کاهش عرضه دام بخاطر سود بیشتر در بازار شب عید/ ماجرای عجیب افزایش قیمت محصولات پروتيئنی چیست؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کاهش عرضه دام بخاطر سود بیشتر در بازار شب عید/ ماجرای عجیب افزایش قیمت محصولات پروتيئنی چیست؟

  • چهارشنبه 06 اسفند 1399 02:27
  • شناسه 60772
کاهش عرضه دام بخاطر سود بیشتر در بازار شب عید/ ماجرای عجیب افزایش قیمت محصولات پروتيئنی چیست؟

آخرین وضعیت عرضه دام در بازار و قیمت محصولات پروتئینی در برنامه چشم انداز بررسی شد.

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوسفندی در رابطه با افزایش دوباره قیمت گوشت در بازار در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا گفت: علت گرانی اخیر گوشت گوسفند این است که عرضه اش کم شده است چرا که گران تمام شدن تهیه و پرورش دام برای دامدار او را به این تفکر رسانده است که دام خود را فعلا عرضه نکند و نگه دارد برای شب عید و بازار عید که با قیمت بالاتری فروش داشته باشد. 

عرضه کم برای فروش گرانتر در شب عید

نگاه دامداران به عید است که عایدی بهتری داشته باشند چرا که هزینه های زیادی کرده اند و به طور مثال جو را کیلویی شش هزار تومان خریدند و ترجیح میدهند دام خود را نگه دارند تا در بازار شب عید با قیمت بالاتری بفروشند. 

وی بیان کرد: در حال حاضر شقه بدون دنبه 135 هزار تومان است که هفته پیش 130 هزار تومان بود گوشت گوساله هم در همین شرایط است چه دام سبک و چه دام سنگین عرضه ندارد و افزایش قیمت داشته ایم. 

سید صدرالدین عظیمی نایب رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران در برنامه چشم انداز گفت: عرضه مرغ در این مدت کم بوده که دلایل مختلفی دارد به طور کلی امسال با توجه به کمبود نهاده ها و مشکلاتی که در بخش صنعت مرغ و گوشت داشتیم تولید مرغ همواره کم بوده است. 

وی در ادامه گفت: با راه افتادن سامانه بازارگاه مقدار نهاده هایی که دراختیار مرغداران قرار میگیرد کمتر از نیاز آنها است و به طور مثال اگر برای هر مرغ 5 کیلو نهاده لازم است بازارگاه 4 کیلو دراختیار مرغدار قرار می دهد و این خود باعث کاهش تولید شده است به طور مثال اگر در ماه 240 تا 250 تن گوشت مرغ تولید میکردیم با این مقدار نهاده ای که داده می شود 180 تا 200 تن تولید می توان داشت. 

با وجود این خلایی که در بازار وجود دارد مرغدار طبق روال هرساله برنامه ریزی کرده است که بتواند مرغ شب عید را تامین کند که همین باعث شده عرضه کم بشود و قیمت افزایش پیدا کند. 
اسماعیل روزبه دامدار نیز در این برنامه به مشکلات دامداران بخصوص در مناطق طبس و خراسان جنوبی پرداخت و گفت: اینطور که آقای ملکی میگویند نیست و من دامدار آنقدر تهیه علوفه برایم گران تمام میشود که منتظر هستم خریداری برای دام هایم پیدا بشود چرا که نگه داشتن بیشتر آن با این آذوقه گران سودی که به همراه ندارد ضرر هم برای ما دارد. همین امروز حدود 80 راس بره چهارماه خودم را که کمتر از 35 کیلو هم بودند کیلویی 50 هزار تومان فروختم. 

وی از مشکلات دیگر این حوزه گفت: قیمت جو در بازار بسیار بالا رفته است و در طبس و خراسان شمالی حداقل 7 تا 8 هزار تومان است. وقتی جلوی صادرات دام من را به شهرستان هایی که بازار بهتری دارد میگیرند من چاره ای جز اینکه با قیمت پایین بفروشم ندارم.

تعدد نرخ ارز عامل اصلی ایجاد رانت 

 دکتر محمود محمد قاسمی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی سیستان و بلوچستان نیز در این رابطه گفت: در علم اقتصاد گفته شده است که رابطه بین درآمد و مقدار تقاضای یک کالا و خدمات خودش مشخص میکند که وضعیت مردم یک کشور آن کالا برایشان نرمال است یا خیر. آنچکه که در کشور ما رخ داده و ما با آن روبرو هستیم آشفتگی عرضه و تقاضا است و اینکه گفته میشود عرضه و تقاضا بازار را کنترل میکند و قیمت کالا را مشخص میکند  باید عرض کنم که این اتفاق مخصوص بازارهای آزاد است نه بازار ما که سیستم دولتی است و ارگان های نظارتی قیمت را تعیین میکنند. درکشورهایی مثل هند مالزی و حتی ترکیه چرا با مشکلات ما روبرو نیستند چرا که در این کشورها در مراحل سه گانه تولید، توزیع و مصرف نظارت دقیقی وجود دارد اولین مشکل ما تعدد نرخ ارز است که وقتی تعدد نرخ ارز در کشور ایجاد میشود محفظه های رانت باز میشود و نظارت را ضعیف میکند. 

حسین شعبانی تولید کننده مرغ گوشتی در ادامه این برنامه درمورد قیمت گوشت مرغ گفت: قرار بر این بود که قیمت تمام شده مرغ حدود 17-18 هزرا تومان زنده اش باشد که 23-24 تومان دست مصرف کننده برسد اما مرغ هم مثل هر کالای دیگری شاخص های تولید روی آن اثر میگذارد و در بحث مرغ هم قیمت جوجه یک روزه، قیمت نهاده ها، مکمل ها و ویتامین ها داروها، تجهیزات و .. روی آن اثرگذار است.

تابستان امسال وزارت جهاد و وزارت صنعت و معدن و سازمان حمایت قیمت مرغ را 400/12 تومان اعلام کردند که 400/20 تومان به دست مصرف کننده برسد علی رغم پیگیری های ما متاسفانه این سه ارگان به یک اجماع در این خصوص نرسیند و به طور مثال جوجه دو هزار پانصد هزار تومان را  چهار هزار و دویست مصوب کردند سویا از 2750 به 3200 رساندند و کرایه حمل از 200 هزار تومان به 400 هزار تومان و بقیه قیمت های مواد اولیه و نیاز ما به تولید تقریبا 5 برابر شدند که چون در این شرایط به درستی تصمیم گرفته نشد تولید کننده هم مستهصل ماند که جوجه بریزد یا نه و این باعث شد که نوسان قیمت ایجاد شود.

وضعیت نامشخص ارز دولتی تخصیص داده شده به نهاده های دامی در دو سال گذشته 

محمدجواد عسگری نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در این خصوص گفت: ما مدتی است مواجه شده ایم با مشکل نهاده های دامی که دلایل مختلفی دارد ما در کمیسیون کشاورزی جلسات متعددی برگزار کردیم که متوجه شویم ایراد کار کجاست در مرحله نخست به این نتیجه رسیدیم که هم بی توجهی و هم بی دقتی از وزارت جهاد کشاورزی و هم وزارت صمت است هم بانک مرکزی و هم گمرک. اگر طبق روان گذشته نهاده ها با نظارت قوی  وارد میشد این اتفاقات نمی افتاد.

عسگری افزود: بنده معتقد هستم که اگر بخواهیم تثبیت قیمت داشته بشایم حتما باید در زمان خودش نهاده ها در اختیار تولید کننده قرار بگیرد که تولید کننده هم بتواند با خیال راحت تولید داشته باشد و محصول بر اساس قیمت تمام شده و قیمتی که شورای قیمت گذاری لحاظ میکند به دست مردم برسد. 

عسگری ادامه داد: ما به این نتیجه رسیدیم که همه اختیارات را از وزارت صمت بگیریم و بگذاریم در اختیار وزارت جهاد کشاورزی که هم وزارت خانه ها پذیرفتند و هم جناب رئیس جمهور موافقت کردند و اینگونه مشخص بشود پاسخگو چه کسی است و جهاد را مکلف کنیم تا صفر تا صد کار از ثبت سفارش تا توزیع نهاده ها نظارت و انجام کار را برعهده بگیرد که جهاد هم سامانه بازارگاه را راه اندازی کرد که ایراداتی دارد و زمان تعیین کرده ایم برای رفع این ایرادات. اگر دستگاه متولی مثل وزارت جهاد کشاورزی با دقت و درایت پای کار بایستد و به موقع  برای نهاده ها ثبت سفارش بکند و به موقع وارد کند و توزیع بشود مشکل کاملا حل می شود.

بیش از 600 میلیون ارز دولتی نهاده های دامی کجاست؟

وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این است که خرید نهاده ها یک فضای واسطه ای پیدا کرده یعنی یک سری افراد خاص از ابتدا ارتباطاتی داشته اند ارز دولتی  را گرفته اند در راستای منافع خودشان کار کرده اند که این موضوع را با اطلاعات دقیق به آقای رئیسی منتقل کرده ایم. در سال 98 چهارصد و پنجاه میلیون دلار ارز دولتی اختصاص داده شده برای نهاده های دامی مشخص نیست کجاست و در سال 99 هم 200 میلیون دلار وضعیت مشخصی ندارد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «بازار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها