افزایش سهم CNG در سبد سوخت همزمان با کاهش مصرف بنزین | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

افزایش سهم CNG در سبد سوخت همزمان با کاهش مصرف بنزین

 • جمعه 09 آبان 1399 20:21
 • شناسه 46762
افزایش سهم CNG در سبد سوخت همزمان با کاهش مصرف بنزین

در حالی سهم سی. ان. جی در سبد سوخت خودروها در ۶ ماهه اول سال گذشته ۱۶.۶ درصد بوده که این رقم در ۶ ماهه اول امسال به ۲۲ درصد افزایش پیدا کرده، این در حالی است که در همین مدت سهم بنزین از ۸۳.۴ درصد به ۷۸ درصد کاهش داشته است.

تغییر در سبد سوخت کشور با هدف بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف و همچنین افزایش سهم صادراتی، ‌چند سالی است که در دستور کار ایران قرار گرفته است.

در این میان از آنجا که ایران به منابع بی‌همتای گاز طبیعی دسترسی دارد، ‌تلاش کرده تا سهم گاز طبیعی را در سبد سوخت کشور افزایش دهد، وزیر نفت نیز تاکید دارد که گاز سوخت ملی ایران است.

در این مسیر از گازرسانی به صنایع و نیروگاه‌ها گرفته تا اتصال روستاهای کشور به شبکه گار در دستور کار قرار دارد.

از سوی دیگر از آنجا که شبکه گاز تقریبا در سراسر کشور گسترده شده، ‌امکان استفاده از این سوخت به عنوان سوخت خودروها نیز وجود دارد.

از همین رو سی. ان. جی به عنوان مهمترین جایگزین بنزین در خودروهای سبک مورد توجه است تا آنجا که بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، ‌ یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودروی عمومی در نوبت دوگانه‌سوزشدن رایگان قرار دارند.

اما آیا به واقع ایران توانسته سهم سی. ان. جی را در سبد سوخت خودروها افزایش دهد؟

نگاهی به آمار مصرف بنزین و سی. ان. جی در ۶ ماهه اول امسال و مقایسه آن با ۶ ماهه اول سال گذشته تا حد زیادی می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.

اگرچه مصرف سوخت بعد از شیوع کرونا و سهیمیه‌بندی بنزین کاهش داشته اما آمارها نشان می‌دهد، ‌ سهم سی. ان. جی در ۶ ماهه اول امسال در مقایسه با سال گذشته، رشدی ۶ درصدی را تجربه کرده است.

در واقع در حالی که سهم سی. ان. جی در سبد سوخت خودروها در سال گذشته ۱۶.۶ درصد بوده و ۸۳.۴ درصد نیز بنزین مصرف کرده‌اند اما این ارقام در سال جاری تغییر کرده تا آنجا که سی. ان. جی ۲۲ درصد از سهم سوخت خودروها را به خود اختصاص داده و ۷۸ درصد از سوخت این خودروها را بنزین تشکیل داده است.

این آمارها نشان می‌دهد تنها سهم سی. ان. جی در سبد سوخت کاهش نداشته بلکه مصرف این سوخت نیز نسبت به میانگین مصرف ۶ ماهه اول سال گذشته با رشد همراه بوده است.

میانگین مصرف ‌سی. ان. جی در حالی از فروردین ۹۸ تا شهریور همان سال ماهانه ۱۹.۳ میلیون متر مکعب بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به ۲۰.۹ میلیون متر مکعب رسیده است.

در مقابل اما مصرف بنزین با کاهشی ۲۳ میلیون لیتری همراه بوده و از ۹۷.۱ میلیون لیتر به ۷۴.۳ میلیون لیتر کاهش پیدا کرده است.

این اعداد نشان می‌دهد سیاست‌های وزارت نفت در زمینه جایگزینی بنزین با سی. ان. جی در یک سال گذشته موفق بوده و ذائقه مشتریان در حال تغییر به استفاده از گاز به جای سوخت مایع است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «انرژی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • کارگاه و گالری هنر طلایی ایران

  پیشران

  کارگاه و گالری هنر طلایی ایران (19)

  کارگاه و گالری هنر طلایی ایران ، پس از سال ها تحصیل و تحقیق در خصوص شناخت سنگ های معدنی و همچنین کسب تجربه عملی در تراش سنگ های قیمتی ، پس از کسب مجوزهای لازم در سال 1390 اقدام به تاسیس این شرکت نمودند .بدلیل مراحل سخت و پر هزینه تولید زیورآلات ، انتخاب نوع سنگ ، به عنوان مواد اولیه از اهمیت خاصی برخوردار میباشد

 • گفتگو روز-به وقت تحلیل 4 آذر

  به وقت تحلیل

  گفتگو روز-به وقت تحلیل 4 آذر (13)

  به وقت تحلیل بورس با حضور آقای فرازمند کارشناس ارشد بازار سرمایه، مجری کارشناس طهماسبی پور

 • شرکت ترنج و محراب کاشان

  پیشران

  شرکت ترنج و محراب کاشان (7)

  شرکت فرش ترنج محراب کاشان در روستای محمدآباد مرکزی شهرستان آران و بیدگل فعالیت خود را در زمینه تولید فرش های دستباف آغاز کرد و راه اندازی این مجموعه بدون دریافت هیچ گونه تسهیلات دولتی و به طور کامل با قیمت مردم انجام شد

 • تیزر شرکت ظریف پرشین لیا

  صنایع قزوین و اصفهان

  تیزر شرکت ظریف پرشین لیا (1)

  شرکت ظریف پرشین لیا با مجوزسازمان صنایع دستی در امر تولید،تراش و نقاشی ظروف کریستال به روش صنایع دستی مشغول ادامه فعالیت می باشد . روش تولید این محصولات کاملا به صورت دستی بوده و با استفاده از مواد اولیه مرغوب، استفاده از تکنولوژی روز دنیا و پشتوانه هنر ایرانی از کیفیت درخشندگی و زیبایی بالایی برخوردار است .

 • تیزر شرکت ترنج و محراب کاشان

  پیشران

  تیزر شرکت ترنج و محراب کاشان (7)

  شرکت فرش ترنج محراب کاشان در روستای محمدآباد مرکزی شهرستان آران و بیدگل فعالیت خود را در زمینه تولید فرش های دستباف آغاز کرد و راه اندازی این مجموعه بدون دریافت هیچ گونه تسهیلات دولتی و به طور کامل با قیمت مردم انجام شد

آخرین خبرها