بستر اقتصاد کلان در کشور باید فراهم شود/ گلوگاه اقتصاد ایران تولید است/ بیماری هلندی مهمترین مشکل اقتصاد کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بستر اقتصاد کلان در کشور باید فراهم شود/ گلوگاه اقتصاد ایران تولید است/ بیماری هلندی مهمترین مشکل اقتصاد کشور

  • یکشنبه 26 اردیبهشت 1400 01:29
  • شناسه 63373
بستر اقتصاد کلان در کشور باید فراهم شود/ گلوگاه اقتصاد ایران تولید است/ بیماری هلندی مهمترین مشکل اقتصاد کشور

عرفانی استاد دانشگاه سمنان، سعدوندی اقتصاددان،صفاری اقتصاددان و یاری مدیر عامل شرکت پیشتازان صنعت بلور با حضور در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی مطالبات تولید کنندگان از دولت آینده پرداختند.

 علیرضا عرفانی استاد دانشگاه سمنان در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا اظهار کرد:  باید با قاچاق کالا و ارز مبارزه کنیم، قوانینی در این زمینه تصویب و اجرا شده است ولی کماکان موضوع قاچاق کالا و ارز سبب تخریب اقتصاد شده است .

وی با اشاره به اینکه نظارت بر واردات بی‌رویه باید صورت گیرد افزود : کالاهایی در داخل تولید می‌شود که می توانستیم  از طریق آن بخشی از تقاضای داخلی را پاسخگو باشیم ولی عده‌ای به دلیل منافع خودشان اقدام به واردات کالا کرده‌اند که می توانستیم آنها را در داخل تولید کنیم.

عرفانی  با تاکید بر ضرورت  ایجاد ثبات در  اقتصاد کلان  گفت: در مقایسه با کشورهای جهان رتبه پایینی در ثبات اقتصاد کلان داریم لذا در قوانین ، مقررات و سیاست گذاری ها متاسفانه این ثبات را نداریم، ما واقعیت را می دانیم لذا مبارزه و حل مشکلات به سادگی میسر نخواهد بود ولی باید بستر فراهم شود، درمان راهبردی، اساسی و بلند مدت باید صورت بگیرد و  باید تلاش کرد  فضا و بسترها را مهیا کنیم، بستر اقتصاد کلان در کشور باید فراهم شود.

 علی سعدوندی اقتصاددان در ادامه برنامه با اشاره به اینکه مشکلاتی در صنعت و تولید کشور وجود دارد و راهکارهایی که مطرح می‌شود همسویی دارد انگار که راهکارهای دیگری در اقتصاد کشور وجود ندارد، باید ببینیم مشکل اقتصاد ایران کجاست و مشکل صنعتی شدن در اقتصاد ایران کجا قرار دارد ، کیفیت و کمیت کالاها انتخابی است که مسئولان و سیاستگذاران کشور آن را انجام می‌دهند ،  در کشور جلوی پای تولیدکنندگان سنگ می‌اندازند‌.

وی با اشاره به اینکه مهمترین مشکل اقتصاد ایران بیماری هلندی است  اظهار کرد: صنعتگران به زبان بی زبانی می‌گویند که به ما کمک کنید تا بتوانیم زنده بمانیم ،شرایط اکنون به گونه ای نیست که  مسیر تولید هموار شود، به واردات کالاهای خارجی به مدت پنجاه سال است که سوبسید پرداخت می‌کنیم و از طریق سرکوب نرخ ارز از تولیدمالیات دریافت می‌کنیم‌.

 این اقتصاددان بیان کرد: سیاست ارزی درستی را باید تعیین کنیم تا از تولید حمایت شود ، در این دو ماه باید سعی می‌کردیم تا مانع زدایی را در اقتصاد در پیش بگیریم اما بنده هیچ نشانه‌ای از مانع زدایی در مسیر تولید نیافتم.

 مصطفی صفاری اقتصاددان با اشاره به اینکه گلو گاه اقتصاد ایران تولید است گفت :تولید باید رونق پیدا کند لذا باید برای منابعی که در اقتصاد وجود دارد تشخیص درستی صورت گیرد ، هزینه پول در اقتصاد ما بالاست ،در این چهل و دو سال نظام بانکی تولید را فلج کرده است.

وی با اشاره به اینکه در بحث مسکن باید به تولید کنندگان مسکن کمک کرد، نه  به خریداران آن افزود: باید وام ساخت مسکن افزایش پیدا کند، متاسفانه مالیاتی که در کشور می گیریم مالیات بر تولید است به طور که ۶۰ درصد مالیات در کشور ما از تولید کننده دریافت می‌شود.

سعید یاری مدیرعامل شرکت پیشتازان صنعت بلور در بخش دیگری از برنامه با اشاره به اینکه به هیچ عنوان نباید اجازه واردات محصولاتی که در داخل کشور تولید می‌شود را داد گفت:  تولید کننده با مشقت های زیادی روبه رو است، باید موانع از  پیش روی تولید کنندگان برداشته شود، مقابله با قاچاق کالا قدرت رقابتی ما را کاهش می دهد، سرمایه در گردش را بانک باید در اختیار تولید کننده قرار دهد.

وی گفت:  قیمت تمام شده پول و نرخ تسهیلات بانکی باید کاهش پیدا کند و مواد اولیه بدون فضای رانتی باید به تولید کننده برسد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها