باغ دیلمقانی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

باغ دیلمقانی

  • چهارشنبه 30 بهمن 1398 22:00
  • شناسه 41589
باغ دیلمقانی

باغ دیلمقانی در خیابان زریسف کرمان قرار دارد و امروز به عنوان پرورشگاه دیلمقانی از آن استفاده می شود.این باغ از یادگارهای دیلمقانی تاجر آذربایجانی مقیم کرمان است که به صنعت فرش رونق خاصی بخشید و سرانجام در راه زرند بدست بدخواهانش به قتل رسید.

احمد یزدان‌پناه معروف به دیلمقانی مرد کارآفرین، ثروتمند و خیری است از اهالی کرمان که در سال‌های اولیه قرن جاری هجری یعنی تا ۱۳۲۳ می‌زیسته‌است. وی بدوا تولید کننده فرش بوده اما ثروت خود را صرف کشاورزی و آبادنی روستاهای کرمان کرده‌است.

باغ دیلمقانی

دیلمقانی تجارت قالی کرمان را در دست داشت و قالی‌های بسیار اعلا و ظریف می‌بافت و آماده می‌کرد. او قالی موجود را عدل‌بندی و به آمریکا، انگلیس و آلمان می‌فرستاد و چون قالی بی‌عیب و خوش نقش بود مشتری‌های زیادی در خارج به ویژه آمریکا پیدا کرد.

یزدان پناه کارخانه‌های خود را توسعه داد و غیر از کرمان در زرند، راور، ماهان و دهات دیگر کارخانه‌هایی دایر کرد و تقریباً می‌توان ادعا کرد که در آن عصر فرش کرمان را به انحصار خود درآورد. وی در طول حیاتش اقدام به احداث یک مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست یا همان پرورشگاه کرد.
این پرورشگاه در حقیقت خانه شخصیش بود که آن را وقف کرد و بعد از مرگش به نام باغ یا پرورشگاه “دیلمقانی” در انتهابی خیابان زریسف در شرق شهر کرمان قرار دارد. احمد یزدان‌پناه نمایندگی شرکت ایتالیائی “دیلمقانی” را در جنوب شرق ایران بر عهده داشت. به این دلیل مردم کرمان او را هم دیلمقانی خواندند.

باغ دیلمقانی

طرح‌ها و فرش‌های ابداعی وی هنوز با نام خودش در جهان شهرت دارد. احمد یزدان‌پناه در کنار تجارت و صنعت به فرهنگ نیز علاقه داشت. وی قسمت‌های مختلف مسجد ملک کرمان ازآثار دوره سلجوقی مخصوصاًایوان شرقی آن را بازسازی کرده‌است. وی هنوز در کرمان خوشنام است و گاه مراسمی برای بزرگداشت وی برگزار می‌گردد.

 

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «ایرانگردی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها