامه با اشاره به اینکه هر اقتصادی ذینفعانی دارد و عدم تعادل میان آنها سبب ایجاد وضعیت کنونی می شود افزود : دولت معمولاً بزرگترین ذی‌نفع تورم است،  اگر دست دولت باز باشد این وضعیت بودجه سال ۱۴۰۰ پیش می‌آید ،متاسفانه پینگ پنگ میان وزارت اقتصاد ، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه به وجود آمده است،  به طوری که هر یک وضعیت تورم را به گردن دیگری می‌اندازند.

وی با اشاره به اینکه در کشور باید حاکمیت توسعه  به وجود آید گفت:   بدون تفکر توسعه خواه راه به جایی نمی توانیم ببریم.

مولوی با اشاره به اینکه در دنیای مدرن  این حجم از تورم ناراحت کننده است عنوان کرد: رویکرد توسعه خواه یعنی تمام سلول ها و پتانسیل های کشور با جدیت به دنبال یک موضوع باشند و آن این مسئله است که چگونه رفاه ایرانی را بیشتر کنیم.

دبیر انجمن اقتصاددانان ایران با اشاره به اینکه متاسفانه دیدگاه‌ها به صورت جزیره‌ای است و از درس های گذشته هیچ عبرتی نمی گیریم افزود:  اقتصاد ایران، اقتصاد ذینفعان است لذا تبدیل به توپ چهل تیکه شده است.

 وی افزود: ذینفعان در اقتصاد ایران به قدری قوی هستند که حتی اگر برنامه‌ای تدوین شود بعد از یکی دو سال باز دوباره مسیر به حالت قبل بر می گردد لذا اقتصاد ایران معتاد به تورم شده است.

 دبیر انجمن اقتصاددانان ایران با اشاره به اینکه اقتصاد ایران رو به جلو حرکت نمی کند خاطرنشان کرد:  قدرت خرید ایرانیان سقوط آزاد کرده است،  چشم انداز اقتصادی سال ۱۴۰۰ را روشن نمی بینم.

ایمان زنگنه اقتصاددان با اشاره به اینکه متاسفانه بانک مرکزی ابزار درستی در اختیار ندارد و دولت اهتمامی به کنترل تورم ندارد گفت: میان رئیس کل بانک مرکزی، رئیس اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه مشکل در خصوص تورم به وجود آمده است لذا شواهد نشان می‌دهد که خیلی اهتمام به کنترل تورم  وجود ندارد.

 زنگنه با اشاره به این که تورم پوششی برای پنهان کردن ناکارآمدی ها است عنوان کرد : تورم یعنی هزینه‌های ناکارآمدی دولت از جیب مردم برداشت می شود  و دهک‌های پایین اندوخته کمی دارند و آنها بیشترین متضرر شدگان به حساب می‌آیند.

 علی سعدوندی اقتصاددان با اشاره به اینکه چرا تورم در طی این سال ها کنترل نشده  است گفت:  وضعیت به مراتب رو به وخامت است ، تورم سال ۹۹ در طی دو دهه گذشته بی سابقه بوده است لذا این مطالبه باید به مطالبه ملی تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه تورم را می شود مهار کرد اگر اینگونه نبود ۱۸۰ کشور جهان در کنترل تورم موفق نبود خاطرنشان کرد : عراق و پاکستان می‌تواند برای ما درس داشته باشند، امیدواریم اصلاحات در سیاستگذاری پولی ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه در اقتصاد، دولت می‌تواند نقش داشته باشد اما باید میزان مداخلات دولت کم باشد و به درستی صورت گیرد افزود:  وضعیت روسیه بعد از اعمال تحریم به مراتب بهتر از قبل از تحریم شده است و این نشان دهنده عزم جدی در این کشور برای مهار تورم است.

سعدوندی با اشاره به اینکه متاسفانه شرایط تورمی ادامه دار  است گفت:  از زمانی که درآمد حاصل از فروش ثروت وارد اقتصاد شد، مشکلات آغاز شد و تصور بر این بود که می توان سریع توسعه پیدا کرد ،ما نمی توانیم درآمد ارزی را تبدیل به درآمد ریالی کنیم ، بودجه ارزی باید از بودجه ریالی جدا شود.

سعدوندی گفت:  متاسفانه تورم در کشور به وجود آمده و  تا تورم حل نشود ، موضوع  سرمایه گذاری و رشد اقتصادی نیز حل نخواهد شد، فروش نفت افزایش یافته ولی تاثیری بر نابرابری  نگذاشته است و لذا رفاه سایر کشورها افزایش یافته به جای اینکه رفاه خانوارهای ایرانی رشد پیدا کند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها