جاده اسالم به خلخال، رانندگی در مسیری رویایی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

جاده اسالم به خلخال، رانندگی در مسیری رویایی

  • پنجشنبه 25 مهر 1398 22:00
  • شناسه 39875
جاده اسالم به خلخال، رانندگی در مسیری رویایی

جاده اسالم به خلخال، جاده ای است تماشایی و چشم نواز به طول 70 کیلومتر که از شهر اسالم در استان گیلان آغاز می شود و به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل و بین استان آذربایجان شرقی و زنجان منتهی می شود.

قرار گرفتن جاده اسالم  درمنطقه شمالی کشور، آن را تحت تاثیر اقلیم خاص این منطقه قرار داده؛ به طوری که در اغلب فصول سال بارش باران در آن مشاهده می شود. ارتفاع زیاد جاده نیز در نزدیکی خلخال باعث شده تا دمای هوا حتی در تابستان نیز سرد باشد و تجربه ای متفاوت برای تان رقم بزند. رطوبت و مه نیز مهمان همیشگی این جاده است چرا که در همسایگی آن، دریای خزر قرار دارد و همین بر جاذبه های جاده می افزاید.

 

جاده اسالم به خلخال، یکی از رویایی ترین جاده ها در ایران است. هنگامی که وارد این جاده می شوید، همه چیز رنگ و بوی دیگری به خود می گیرد و زمان معنای دیگری خواهد داشت.

 این جاده، شهرستان خلخال اردبیل را به اسالم گیلان متصل می کند و ترکیبی از کوه و دشت و جنگل و آبشار است.

 

جاده اسالم به خلخال، مسیری بهشتی

آب و هوای اسالم به خلخال:

از آن جایی که جاده اسالم به خلخال کوهستانی است، یکی از بهترین مقاصد گردشگری در تابستان محسوب می شود و هوای خنک و سرد آن، در طول سال پایدار است.

در فصل سرما معمولا به دلیل بارش بیش از حد باران و برف، جاده لغزنده است. به همین دلیل در این فصول، جاده اسالم به خلخال بسته است.

فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این جاده رویایی است. در تعطیلات آخر هفته، اغلب اسالم به خلخال شلوغ است و هم وطنانی که به شهرهای شمالی سفر می کنند، از این جاده عبور می کنند.

جاده اسالم به خلخال، مسیری بهشتی

گردنه الماس در محور اسالم به خلخال:

گردنه الماس اسالم به خلخال در زیبایی دست کمی از گردنه حیران ندارد. گردنه الماس مشهورترین و زیباترین بخش جاده اسالم به خلخال است.

در دو طرف جاده، جنگلی زیبا را تماشا می کنید که زیبایی آن با گله های سیاه و سفید گوسفندان، دوچندان شده است. کلبه های چوبی ساده ای در میان جنگل احاطه شده اند و انبوه درختان جنگلی، در برخی نقاط باعث تاریکی جنگل شده است.

گردنه الماس اسالم به خلخال، بی شک یکی از دیدنی ترین مناطق ایران است. 

جاده اسالم به خلخال، مسیری بهشتی

یک شب رویایی در بهشت با اجاره کلبه های چوبی:

اجاره کلبه های چوبی در جنگل های اسالم به خلخال، یک شب رویایی را در خاطراتتان ثبت خواهد کرد. کلبه هایی که به سبک سنتی و ساده تزیین شده اند و تنها امکانات آن، چند گلیم فرش و پتو و بالشت است. سرویس بهداشتی ساده ای در بیرون هر کلبه وجود دارد. در برخی از کلبه ها پرندگانی همچون اردک و غاز در حصارهایی نگهداری می شوند.

صدای آب، باد و حیوانات جنگلی در نیمه شب، حس لذت و ترس و هیجان را در دل هر آدمی بیدار می کند. اگر قصد ماندن در این کلبه ها را دارید، حتما طلوع خورشید را در ابتدای روز تماشا کنید. از آنجایی که در دل کوه هستید، خورشید پایین تر از همیشه دیده می شود، دوربین عکاسی خود را آماده کنید تا تصویری ویژه و خلاقانه از طلوع خورشید در اسالم به خلخال ثبت کنید.

جاده اسالم به خلخال، مسیری بهشتی

 

جاده اسالم به خلخال، مسیری بهشتی

روستای ییلاقی سه ناو:

در مجاورت جاده قدیم اسالم به خلخال، روستای بکر و زیبایی را می بینید که هر گردشگری را مجذوب خود می کند.

روستای “ناو” با هوای مه آلود و بافت سنتی خود، یکی از دیدنی های اسالم به خلخال است و مکانی خلوت و دنج برای گذراندن یک روز عالی خواهد بود.

در این روستا امکان اجاره خانه های روستایی فراهم است. برخی از گردشگران استفاده از چادرهای مسافرتی را به اجاره کلبه ترجیح می دهند و شب را در هوای خنک روستا، به صبح می رسانند.

اگر قصد استفاده از چادرهای مسافرتی را دارید، بهتر است که از روستا و مرکز پرورش ماهی دور نشوید تا خطری شما را تهدید نکند.

جاده اسالم به خلخال، مسیری بهشتی

جاده اسالم به خلخال، مسیری بهشتی

 اگر در گذر از این جاده، وقت کافی داشته باشید می توانید مسيرهای فرعی را دنبال کنید تا دیدنی هایی تازه را کشف کنید. دیدنی هایی همچون دریاچه، آبشار، گلزار و ... شاید هم بخت با شما یار بود و توانستید گوشه ای از حیات وحش این منطقه و حیواناتی همچون خرس، پلنگ و گوزن‌های زیبا را نیز ببینید.

برنامه کوهنوردی اسالم به خلخال یکی از معروف ترین مسیرها در میان کوهنوردان و طبیعت گردان است که در فصل بهار، تابستان و تا نیمه اول فصل پاییز بسیاری را به سوی خود می کشاند. این برنامه شامل پیمایش مسیر خلخال تا اسالم از طریق جاده مالرو و قدیم آن است که از روستای اندبیل در شرق خلخال به سمت روستای ناو می رود و در استان گیلان خاتمه می یابد. 

اگر اهل جنگل نوردی هستید سراغ روستای نهالستان پیرسون در 20 کیلومتری اسالم به خلخال بروید و از آنجا وارد جنگل شوید. مسیر جنگلی این روستا شما را به سمت بالای جنگل و قله هدایت می کنند و به محلی به نام دره اشراف می رساند که با چشم اندازی بهشت گونه در انتظار شماست.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «ایرانگردی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها