رشد اقتصادی با معجزه اتفاق نمی‌افتد/ سرمایه گذاران با سد آهنین بوروکراسی مواجه هستند | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رشد اقتصادی با معجزه اتفاق نمی‌افتد/ سرمایه گذاران با سد آهنین بوروکراسی مواجه هستند

  • پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400 13:51
  • شناسه 63051
رشد اقتصادی با معجزه اتفاق نمی‌افتد/ سرمایه گذاران با سد آهنین بوروکراسی مواجه هستند

دهقانی استاد دانشگاه شاهرود ، گودرزی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و محمدی استاد دانشگاه فردوسی مشهد با حضور در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی افزایش اشتغال قدرت خرید ، مطالبات از دولت آینده پرداختند.

  حسن گودرزی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس طی گفت و گوی زنده با شبکه ایران کالا اظهار کرد: از طریق مشارکت عمومی و تسهیل سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران می‌توان به توسعه دست پیدا کرد.

وی با اشاره به تسهیل شرایط و رفع بروکراسی اداری از سوی دولت و مجلس افزود : مبارزه با فساد اداری ،مالی و رانت ها می‌تواند تسهیلگر حضور مردم و سرمایه‌گذاران باشد، اگر سرمایه‌گذاری بخواهد اقدام به سرمایه گذاری کند متاسفانه با سد آهنین بروکراسی و تشکیلات عظیم اداری مواجه می‌شوند و ماه‌ها طول می‌کشد تا مجوز و استعلامات لازم را دریافت کنند، دولت باید امور اقتصادی را به دست  مردم بسپارد.

گودرزی  با اشاره به اینکه رسانه ملی به جای برنامه‌های کلیشه‌ای باید نشست هایی را  با کاندیداها داشته باشد افزود: بانک‌ها به جای اینکه تسهیلگر حوزه اشتغال باشند، متاسفانه مانع ایجاد می‌کنند ،بانک ها در خدمت تولید نیستند بلکه در خدمت واسطه ها هستند ،دولت آینده باید در این زمینه اهتمام ویژه  داشته باشد،  پول باید در خدمت تولید قرار بگیرند، هر ناحیه مزیت خاص خود را دارد لذا باید آمایش سرزمینی به درستی صورت گیرد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار کرد: مهمترین کاری که دولت آینده باید در پیش بگیرد  عدالت توزیعی است ، هر چه از تهران به سمت مناطق مرزی پیش می‌رویم متاسفانه فقر بیشتر می‌شود، گسست فقر و غنا روز به روز بیشتر می شود عدالت باید افزایش پیدا کند.

محمدی استاد دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه برنامه با اشاره به اینکه برای افزایش اشتغال نیازمند افزایش سرمایه گذاری هستیم افزود: برای افزایش سرمایه گذاری در هر اقتصاد یک سری پیش نیاز لازم داریم تا سرمایه گذاری صورت بگیرد، از اهداف اقتصاد کلان دستیابی به رشد اقتصادی و افزایش اشتغال است.

وی با اشاره به خروج حجم عظیم منابع مالی و سرمایه گذار از کشور گفت:  بخش خصوصی نسبت به آینده وضعیت اقتصادی ، سیاسی  چشم انداز مثبتی ندارد ، سرمایه‌گذاران باید نسبت به آینده امنیت داشته باشند ،حوزه تولید در داخل ایران پر خطر است، دولت آینده باید به تولیدکنندگان اطمینان خاطر سیاسی اجتماعی و اقتصادی  بدهد.

محمدی با اشاره به اینکه  یکی از دلائل اصلی رشد اقتصادی و افزایش اشتغال  وجود امنیت برای سرمایه گذاران است  گفت: سیاست‌گذاران باید افزایش امنیت اقتصادی، اجتماعی و  سیاسی را در سرلوحه کار خود قرار دهند ،حجم عظیمی از سرمایه کشور ما به سمت کشورهای دیگر سوق پیدا کرده، یکی از علت اصلی  موضوع این است که سرمایه‌گذار  احساس امنیت نمی کند.

 استاد دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به نوسانات شدید نرخ ارز افزود :  باید فضای کسب و کار بهبود پیدا کند و شاخص‌های مرتبط ارتقا یابند تا وضعیت سرمایه‌گذاری در کشور بهبود پیدا کند.

 محمدی با اشاره به نهادهای عمومی غیردولتی گفت : نهادهای عمومی غیردولتی به جای اینکه کمک کننده بخش خصوصی باشند به عنوان رقیب ظاهر می شوند، هرچه دولت و نهادهای عمومی غیردولتی بیشتر در اقتصاد دخالت کنند بخش خصوصی کوچکتر می شود ، رشد اقتصادی با معجزه اتفاق نمی‌افتد بلکه یک سری اصول در همه نقاط دنیا برای افزایش اشتغال وجود دارد که باید رعایت شود.

دهقانی استاد دانشگاه شاهرود در ادامه برنامه با اشاره به اینکه اساساً هزینه اعمال حاکمیت دولت برای ارائه خدمات بالاست گفت: در کشور ما بیکاری مولد شده است.

 وی با اشاره به اینکه توزیع درآمد اساسا سبب رفاه بیشتر و بیکاری کمتر می‌شود عنوان کرد:  باید به مطالبه عمومی توجه کرد و به دنبال احیای سرمایه اجتماعی باشیم و این موضوع را از دولت آینده مطالبه کنیم .

دهقانی افزود:  با پایین ترین شاخص سرمایه اجتماعی تاریخ معاصر اقتصاد ایران مواجه هستیم،  مردم به دولت اعتماد ندارند و لذا بی اعتمادی نسبت به دولت ایجاد شده است و  سیاست های دولت به اهداف  اثابت نکرده است.

ابونوری استاد دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه باید بهره وری منابع افزایش پیدا کند ادامه داد: متاسفانه در کشور ما بهره وری ضعیف است و مدیران ما کار آفرین نیستند لذا از  یک دولت چهارساله نمی‌ توان  توقع برنامه عمرانی بلندمدت داشته باشیم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها