برزک | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

برزک

  • چهارشنبه 09 بهمن 1398 09:33
  • شناسه 41086
 برزک

این شهر زیبا و بکر دارای باغ های متعدد و مختلف میوه و نیز باغ های گل محمدی است که گلاب گیری در این منطقه باعث جاذبه گردشگری و نیز چشمه سارهای فراوان و سفره های آب زیرزمینی و بناهای تاریخی به جا مانده از دوره سلجوقیان این منطقه را به بهشت کوچکی تبدیل کرده است.

 برزک یکی از شهرهای استان اصفهان با جمعیت 4588 نفر در بخش شهرستان کاشان قرار دارد . شهر برزک دارای بیشترین سهم گل در منطقه کاشان با دارا بودن 80 درصدگل منطقه است. هم چنین با داشتن کارخانه های صنعتی و سنتی گلابگیری سهم قابل توجهی از گل وگلاب منطقه کاشان را دارد.

این شهر زیبا دارای درختان گردو و بادام و همچنین شاه توت است .برزک بیشترین سهم تولید و توزیع شاهتوت در منطقه را داراست .این شهر دارای آب وهوایی معتدل در بهار و تابستان است و در زمستان نیز هوای سردی دارد.       

برزک 1

       تفرجگاه چشمه احمد آباد : 

این چشمه در شمال شرقی برزک ودر حریم رودخانه فصلی برزک واقع است و دارای چندین چشمه جوشان می باشد و در قسمت بالا دست آن دیواره سدی است که براثر رسوب طی سالیان متوالی پرشده و هم اکنون با رویش درختان بید و درختچه های گز در بستر این سد منظره زیبایی را ایجاد کرده است. این تفرجگاه در 100 متری خیابان اصلی واقع است.

 جاده تفریحی توریستی سعد آباد :

این جاده از زیباترین جاده های طبیعی و بکر شهرستان کاشان می باشد جاده تفریحی توریستی سعدآباد که از مرکز شهر آغاز می شود .

Unknown

در امتداد رودخانه اصلی شهر که در قسمت شمال شرقی شهر واقع است به طول چهار کیلومتر همراه با بدیع ترین صحنه های طبیعی ادامه داشته و پس از گذشت از کنار تفرجگاه ها؛ کوه ها ؛ آبشارها و آب های همیشه خروشان به مسیر اصلی جاده  برزک - کاشان ختم می شود . چشمه ساران موجود در کنار جاده و آب های همیشه خروشان آنها در کنار طبیعت همیشه سبز اطراف آن جلو های زیبایی را ایجاده نموده است .

آسیاب آبی سعد آباد و تفرجگاه جنب آن :

در قسمت جنوبی جاده سعد آباد؛ آسیاب آبی با قدمت حدود 200 ساله به چشم می خورد . این آسیاب آبی دارای تنورهای می باشد که آب از بالا داخل آن ریخته و فشار آب این تنوره ؛ سنگ های آسیاب به وزن 500 کیلوگرم را به حرکت در می آورد و گندم را در بین دو سنگ قرار می گیرد و خرد و آرد می کند . 

تپه تاریخی قلعه (تفرجگاه و همایشگاه تپه تاریخی قلعه) :         

 تپه تاریخی قلعه مربوط به دوره سلجوقیان و قبل از آن می باشد. غار کشف شده در این تپه به همراه وسایلی نظیر تنور گلی؛ ظروف سفالی و گلی؛ سرکو و ... حکایت از سکونت و زندگی بسیار دور از این محل را دارد.

ارتفاع قله این تپه از جاده اصلی و قابل دسترسی مصلی حدود 20متر می باشد. هنگامی که بالای تپه صعود مینمایی و به چهار طرف آن نظاره میکنی سرسبزی و شادابی درختان؛ دشت و کوههای شر به فلک کشیده و خانه های کاه گلی چشمانتان را نوازش می کند.

تپه تاریخی قلعه در مرکز شهر واقع شده که دارای فضا و نمایی زیبا در هر طرف می باشد .     

غار کشف شده در تپه قلعه :

قدمت این غار به دوره سلجوقیان باز می گرددو هم اکنون شهرداری با همکاری میراث فرهنگی و گردشگری به دنبال ثبت ملی این اثرتاریخی می باشد .

بنا به اظهار و نقل قول سینه به سینه بزرگان شهر این غاردر سکونتگاه اولیه برزک (تپه قلعه ) می باشد و دارای سه مسیر اصلی بوده و هم اکنون شهرداری به جهت انجام تحقیقات بیشترمشغول آزاد سازی معبرهای مسدود شده این غار در اثر ریزشهای سالیان متوالی می باشد.

از آثار برجای مانده این غارمی توان به کانال های کوچک حفاری شده در دل سنگ جهت دفن یا نگهداری استخوان های گذشتگان خود؛ ظروف سفالی و گلی برجای مانده و وجوده سقف های زیبایی این غار اشاره کرد.

انتظار می رود با مرمت وبازسازی این غار و بازگشایی آن در آینده به روی گردشگران؛ صنعت گردشگری و توریستی برزک درکنار یکدیگر آثار تاریخی و مناظر طبیعی و بکرمتحول شود .    

 آب انبار سر دل : 

این آب انبار در دوران پهلوی با سبک معماری سنتی محل ساخته شده است بنای این آب انباربه سفارش ساکنین محل جهت استفاده عمومی توسط شیخ میرزا جلال مصطفوی و کربلایی حسینعلی که معماران برزک بوده اند ساخته شده و چون در محله سر دل ( شهید رجایی) ساخته شده به همین نام معروف گشته است .

این آب انبار درمحوطه کوچک شیب داری در محله سر دل ساخته شده است و دارای ورودی و سقف راهروی است که با طاق ضربی پوشانیده شده ؛ گنبد و نورگیری که بالای محوطه آب انبار قرار میگیرد و بادگیر آن آجری است .

بافت قدیم شهر برزک :

بافت قدیم برزک در محله مصلا واقع شده است این بافت که دارای ساختمانهای دارای خشت و گل با تیرهای چوبی بوده و بیشتر دارای کوچه های تنگ مغروف به کوچه آشتی کنان می باشد.

این بافت در حاشیه تپه تاریخی قلعه و به صورت پلکانی گسترش یافته دارای چشم انداز بسیار جالبی است .

فضا سازی منازل این بافت به طوری طراحی گردیده است که تمامی منازل توسط درها و پنجره های چوبی به فضای باز ارتباط دارد. درهای چوبی درگاههایی با تاقهای  هلالی و گرد و سکوه هایی که جایگاه استراحت و نشستن می باشد به طرز زیبایی از عوامل جوی حفظ گردیده و از نمای زیبا و دلفریب برخوردار می باشد که هر گردشگر را به سوی خود جذب می نماید .  

 امامزاده سراج الدین ابن موسی بن جعفر:

زیارت امامزاده سراج الدین ابن موسی بن جعفربا قدمتی 500 ساله مربوط به دوران صفویه می باشد و ساخت بنای اصلی این امامزاده را هنرمندان آن دوران برعهده داشته اند . 

بنای این امامزاده که برزگ ترین امامزاده این شهر است شامل دو بخش می باشد بخش اصلی فضای دوره مقبره امامزاده است و بخش دوم آن فضای بیرونی امامزاده که قبرستان شهر می باشد که دارای سنگ قبرهای بسیار قدیمی است که گویای قدمت بالای این قبرستان می باشد.

در مورد تقسيم بندي اراضي مي توان اين گونه توضيح داد كه اين منطقه واحد تقسيم بندي جريب است و هر جريب تقريباً ٥٤٠ متر مي باشد كه هر جريب به ١٠ قفيس قابل تقسيم مي باشد و هر هكتار ٨ جريب مي باشد.

Unknown

سوغاتی برزک:              

از سوغات شهر برزک کاشان می توان به میوه های خاص برزک نظیر سیب ترش ؛ آلبالو وگیلاس و الگ و جوزقند ؛ گل و گلاب شهر برزک و قالی و قالیچه می توان اشاره نمود. 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «ایرانگردی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها