آجیل فروش معروف درگذشت | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آجیل فروش معروف درگذشت

 • یکشنبه 19 آبان 1398 03:44
 • شناسه 40154
 آجیل فروش معروف درگذشت

جلیل تواضع، مالک یکی از آجیل فروشی های معروف تهران، دار فانی را وداع گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:

نوشتن از مرگ دشوار است؛ به خصوص مرگ کسانی که احساس می‌کنیم به این زودی‌ها دنیا را ترک نمی‌کنند. وقتی خبر درگذشت جلیل تواضع را که شنیدم، در عین ناباوری خاطره آن روز در ذهنم نقش بست. همان روز که برای انجام یک مصاحبه برای «جمعه‌نامه دنیای اقتصاد» به دیدن ایشان در دفتر مرکزی آجیل و خشکبار تواضع رفتم. فروشگاه تواضع زیر پل پارک وی را بیشتر تهرانی‌ها و حتی مسافران می‌شناسند.

حاج آقا تواضع اغلب پشت پیشخوان فروشگاه می‌نشست. آن روز هم همان جا بود. چند دقیقه ایستادم و به او نگاه کردم. هنوز خودم را معرفی نکرده بودم. می‌خواستم از دور ببینم چگونه رفتار می‌کند. خونگرم بود و اهل خوش و بش. سرزنده بود و پای کار. یادش بخیر؛ اوایل دی ماه پارسال بود. در طول مصاحبه‌ام با ایشان، چند بار مشتش را از آجیل و خشکبار پر کرد و در جیبم ریخت. لهجه غلیظ ترکی‌اش اینقدر شیرین بود که دوست نداشتم پاسخ سوالاتم را کوتاه بدهد. به راستی که مانند نام خانوادگی‌اش، متواضع بود.

در ابتدا فکر می‌کردم دفتر جداگانه‌ای دارد و می‌توانیم برویم صحبت‌هایمان را آنجا ادامه دهیم. اما خبری از دفتر نبود. حتی اتاق جداگانه و ویژه‌ای هم نداشت برای اینکه چند ساعت را تنها بنشینیم و گپ بزنیم. پشت سرش راه افتادم به انتهای فروشگاه. جایی شبیه به پستو بود. گفت همین‌جا بنشینیم و حرف بزنیم. یک صندلی بیشتر آنجا نبود. گفتم حاج آقا شما اینجا بنشینید، من می‌ایستم. صندلی را به یکی از گونی‌های پر از آجیل و در بسته آنجا نزدیک کرد و گفت تو هم روی این گونی بنشین. خنده‌ام گرفته بود؛ توی دلم می‌گفتم فقط توی انبار و روی گونی ننشسته بودم برای مصاحبه که آن هم میسر شد.

الان که به آن لحظه‌ها فکر می‌کنم، خنده‌ای تلخ روی لبم می‌آید. آرام صحبت می‌کرد. چون لهجه غلیظ هم داشت دائم مجبور بودم از ایشان بخواهم که مجددا جمله‌اش را تکرار کند و گوشم را تیز می‌کردم تا متوجه شوم. حاج آقا تواضع هم با حوصله‌تر از این حرف‌ها بود و مجددا صحبت‌هایش را تکرار می‌کرد. از صحبت‌هایش مشخص بود که چقدر پدرش را دوست داشت. یک خط درمیان به هر بهانه‌ای، از پدرش یاد می‌کرد. در فروشگاه و قبل از انجام مصاحبه، عکس پدر را به یکی از مشتری‌ها نشان داد و گفت: «حاج آقا تواضع اصلی ایشان هستند.» زندگی‌اش را روایت کرد. از کودکی‌اش گفت که متولد سال ۱۳۱۵ است و در محله احراب تبریز به دنیا آمده است.

از چهارسالگی به مکتب رفت و از هفت سالگی در کنار درس خواندن، نزد پدرش در کاسبی کسب تجربه کرد. البته تا کلاس چهارم ابتدایی درس خوانده بود و به دلیل علاقه به کار، مدرسه را رها کرده و وارد بازار شده بود. حاج آقا تواضع می‌گفت که آن زمان جنگ آلمان و روس‌ها تمام شده بود و روس‌ها به آذربایجان آمده بودند و وضعیت خوبی نداشتند. به همین دلیل هم بعضی از آنها از مغازه‌ها دزدی می‌کردند. پدرم مرا واداشته بود که مراقب مشتری‌ها باشم. البته در بو دادن آجیل هم از من کمک می‌گرفت؛ چون حساب و هندسه‌ام خوب بود، در حساب و کتاب هم به او کمک می‌کردم، چون پدرم سواد نداشت.

https://static3.donya-e-eqtesad.com/thumbnail/cBeIfLNfuL85/vXJwwA1o8rIoZ7wrPHPV-QYqssTF6UH1BwhMCHO9O4SdbVkfXsgGzrd8t4zyrU37lBH-hXHgenSPkchyUb3fFQ8Bvzddp2ShSJaBFXhTFTfNvvmFjtNADA,,/03-03.jpg

فروش خشکبار و آجیل، شغل ۱۲۷ ساله خانواده تواضع است. حاج آقا گفت که پدرش نام «تواضع» را در تبریز برای اولین بار روی مغازه آجیل‌فروشی‌اش گذاشته و فرزندان هم با همان نام، کسب و کار پدر را ادامه دادند.

مرحوم جلیل تواضع ۳۸ سال با پدر و برادرهایش کار کرد. بعد از فوت پدر، برادرها هم کاسبی‌هایشان را مستقل کردند. جلیل که فرزند دوم خانواده بود، مغازه‌ای را سرچهارراه آبرسان تبریز خرید و مشغول به کار شد. اما وقتی دخترش ازدواج کرد و به تهران آمد، همسرش نتوانست دوری از فرزندش را تحمل کند، به همین دلیل با دو فرزند، راهی تهران شد. اما حاج آقا در تبریز ماند. البته دیری نپایید که او هم دوری از خانواده را تاب نیاورد و راهی پایتخت شد. خانه تبریز را فروخت و همان مغازه زیرپل پارک وی را خرید. می‌گفت: «آن زمان اطراف مغازه خانه‌های زیادی نبود؛ ولی من آنجا را دوست داشتم. اعتقادم همیشه این بود که برای شروع باید جایی را بخرم که هنوز رشد نکرده است. قیمت مغازه هم ۵۹ میلیون تومان بود.

به یاد دارم تاریخ افتتاح مغازه همزمان شد با برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی. بعد از آن مغازه ۸۵ متری ما روز به روز وسیع‌تر شد.» توسعه خشکبار و آجیل تواضع تا جایی ادامه یافت که امروز به گفته بسیاری، یکی از معروف‌ترین برندهای ایرانی در دنیاست.

آن روز از حاج آقا پرسیدم چرا هنوز هم پشت دخل می‌نشیند و کار می‌کند؟ پاسخ داد: «هنوز علاقه دارم بیایم سر کار. دوست ندارم در خانه بنشینم. چقدر به در و دیوار خانه نگاه کنم؟ حوصله‌ام سر می‌رود. می‌آیم فروشگاه مردم را می‌بینم و با آنها گپ می‌زنم. این لطف خداست که در ۸۲ سالگی هم می‌توانم مفید باشم و پاسخگوی مشتریان. الان از زندگی خیلی راضی هستم.»  حاج‌آقا تواضع دیروز دار فانی را وداع گفت اما حتما کسانی که او را از نزدیک می‌شناسند، هیچ‌گاه چهره خندانش را فراموش نمی کنند. من نیز خدا را شاکرم که توانستم چند ساعتی با او بنشینم و هم‌صحبت شوم.

دائم به این فکر می‌کنم که «جمعه‌نامه» فرصتی را برای آشنایی نزدیک با کارآفرینان ایرانی برایم فراهم کرد تا بتوانم با این بزرگان از نزدیک آشنا شوم و پای حرف‌هایشان بنشینم. کارآفرینانی که برخی تصور می‌کنند، کارآفرین به دنیا آمده‌اند؛ ولی سرگذشت‌شان را که می‌شنویم، روی دیگر زندگی شان هویدا می‌شود. در نهایت اما نوشتن از مرگ دیگران، همیشه دشوار است؛ به خصوص اگر چند ساعت را کنارشان نشسته باشی و خاطره‌سازی کرده باشی. یاد و نام کارآفرینان بزرگی که بین ما نیستند، از جمله حاج آقا تواضع، گرامی و مانا.

انتهای خبر/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «بازار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • رونمایی از خدمت جدید شرکت ملی پست

  رونمایی از خدمت جدید شرکت ملی پست

  معاون وزیر، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: با اجرای آزمایشی موفق ارسال بسته از طریق پهپاد، شرکت ملی پست به این توانمندی دست یافت تا در شرایط بحرانی به کمک نهادهای امداد رسان بشتابد.

 • انتشار فراخوان پنجمین دوره جایزه فیروزه/ ارسال آثار تا ۳۰ آذرماه

  انتشار فراخوان پنجمین دوره جایزه فیروزه/ ارسال آثار تا ۳۰ آذرماه

  فراخوان ارسال آثار به پنجمین دوره جایزه فیروزه در چهار بخش «اسباب‌بازی و عروسک»، «هدایای فرهنگی»، «نوشت‌افزار» و «استارتاپ‌های فرهنگی»، منتشر شد.

 • سراب (چشمه) بابا احمد

  سراب (چشمه) بابا احمد

  این چشمه در فاصله 18 کیلومتری مرکز شهرستان فریدونشهر و در نزدیکی روستای سرداب سفلی قرار دارد. این سراب دارای چشمه‌ای زیبا و مناظری دل‌انگیز است. سکوهای نشیمن وسرویس‌های بهداشتی از امکانات این تفرجگاه است.

 • آبشار بیشه

  آبشار بیشه

  بیش از ۵۰ آبشار بزرگ و کوچک در لرستان وجود دارد که این آبشار‌ها در مسیر رودخانه‌ها قرار گرفته اند یکی از این آبشار‌های بسیار زیبا ودیدنی آبشار بیشه است.

 • دریاچه سد درود زن

  دریاچه سد درود زن

  «سد درودزن» که در گذشته سد داریوش نامیده می‌شد سدی است خاکی که بر روی رودخانه «کُر» احداث شده است. این سد در نزدیکی شهر مرودشت استان فارس قرار گرفته و شاید تعجب کنید که تاریخچه ساخت سد در این محل به دوران هخامنشیان برمی‌گردد!

 • آبشار آتشگاه - لردگان

  آبشار آتشگاه - لردگان

  آتشگاه منطقه تاریخی است که آب و هوای معتدل و رود خِرسان در آن جاری است و طبیعتی بسیار بکر و دیدنی دارد.

 • پارک جنگلی النگدره

  پارک جنگلی النگدره

  پارک جنگلی النگدره به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری ایران و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است. داخل پارک جنگلی النگدره جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای آن که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید.

 • کویر مرنجاب

  کویر مرنجاب

  منطقه ای که سالیان سال است گردشگران آن را با نام کویر مرنجاب می شناسند در استان اصفهان و در شمال شرق شهرستان آران و بیدگل واقع شده است.

 • قلعه رودخان؛ فومن

  قلعه رودخان؛ فومن

  قلعه رودخان نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند. این قلعه با 6/2 هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده‌است. این بنا به وسیله سنگ و آجر ساخته شده و در بخش های آسیب پذیر و نقاط حساس، سنگ با ملات ساروج به کار رفته، اما در مسیر اطاق ها، برج ها و سقف های گنبدی شکل از آجر، گچ و ملات ساروج استفاده شده است.

 • دره عشق؛ چهار محال و بختیاری

  دره عشق؛ چهار محال و بختیاری

  دره ی عشق بیشتر جلوه های زیبای طبیعت مثل آبشار و رودخانه ها را در خود جا داده است و همه ی این ها باعث شده تا روح خشن دره از بین برود و آرامش جای آن را بگیرد. جالب است بدانید که آب و هوا در یک جای این دره با جای دیگر آن بسیار متفاوت است و برای مثال در یک جای آن ممکن است هوا سرد باشد در حالی که در جای دیگر دره هوای گرم حکمفرما باشد در هر صورت همین اختلاف دما باعث شده تا حتی جنس سنگ ها و دیواره های صخره ها هم با هم متفاوت باشد و شما را عاشق طبیعت این منطقه کنند.

 • در «وقت کار» ببینید: نحوه ایجاد واحد تولیدی لباس فرم/ راهکارهای افزایش بهره وری در کسب و کارهای کوچک

  در «وقت کار» ببینید: نحوه ایجاد واحد تولیدی لباس فرم/ راهکارهای افزایش بهره وری در کسب و کارهای کوچک

  برنامه تلویزیونی «وقت کار» با حضور یک کارآفرین و دو مشاور کسب و کار، به موضوعاتی همچون نحوه ایجاد واحد تولیدی لباس فرم و راهکارهای افزایش بهره وری در کسب و کارهای کوچک می پردازد.

 • اینفلوئنسر مشهور دنیا عاشق کباب رشتی شد

  اینفلوئنسر مشهور دنیا عاشق کباب رشتی شد

  مارک وینز اینفلوئنسر گردشگری غذا در یوتیوب و اینستاگرام که در بانکوک زندگی می‌کند، عاشق کباب رشتی شد.

 • دو تار خراسان به ثبت جهانی رسید

  دو تار خراسان به ثبت جهانی رسید

  در چهاردهمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در بوگوتا پایتخت کلمبیا، پرونده مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن دوتار که از سوی ایران ارائه شده بود، با کسب نظر موافق اعضای این کمیته، در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد. 

 • زمان تحویل کارت سوخت تاکسی ون‌ها اعلام شد

  زمان تحویل کارت سوخت تاکسی ون‌ها اعلام شد

   مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور گفت: به دنبال اجرای طرح سهمیه بندی سوخت، کارت‌های سوخت جدید تاکسی های ون با ۶۰۰ لیتر سهمیه از فردا یکشنبه ۲۴ آذر ماه تحویل داده می شود.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی شنبه 22 آذر

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی شنبه 22 آذر

  روزنامه های اقتصادی این روز به مسائلی همچون رونمایی از پست پلاس با استفاده از پهباد، تایید شدن مصوبه حذف سود و جریمه مرکب و کاهش قیمت سکه و دلار در بازار تهران پرداختند.

 • پیش فروش جدید 4 محصول ایران خودرو در شنبه 23 آذر 98

  پیش فروش جدید 4 محصول ایران خودرو در شنبه 23 آذر 98

  مرحله جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو از شنبه 23 آذر آغاز می شود.

 • مدیرعامل گروه ماشین سازی تبریز منصوب شد

  مدیرعامل گروه ماشین سازی تبریز منصوب شد

  مدیرعامل صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد در حکمی، ناصر فرج‌زاده را به عنوان مدیرعامل و عضو هیات مدیره گروه ماشین‌سازی تبریز منصوب کرد.

 • توضیح سازمان غذا و دارو درباره کشف قرص در محصولات غذایی

  توضیح سازمان غذا و دارو درباره کشف قرص در محصولات غذایی

  سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: در مورد مشاهده جسم خارجی از جمله قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و ... در برخی مناطق جنوبی کشور، بررسی‌های همکاران ما حاکیست موضوع به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده و موارد احتمالی بصورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است که به نظر میرسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد.

 • افتتاح قطار مهدیس حرم تا حرم در روز ۲۳ آذرماه

  افتتاح قطار مهدیس حرم تا حرم در روز ۲۳ آذرماه

  مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی نورالرضا از افتتاح قطار مهدیس حرم تا حرم در روز ۲۳ آذرماه امسال خبر داد و گفت:‌ وجه تمایز قطار مهدیس این است که کیفیت آن مانند قطارهای ۴ ستاره هست، اما اقتصادی و مناسب اقشار متوسط جامعه است.

 • آغاز به کار رسمی تپ‌سی در شهر قم

  آغاز به کار رسمی تپ‌سی در شهر قم

  تپ‌سی، به عنوان یکی از بازیگران اصلی حمل و نقل آنلاین، از ابتدای آذرماه، فعالیت خود را در شهر قم آغاز کرد.

 • هر کیلو زعفران چند دلار درآمد ارزی برای کشور دارد؟

  هر کیلو زعفران چند دلار درآمد ارزی برای کشور دارد؟

  عضو شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه هر کیلو زعفران ۱۱۰ هزار دلار درآمد ارزی برای کشور به همراه دارد، اعلام کرد: این طلای سرخ ایران به ۵۶ کشور صادر می‌شود و می‌توان گفت در جایگاه اول صادر کننده این محصول در جهان هستیم.

 • گزارش تصویری / آغاز بکار مجدد کارخانه کاشی خزر گیلان

  گزارش تصویری / آغاز بکار مجدد کارخانه کاشی خزر گیلان

  واحد تولیدی کاشی خزر پس از 4 سال توقف با سرمایه گذاری و مدیریت جدید در شهر صنعتی رشت با حضور مسولان عالی استان و کارگران آغاز بکار کرد، با شروع بکار این کارخانه 450 نفر به صورت مستقیم مشغول بکار می‌شوند.

 • پیش‌فروش نقدی ۶ محصول سایپا در ۲۱ آذر

  پیش‌فروش نقدی ۶ محصول سایپا در ۲۱ آذر

  پیش فروش نقدی ۶ محصول سایپا "صرفاً اینترنتی" فردا آغاز خواهد شد.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی پنجشنبه 21 آذر

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی پنجشنبه 21 آذر

  روزنامه های اقتصادی این روز به مسائلی همچون کاهش قیمت دلار، ریزش قیمت سکه، اقدامات بانک مرکزی در کنترل بازار ارز، افزایش حجم مبادلات ایران و ازبکستان و کاهش قیمت مسکن پرداختند.

 • انیمیشن‌های برتر ایران در بازار روسیه

  انیمیشن‌های برتر ایران در بازار روسیه

  رییس مرکز حوزه هنری دیجیتال و دبیر بخش کاراکتر رویداد رویازی گفت: برترین‌های این رویداد در بازار محتوایی روسیه، انیمیشن خود را برای جذب سرمایه‌گذار ارائه خواهند داد.

 • مرکز ملی فرش ایران بدنبال فروش اینترنتی فرش دستباف در بازار خارجی

  مرکز ملی فرش ایران بدنبال فروش اینترنتی فرش دستباف در بازار خارجی

  رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: به دنبال آن هستیم تا فروش اینترنتی فرش دستباف را به عنوان یکی از اولویت‌های این بخش برای توسعه بازار داخلی و خارجی ایجاد کنیم.

 • نمایشگاه مد و لباس در مشهد برپا شد

  نمایشگاه مد و لباس در مشهد برپا شد

  نمایشگاه مد و لباس با عنوان "جشنواره ترنج ۲" ویژه مهدهای کودک به همت یک آموزشکده فنی و حرفه‌ای مشهد عصر چهارشنبه در محل نگارخانه مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) این کلانشهر گشایش یافت.

 • در «وقت کار» ببینید: نحوه ایجاد واحد تولید ظروف یکبار مصرف/ راهکارهای تبلیغات و بازاریابی اینترنتی

  در «وقت کار» ببینید: نحوه ایجاد واحد تولید ظروف یکبار مصرف/ راهکارهای تبلیغات و بازاریابی اینترنتی

  برنامه تلویزیونی «وقت کار» با حضور یک کارآفرین و دو مشاور کسب و کار، به موضوعاتی همچون نحوه ایجاد واحد تولید ظروف یکبار مصرف، راهکارهای بازاریابی و تبلیغات اینترنتی می پردازد.

 • رقابت جذاب پیتزا پزها در نخستین فستیوال پیتزای تهران

  رقابت جذاب پیتزا پزها در نخستین فستیوال پیتزای تهران

  اولین فستیوال پیتزای تهران با حضور ۱۲ نفر از پیتزاپزهای برگزیده و داوری ۷ نفر از متخصصان غذا و سرآشپزان مطرح کشور، چهارشنبه ۲۰ آذر ۹۸ در فود کورت مجتمع تجاری آرتمیس برگزار می‌شود.

 • گزارش تصویری / نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی و پوشاک

  گزارش تصویری / نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی و پوشاک

  بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی و هفتمین نمایشگاه پوشاک تا 21 آذر در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپاست.