اقتصاد صنعت کشاورزی باید از دست دولت رها شود/ مطالبه کشاورزان چیزی جز اجرای قانون نیست | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

اقتصاد صنعت کشاورزی باید از دست دولت رها شود/ مطالبه کشاورزان چیزی جز اجرای قانون نیست

  • دوشنبه 20 اردیبهشت 1400 01:56
  • شناسه 63194
اقتصاد صنعت کشاورزی باید از دست دولت رها شود/ مطالبه کشاورزان چیزی جز اجرای قانون نیست

محرابی بشرآبادی استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه کرمان ،قاسمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان مرکزی ،دشتی استاد دانشگاه کشاورزی دانشگاه تبریز و عسکری نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با حضور در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی مطالبات کشاورزان از دولت آینده پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، محمد جواد عسگری نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس طی گفت و گوی زنده تلویزیونی با شبکه ایران کالا اظهار کرد: کشاورزی محور توسعه است ، اگر نگاه عمیق به کشاورزی داشته باشیم از زمین تا سفره مردم می توانیم اشتغالزایی داشته باشیم، کشور ما به دلیل شرایط اقلیمی قابلیت‌های مناسب  منحصر به فردی دارد ، بنا به دلایلی از ظرفیت‌ها متاسفانه خوب استفاده نشده است و دست اندرکاران همراهی نداشتند.

 نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه وظیفه ما این است که در راستای احقاق حقوق حقه کشاورزان تلاش کنیم و از  ظرفیت ها و قابلیت ها خوب استفاده کنیم عنوان کرد: به دولت آینده اطمینان می دهیم که مجلس در کنار دولت است و در راستای مطالبات بخش کشاورزی تلاش خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه شورای قیمت گذاری جایگاه قانونگذار  را پیدا کرده است و باید کار خود را انجام دهد گفت:  آینده بخش کشاورزی باید روشن باشد و کشاورز دغدغه هایش در این مسیر باید برطرف شود.

عسگری با اشاره به اینکه در مقطع زمانی یک سال گذشته بخش کشاورزی آسیب های زیادی دیده است  تصریح کرد:  نگاه ما به مجموعه دولت تعامل گونه است  تا بتوانیم مشکلات بخش کشاورزی را حل کنیم، در راستای خرید تضمینی همه محصولات کشاورزی باید به سمت جلو پیش برویم، دولت آینده نگاه و رویکرد انقلابی خواهد داشت و لذا باید در راستای کشاورزی با محور توسعه حرکت کنیم، بنابراین  ما دست واسطه‌ها و دلال‌ها را قطع خواهیم کرد.

 وی عنوان کرد: اعتبارات ارزی که برای واردات نهاده تخصیص داده شده بود در جای دیگری هزینه شد که آنها  را شناسایی کرده ایم،  در حوزه واردات نهاده اجازه انحصار را نمی‌دهیم ، در یک مقطعی بخش کشاورزی و  نهاده‌های دامی در حوزه واردات رها شده بود.

حسین مهرابی بشرآبادی استاد دانشگاه کشاورزی دانشگاه کرمان در ادامه برنامه با اشاره به اینکه  باید به دنبال افزایش بهره‌وری باشیم گفت:  باید از الگوهای ریاضی استفاده کنیم ،تحقیقات بیشتر عرضه محور هستند و محققین بیشتر تحقیقات خود را آنچه که دوست دارند انجام می‌دهند، دولتی بودن تحقیقات یکی از مسائلی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، وقتی تحقیقات دولتی می شود انگیزه برای کار تحقیقاتی ایجاد نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بودجه تحقیقات دولتی ما به یک درصد هم نمی‌رسد، پایین بودن بودجه تحقیقاتی مسئله مهمی است، مطالبه از دولت آینده این است که لنگ سرمایه گذاری هستیم، لذا خواستار  افزایش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی هستیم، دولت آینده باید قوانین را اجرا کند ،سرمایه گذاری ها نیاز به مدیریت در بخش های مختلف دارد.

قادر دشتی استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز در ادامه برنامه با اشاره به اینکه تحقیقات دیربازده است گفت:  در این رابطه مسئولیت دولت بیشتر است، سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی باید مورد توجه قرار بگیرد، بخش قابل توجهی از تولید از مزرعه تا خانه تلف می‌شود و ضایعات زیادی به وجود می آید.

وی افزود:  در آینده با کاهش ضایعات می‌توان گامی در راستای خودکفایی محصولات کشاورزی  برداریم  و  این موضوع به  تنظیم بازار کمک می‌کند،  صنایع تبدیلی باید تقویت شودو همچنین  زمینه صادرات برای کالاهای مورد نظر باید به وجود آید.

محمدحسین قاسمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان مرکزی با اشاره به اینکه قوه مجریه بدنه محکم حاکمیت کشور است گفت:  ما از دستگاه مجریه مطالبه داریم، مطالبه ما در بخش گندم هیچ چیزی جز اجرای قانون نیست، کشاورزان خواستار احقاق حقوق از دست رفته خودشان هستند.

وی با اشاره به اینکه ما از دستگاه قانونگذار، مجلس و هیئت تطبیق قوانین و مصوبات دولت می‌خواهیم مصوبه اخیری که وزیر جهاد کشاورزی اعمال کردند را ابطال کنند گفت: اقتصاد در گروگان دولت است ،باید اقتصاد کشاورزی را بر اساس اصول اصل ۴۴ قانون اساسی آزاد کنیم تا خود را در اقتصاد ملی پیدا کند، ما صندوق بیمه به این صورت که قانونگذار گذاشته نیاز نداریم،  اقتصاد سالم توسط مردم می تواند پیاده شود.

قاسمی گفت:  بزرگواران ما در بخش مقننه توجه کنند، اقتصاد کشاورزی باید از دست دولت رها شود ،۱۲۳ هزار هکتار اراضی  در خوزستان داریم که در هفت تپه فعالیت می‌کنند اما سود دهی ندارد زیرا دستگاه دولتی ناظر است و دولت فعلی باید حقوق ما را بدهد و کمیسیون کشاورزی مجلس باید حق ما را مورد پیگیری قرار دهد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها