کوه شیوشگان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کوه شیوشگان

  • پنجشنبه 08 اسفند 1398 13:46
  • شناسه 41545
کوه شیوشگان

در دل کوه‌های شرق شهر کرمان با نام باستانی شیوشگان و نام کنونی مسجد صاحب‌الزمان(ع)‌ که در جنب قبرستان وجود دارد، رازی نهفته است که تاریخ باستان شناسی را متحول می‌کند.

کوه شیوشگان کرمان برای مردم شهر جنبه معنوی دارد و بسیار مورد احترام می باشد. شیوشگان به عنوان نماد مهرپرستان شناخته می شده است. مهرپرستی آیین پرستش چند خدایی بوده که قبل از ایین زرتشتی در ایران رواج داشته و میترا به عنوان گران قدرترین خدا مورد پرستش مهرپرستان قرار داشته است.

کشفیات باستانی بزرگی در دهه‌های اخیر در این استان رخ داده است، از جمله آثار باستانی کشف شده در جیرفت، میمند، بم، شهداد، و غیره بوده که قدمت این آثار بین 4 تا 12 هزار سال تاریخ‌گذاری شده است.

نکته متمایز و جالب توجه کوه شیوشگان وجود سنگ نگاره دست کند بر روی آن می باشد که وسعت آن از یک زمین فوتبال نیز بزرگ تر است. چنین نوعی از سایه نگاره تاکنون در هیچ کجای جهان دیده نشده که این خود به عظمت و شکوه این مکان مقدس افزوده است.

سنگ نگاره نیمه گنبدی مذکور به صورت تندیس انسان و محل پرستش خدایان در این منطقه باستانی بوده است. تندیس دارای هاله تقدس گونه ای از سایه است که بیانگر وجود مردمانی هوشمند در عصر باستان می باشد.

بر طبق تحقیقات یک پژوهشگر بومی مشخص شده که در دو نوبت از سال که عموما ایام نوروز و ابتدای مهرماه می باشد، سایه صخره های مذکور به شکل نیمرخ انسان در آمده و همانند یک انیمیشن، تداعی کننده یک ساعت آفتابی دقیق است. این یافته حاصل سال ها تلاش و عکسبرداری های مداوم این پژوهشگر در ساعت مختلف شبانه روز است.

کوه شیوشگان کرمان

اَبر دستکند شیوشگان شهر کرمان در ایران، با گستردگی ۳۰۰ متر بلندا و ۲۰۰ متر پهنا، که از تمدن کهن ایرانی به جا مانده است؛ نهایت دانش‌های پایه ریاضیات و هندسه در آن منظور شده است و پیوندی با نجوم و هنر نقاشی مینیاتور دارد،هم چنین بایستی به دست پهلوانانی ساخته شده باشد که توانسته‌اند سینه ستیر کوه را بشکافند؛ که همه این ها برای بزرگ ترین نیایشگاه مهرپرستان جهان باستان بوده است. تصویر نیمرخ انسانی از سایه و جمجمه و چشم و یک کلاغ از محل زایشگاهی انسانی که در آن مشاهده می‌شود، که سالی یک بار به حد کامل می‌رسد؛ و مانند یک قرص ماه و با توجه به ۴ تصویر سایه‌ای، کهن‌ترین انیمیشن و گاه شمار جهان می‌باشد.

کوه شیوشگان کرمان

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «ایرانگردی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها