برزک | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

برزک

 • چهارشنبه 09 بهمن 1398 09:33
 • شناسه 41086
 برزک

این شهر زیبا و بکر دارای باغ های متعدد و مختلف میوه و نیز باغ های گل محمدی است که گلاب گیری در این منطقه باعث جاذبه گردشگری و نیز چشمه سارهای فراوان و سفره های آب زیرزمینی و بناهای تاریخی به جا مانده از دوره سلجوقیان این منطقه را به بهشت کوچکی تبدیل کرده است.

 برزک یکی از شهرهای استان اصفهان با جمعیت 4588 نفر در بخش شهرستان کاشان قرار دارد . شهر برزک دارای بیشترین سهم گل در منطقه کاشان با دارا بودن 80 درصدگل منطقه است. هم چنین با داشتن کارخانه های صنعتی و سنتی گلابگیری سهم قابل توجهی از گل وگلاب منطقه کاشان را دارد.

این شهر زیبا دارای درختان گردو و بادام و همچنین شاه توت است .برزک بیشترین سهم تولید و توزیع شاهتوت در منطقه را داراست .این شهر دارای آب وهوایی معتدل در بهار و تابستان است و در زمستان نیز هوای سردی دارد.       

برزک 1

       تفرجگاه چشمه احمد آباد : 

این چشمه در شمال شرقی برزک ودر حریم رودخانه فصلی برزک واقع است و دارای چندین چشمه جوشان می باشد و در قسمت بالا دست آن دیواره سدی است که براثر رسوب طی سالیان متوالی پرشده و هم اکنون با رویش درختان بید و درختچه های گز در بستر این سد منظره زیبایی را ایجاد کرده است. این تفرجگاه در 100 متری خیابان اصلی واقع است.

 جاده تفریحی توریستی سعد آباد :

این جاده از زیباترین جاده های طبیعی و بکر شهرستان کاشان می باشد جاده تفریحی توریستی سعدآباد که از مرکز شهر آغاز می شود .

Unknown

در امتداد رودخانه اصلی شهر که در قسمت شمال شرقی شهر واقع است به طول چهار کیلومتر همراه با بدیع ترین صحنه های طبیعی ادامه داشته و پس از گذشت از کنار تفرجگاه ها؛ کوه ها ؛ آبشارها و آب های همیشه خروشان به مسیر اصلی جاده  برزک - کاشان ختم می شود . چشمه ساران موجود در کنار جاده و آب های همیشه خروشان آنها در کنار طبیعت همیشه سبز اطراف آن جلو های زیبایی را ایجاده نموده است .

آسیاب آبی سعد آباد و تفرجگاه جنب آن :

در قسمت جنوبی جاده سعد آباد؛ آسیاب آبی با قدمت حدود 200 ساله به چشم می خورد . این آسیاب آبی دارای تنورهای می باشد که آب از بالا داخل آن ریخته و فشار آب این تنوره ؛ سنگ های آسیاب به وزن 500 کیلوگرم را به حرکت در می آورد و گندم را در بین دو سنگ قرار می گیرد و خرد و آرد می کند . 

تپه تاریخی قلعه (تفرجگاه و همایشگاه تپه تاریخی قلعه) :         

 تپه تاریخی قلعه مربوط به دوره سلجوقیان و قبل از آن می باشد. غار کشف شده در این تپه به همراه وسایلی نظیر تنور گلی؛ ظروف سفالی و گلی؛ سرکو و ... حکایت از سکونت و زندگی بسیار دور از این محل را دارد.

ارتفاع قله این تپه از جاده اصلی و قابل دسترسی مصلی حدود 20متر می باشد. هنگامی که بالای تپه صعود مینمایی و به چهار طرف آن نظاره میکنی سرسبزی و شادابی درختان؛ دشت و کوههای شر به فلک کشیده و خانه های کاه گلی چشمانتان را نوازش می کند.

تپه تاریخی قلعه در مرکز شهر واقع شده که دارای فضا و نمایی زیبا در هر طرف می باشد .     

غار کشف شده در تپه قلعه :

قدمت این غار به دوره سلجوقیان باز می گرددو هم اکنون شهرداری با همکاری میراث فرهنگی و گردشگری به دنبال ثبت ملی این اثرتاریخی می باشد .

بنا به اظهار و نقل قول سینه به سینه بزرگان شهر این غاردر سکونتگاه اولیه برزک (تپه قلعه ) می باشد و دارای سه مسیر اصلی بوده و هم اکنون شهرداری به جهت انجام تحقیقات بیشترمشغول آزاد سازی معبرهای مسدود شده این غار در اثر ریزشهای سالیان متوالی می باشد.

از آثار برجای مانده این غارمی توان به کانال های کوچک حفاری شده در دل سنگ جهت دفن یا نگهداری استخوان های گذشتگان خود؛ ظروف سفالی و گلی برجای مانده و وجوده سقف های زیبایی این غار اشاره کرد.

انتظار می رود با مرمت وبازسازی این غار و بازگشایی آن در آینده به روی گردشگران؛ صنعت گردشگری و توریستی برزک درکنار یکدیگر آثار تاریخی و مناظر طبیعی و بکرمتحول شود .    

 آب انبار سر دل : 

این آب انبار در دوران پهلوی با سبک معماری سنتی محل ساخته شده است بنای این آب انباربه سفارش ساکنین محل جهت استفاده عمومی توسط شیخ میرزا جلال مصطفوی و کربلایی حسینعلی که معماران برزک بوده اند ساخته شده و چون در محله سر دل ( شهید رجایی) ساخته شده به همین نام معروف گشته است .

این آب انبار درمحوطه کوچک شیب داری در محله سر دل ساخته شده است و دارای ورودی و سقف راهروی است که با طاق ضربی پوشانیده شده ؛ گنبد و نورگیری که بالای محوطه آب انبار قرار میگیرد و بادگیر آن آجری است .

بافت قدیم شهر برزک :

بافت قدیم برزک در محله مصلا واقع شده است این بافت که دارای ساختمانهای دارای خشت و گل با تیرهای چوبی بوده و بیشتر دارای کوچه های تنگ مغروف به کوچه آشتی کنان می باشد.

این بافت در حاشیه تپه تاریخی قلعه و به صورت پلکانی گسترش یافته دارای چشم انداز بسیار جالبی است .

فضا سازی منازل این بافت به طوری طراحی گردیده است که تمامی منازل توسط درها و پنجره های چوبی به فضای باز ارتباط دارد. درهای چوبی درگاههایی با تاقهای  هلالی و گرد و سکوه هایی که جایگاه استراحت و نشستن می باشد به طرز زیبایی از عوامل جوی حفظ گردیده و از نمای زیبا و دلفریب برخوردار می باشد که هر گردشگر را به سوی خود جذب می نماید .  

 امامزاده سراج الدین ابن موسی بن جعفر:

زیارت امامزاده سراج الدین ابن موسی بن جعفربا قدمتی 500 ساله مربوط به دوران صفویه می باشد و ساخت بنای اصلی این امامزاده را هنرمندان آن دوران برعهده داشته اند . 

بنای این امامزاده که برزگ ترین امامزاده این شهر است شامل دو بخش می باشد بخش اصلی فضای دوره مقبره امامزاده است و بخش دوم آن فضای بیرونی امامزاده که قبرستان شهر می باشد که دارای سنگ قبرهای بسیار قدیمی است که گویای قدمت بالای این قبرستان می باشد.

در مورد تقسيم بندي اراضي مي توان اين گونه توضيح داد كه اين منطقه واحد تقسيم بندي جريب است و هر جريب تقريباً ٥٤٠ متر مي باشد كه هر جريب به ١٠ قفيس قابل تقسيم مي باشد و هر هكتار ٨ جريب مي باشد.

Unknown

سوغاتی برزک:              

از سوغات شهر برزک کاشان می توان به میوه های خاص برزک نظیر سیب ترش ؛ آلبالو وگیلاس و الگ و جوزقند ؛ گل و گلاب شهر برزک و قالی و قالیچه می توان اشاره نمود. 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «ایرانگردی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • نمایندگان مجلس یازدهم قوانین دست و پاگیر گردشگری را اصلاح کنند

  نمایندگان مجلس یازدهم قوانین دست و پاگیر گردشگری را اصلاح کنند

  رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: قوانینی در صنعت گردشگری وجود دارد که فقط سد راه می کند از مجلس یازدهم انتظار داریم برای برطرف شدن این قوانین قدم بردارد.

 • تولید نجات دهنده اقتصاد کشور است

  تولید نجات دهنده اقتصاد کشور است

  دبیرکل انجمن نساجی ایران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: ما باید با یادآوری فرمایش امام که مجلس در راس امور است به اصلح ترنی افراد رای دهیم تا بتوانند در آینده برای بدنه ی تولید ما هم اثرگذار باشند.

 • نمایندگان مجلس باید خلاءهای بین قانون و عمل به قانون را برطرف کنند

  نمایندگان مجلس باید خلاءهای بین قانون و عمل به قانون را برطرف کنند

  قائم مقام گروه تولیدی عالیس در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت:فاصله بین قانون و عمل به قانون خلاء ایست که تولیدکنندگان را آزار می‌دهد و نمایندگان مجلس باید شرایط تولید را ساماندهی کنند و ارتباط‌های بانک‌ها با تولید را تسهیل کنند.

 • مجلس یازدهم جایگاه فرش ایرانی را دریابد

  مجلس یازدهم جایگاه فرش ایرانی را دریابد

  رئیس اتحادیه فرش دستباف کشور در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: نمایندگان مجلس باید مشخص کنند که فرش دستباف چه جایگاهی دارد و بودجه اختصاصی به آن تعلق گیرد.

 • مجلس قدرتمند می تواند مشکلات بخش تولید را از بین ببرد

  مجلس قدرتمند می تواند مشکلات بخش تولید را از بین ببرد

  عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان قارچ خوراکی کشور در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: وجود تعدد در قوانین و دست و پاگیر بدن آنها یکی از آسیب های حوزه تولید است که از مجلس یازدهم توقع داریم در این راستا گام های موثری بردارند.

 • نقش مهم مجلس در تنظیم بازار

  نقش مهم مجلس در تنظیم بازار

  یک فعال اقتصادی در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: از نمایندگان مجلس یازدهم تقاضا داریم تا قوانین را تغییر دهند و بحث‌های تنظیم بازار و تولید را در کشور تخصصی کنند.

 • نماینده های مجلس باید آموزش مسائل مهم اقتصادی را ببینند

  نماینده های مجلس باید آموزش مسائل مهم اقتصادی را ببینند

  رییس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: لازم است نماینده ها قبل از ورود به مجلس در مورد موضوعات مختلف اقتصادی آموزش ببینند تا بتوانند با دانش بیشتری به مسائل تخصصی اقتصاد ورود کند.

 • مجلس یازدهم باید مجلس اقتصادی باشد

  مجلس یازدهم باید مجلس اقتصادی باشد

  رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان نوشت افزار کشور در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا با بیان اینکه تولیدکنندگان ایرانی توان تامین کامل نیازهای بازار را دارند گفت: مجلس یازدهم باید مجلسی اقتصادی باشد تا بتواند با الویت حمایت از تولید کشور رونق تولید را به اقتصاد برگرداند.

 • فیلم

  فیلم

 • پالایش قوانین مهمترین وظیفه مجلس

  پالایش قوانین مهمترین وظیفه مجلس

  مدیرمسئول روزنامه جهان اقتصاد در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: مجلس رکن اصلی یک نظام است و باید با پالایش قوانین گذشته بررسی کند تا به امروز هر قانونی چه فایده ای داشته، تا بتوانند در صورت نیاز قوانین را بروز و یا مجددا تصویب کنند.

 • تامین ۵۱ قطعه ایران‌خودرو، با همکاری شرکت‌های دانش بنیان

  تامین ۵۱ قطعه ایران‌خودرو، با همکاری شرکت‌های دانش بنیان

  به گفته مدیرعامل ایران‌خودرو، سیاست‌هایی در ایران‌خودرو در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تدوین شده که تاکنون منجر به تولید و تامین ۵۱ قطعه و ماده اولیه این گروه از داخل کشور شده است.

 • با افتخار کالای ایرانی بخریم نه از روی اجبار

  با افتخار کالای ایرانی بخریم نه از روی اجبار

  معاون امور بازرگانی شرکت امرسان در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: مردم کشور ما باید با افتخار کالای ایرانی بخرند نه از روی اجبار ، امروز تولیدات ما به بهترین برندهای دنیا در حال رقابت است.

 • مجلس آینده می تواند فضای کارآفرینی را بهبود ببخشد

  مجلس آینده می تواند فضای کارآفرینی را بهبود ببخشد

  یک فعال اقتصادی در گفت و گو با برنامه تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: مجلس آینده باید طرح هایی بدهد که فضای کارآفرینی را بهبود ببخشد. دولت نیز باید لوایح کارشناسی در حوزه اشتغالزایی را به مجلس ارائه کند.

 • ماموریت مجلس آینده، اصلاح مسیر بانکداری است

  ماموریت مجلس آینده، اصلاح مسیر بانکداری است

  کارشناس حوزه بانکداری در گفت و گو با برنامه تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: وضعیت بانک های کشور باید از حالت بنگاه داری درآمده و به سمت بنگاه سازی و کمک به فعالیت های اقتصادی برود.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 1 اسفند

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 1 اسفند

  روزنامه های اقتصادی امروز به مسائلی همچون ترخیص کالاهای لوکس و مصرفی، مطالبه ی مردم از مجلس یازدهم،مجلس قوی زمینه ساز اقتصادقوی، کلاهای محبوس در راه بازار و ... پرداختند.

 • واگذاری سهام کیش ایر

  واگذاری سهام کیش ایر

  عضو هیات مدیره و معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش از آماده‌سازی کیش ایر برای واگذاری بخشی از سهام آن در بازار سهام خبر داد.

 • صندوق های قرض الحسنه اشتغال زایی در خدمت کارآفرینی

  صندوق های قرض الحسنه اشتغال زایی در خدمت کارآفرینی

  مدیر آموزش، اشتغال و کارآفرینی سازمان بسیج سازندگی استان تهران در گفت و گو با برنامه تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: صندوق های قرض الحسنه اشتغال زایی می تواند کارآفرینی و اشتغال در کشور را توسعه دهد

 • چرا امتیازدهی مسافران به رانندگان اسنپ مهم است؟

  چرا امتیازدهی مسافران به رانندگان اسنپ مهم است؟

  سامانه اسنپ اعلام کرده که بیش از نیمی از سفرهای انجام شده در این سامانه فاقد امتیازدهی مشتریان هستند و با ذکر این نکته که مشارکت هر چه بیشتر کاربران در این سرویس امتیازدهی می‌تواند به بهبود خدمات سفرها کمک کند تاکید کرده که این امتیازها راهنمای تیم پشتیبانی مسافرین خواهند بود.

 • صادرکنندگان خرما بخوانند!

  صادرکنندگان خرما بخوانند!

  رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: صادرات خرما از تاریخ ۱۵ فروردین تا ۳۱ اردیبهشت سال ۹۹ مشمول عوارض صادراتی است.

 • دانش‌بنیان‌های ایرانی به اوراسیا سفر می‌کنند

  دانش‌بنیان‌های ایرانی به اوراسیا سفر می‌کنند

  دانش‌بنیان‌ها با حمایت مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۱۲ تا ۱۶ اسفندماه امسال راهی قاره اوراسیا می‌شوند تا در مذاکرات رو در رو با شرکت‌های تجاری این منطقه جغرافیایی، بازاری برای محصولات خود ایجاد کنند.

 • تصویب حذف ۴ صفر پول ملی در کمیسیون اقتصادی مجلس

  تصویب حذف ۴ صفر پول ملی در کمیسیون اقتصادی مجلس

  لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور برای حذف چهار صفر از واحد پول ملی درکمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شده که با تصویب نهایی در صحن مجلس، بانک مرکزی موظف است در مدت دو سال مقدمات اجرای این قانون را فراهم سازد.

 • ریگ های یلان

  ریگ های یلان

  منطقه ریگ های یلان ، بی نظیر ترین منطقه کویری کره زمین دربین سه استان کرمان ، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرارگرفته و فاقد پوشش گیاهی است.

 • روستای بیدخوان

  روستای بیدخوان

  روستای بیدخوان در شهرستان بردسیر یکی از شهرستان های با پتانسیل بالای کشاورزی صنعتی و گردشگری است که  پیشینه ای كهن و قدمتی دیرینه دارد.

 • آتشکده بداغ آباد

  آتشکده بداغ آباد

  در محل باغچه بداغ آباد در سال ۱۰۱۴ قمری آتشکده ای با دستور شاه عباس صفوی ساخته شد که درنهایت ویران شد و هم اکنون آتشکده زرتشتیان کرمان در خیابان زریسف این شهر قرار گرفته است و هم چنان دایر است.

 • کوه علم شاه

  کوه علم شاه

  کوه جبال بارز که به علم شاه معروف است با ارتفاع ۳۷۳۴ متر از سطح دریا در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر جیرفت و در سلسله کوههای جبال بارز واقع گردیده است.

 • باغ دیلمقانی

  باغ دیلمقانی

  باغ دیلمقانی در خیابان زریسف کرمان قرار دارد و امروز به عنوان پرورشگاه دیلمقانی از آن استفاده می شود.این باغ از یادگارهای دیلمقانی تاجر آذربایجانی مقیم کرمان است که به صنعت فرش رونق خاصی بخشید و سرانجام در راه زرند بدست بدخواهانش به قتل رسید.

 • تشکلات کارگری یک نماینده ثابت در مجلس می خواهد

  تشکلات کارگری یک نماینده ثابت در مجلس می خواهد

  عضو هیئت مدیره کانون عالی کارگران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت:تشکیلات کارگری حداقل باید یک نماینده‌ای را به صورت ثابت در مجلس شورای اسلامی داشته باشد تا بتواند به صورت منظم به مشکلات این قشر از مردم به موقع رسیدگی کند.

 • اقتصاد مهمترین رکن مجلس آینده باشد/ اقتصاد ما به سردار سلیمانی ها نیاز دارد

  اقتصاد مهمترین رکن مجلس آینده باشد/ اقتصاد ما به سردار سلیمانی ها نیاز دارد

  دکتر ملکی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: باتوجه به اینکه مردم نقش تعیین کننده ای در انتخاب یک نماینده اصلح برای ورود به مجلس را دارد. نمایندگان مردم هم باید در مجلس آینده بحث اقتصاد را در الویت برنامه های خود قرار دهند.

 • بازدید رئیس‌جمهور از دو محصول جدید سایپا

  بازدید رئیس‌جمهور از دو محصول جدید سایپا

  رئیس‌جمهور از دو محصول جدید گروه خودروسازی سایپا که براساس مگاپلت‌فرم ملی این گروه یعنی SP100 طراحی و ساخته شده، بازدید کرد.

 • ایران جزو 5 کشور کارآفرین در دنیا/دغدغه نمایندگان مجلس باید دغدغه مردم باشد

  ایران جزو 5 کشور کارآفرین در دنیا/دغدغه نمایندگان مجلس باید دغدغه مردم باشد

  مدرس کارآفرینی در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: دیده بان جهانی کارآفرینی رتبه ایران را 72 اعلام کرد . با این احتساب ایران جزو 5 کشور اول جهان در کارآفرینی است.