سبلان، بلندترین قله ایران که دریاچه دارد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سبلان، بلندترین قله ایران که دریاچه دارد

  • پنجشنبه 25 مهر 1398 22:03
  • شناسه 39878
سبلان، بلندترین قله ایران که دریاچه دارد

سبلان سومین قله بلند ایران پس از دماوند و علم کوه است و یکی از ۱۵۱۵ قله بسیار برجستهٔ جهان به‌شمار می رود.

کوه سبلان، سومین قله مرتفع در کشورمان بعد از دماوند و علم کوه است که از نظرنوع آتشفشان ها، جزو آتشفشان های خاموش به حساب می آید. هر چند مرتفع ترین دریاچه های دنیا در کشورهای شیلی، آرژانتین و تبت قرارگرفته اند، اما دریاچه سبلان را هم به نوعی می توان جزو مرتفع ترین دریاچه های دنیا دانست.

 

 

سبلان

 

کوهستان سبلان به طور کلی سه قله معروف دارد، قله بزرگ آن به سلطان مشهور است و دو قله دیگر آن به هرم و کسری مشهورند. کوه سبلان از مجموعه‌ای از ارتفاعات متعدد تشکیل شده که به موازات ارسباران ولی اندکی در شرق آن کشیده شده‌است. امتداد آن شرقی-غربی است و از شرق و شمال و جنوب کوهی به نام قوشه داغ آن را به رشته کوه ارسباران متصل می‌کند. در جنوب آن کوه بزقوش، که از سمت جنوب غربی به کوهستان سهند مربوط است، کشیده شده‌است.


قسمت شرقی کوه سبلان به قله آتشفشان سبلان که در بلندای ۴۸۱۱ متری قرار دارد، منتهی می‌شود. تمام قله‌های سبلان در همهٔ ایام سال پوشیده از یخ و برف‌های دائمی هستند.

 

دشت اطراف سبلان

 

دریاچه کوه سبلان

 

ویژگی شگفت‌انگیز سبلان، دریاچه‌ تماشایی آن است که در دهانه‌ آتشفانی کوه قرار دارد. اگر مسیر دامنه‌ کوه را تا آن بالا کوهنوردی کنید، با یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت روبرو می‌شوید. این دریاچه‌ آتشفشانی، بیضی‌شکل است و آب آن ۲۵ متر پایین‌تر از لبه‌های مخروط آتشفشانی قرار گرفته است.

سبلان در بیشتر طول سال پوشیده از برف است. چنین جایی بهشت اسکی‌بازان محسوب می‌شود. پیست اسکی آلوارس در ۱۲ کیلومتری روستای آلوارس واقع شده و بالابر و تله‌سیژ دارد.

یکی از بهترین مراتع ایران، دامنه‌های سبلان است که خاک حاصلخیزی دارد. گیاهانی مثل انواع زرشک، سیر، میخک، گل سرخ، روناس، گل گاو زبان و آلاله، زنبق و لاله در دامنه‌ سبلان می‌رویند.

 

دامنه کوه سبلان

 

۱۱ زیستگاه حیات وحش در این محدوده شناسایی شده که حیواناتی مثل خرس قهوه‌ای، راسو، روباه، شغال،‌خرگوش، قرقی، جغذ، هدهد، چکاوک، پرستو، چلچله، کلاغ، عقاب طلایی و گراز در آنها زندگی می‌کنند.

آلوارس

جاذبه‌های نزدیک:

علاوه بر دریاچه‌ کوه سبلان، در دامنه‌ کوه چندین چشمه‌ آب گرم هست که یکی از معروف‌ترین آنها چشمه‌شابیل است. مجتمع آب گرم شابیل در همین محدوده قرار دارد که امکان استفاده از آب‌درمانی، پارکینگ و رستوران را مهیا کرده است.

فاصله‌ سرعین تا پیست اسکی آلوارس فقط ۲۴ کیلومتر است. آلوارس  از پرجاذبه ترین جاهای دیدنی این منطقه است که هم تله سیژ دارد و هم آبشار و رودخانه و دشت های سبز و پرگل. ضمن اینکه جاده رسیدن به آن هم قشنگ است.

دریاچه‌ آت گولو در شیروان دره و چشمه آب گرم قینرچه از دیگر جاذبه‌های نزدیک سبلان هستند.

از دیگر جاهایی که میتوانیم برویم پل معلق مشکین شهر در فاصله ۵۸ کیلومتری کوه سبلان است. این پل که لقب طولانی‌ترین پل معلق خاورمیانه را هم دارد در ارتفاع ۸۰ متری واقع شده.

مسیر دسترسی:

مسیر تهران به کوه سبلان از اتوبان تهران به کرج و بعد اتوبان کرج به قزوین شروع می‌شود. بعد باید وارد اتوبان قزوین به زنجان شوید و مسیر اردبیل را در پیش بگیرید. کافیست به لاهرود برسید و مسیر شابیل را انتخاب کنید. فاصله تهران تا سبلا ۷۰۳ کیلومتر است و حدود ۹ ساعت زمان می‌برد.

مسیر صعود به سبلان

به صورت کلی برای صعود به سبلان سه مسیر وجود دارد:


1- مسیر شمال‌شرقی (مسیر رایج)، که از آبگرم شابیل واقع در جنوب شهر لاهرود در جاده اردبیل به مشکین‌شهر آغاز می‌شود و با عبور از پناهگاه به وسیله یال شرقی به قله می‌رسد. مسیر پناهگاه تا قله کاملاً پاکوب بوده و مشخص است و در بیشتر قسمت‌های آن پرچم‌های راهنما وجود دارد. این جبهه ساده بوده و کوهنوردان معمولی به راحتی صعود تابستانه را در چند ساعت (صبح تا ظهر) انجام می‌دهند.
2- مسیر غربی، که از پای دریاچه قره گل شروع می‌شود و پس از گذر از هرم چال و یخچال عظیم هرم به جانپناه غربی و سپس قله سبلان می‌رسد.
3- مسیر جنوبی، که از سمت جنوب قله آغاز می‌شود و در نزدیکی قله به وسیله یال شرقی به قله منتهی می‌شود. در این مسیر جانپناهی وجود ندارد. این جبهه سخت‌ترین راه صعود به این قله می‌باشد که از سنگ‌های بزرگ تشکیل شده‌است. پیست اسکی آلوارس که یکی از مجهزترین پیست‌های اسکی ایران است در این مسیر قرار دارد.

رایج‌ترین مسیر برای صعود به کوه سبلان (ساوالان)، مسیر شمال شرقی یا پناهگاه سبلان است. این مسیر برای کوهنوردانی که اولین صعودشان بوده و راهنما نیز ندارند، بهترین مسیر است؛ وجود راه اتومبیل‌رو تا پناهگاه سبب شده اغلب کوهنوردان ناآشنا به محل، به‌راحتی خود را به پناهگاه برسانند و ارتفاع آن در حدود ۳۷۰۰ متر است.

در مسیر صعود از یال شرقی (پناهگاه) سنگ هایی به شکل روباه، کبوتر کاکلی و شاه و ملکه وجود دارد که در مسیر پرچم‌های راهنما وجود دارند.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «ایرانگردی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها