تصویب استانداردهای اجباری کود شیمیایی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تصویب استانداردهای اجباری کود شیمیایی

 • پنجشنبه 22 شهریور 1397 08:37
 • شناسه 32867
تصویب استانداردهای اجباری کود شیمیایی

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از تصویب استاندارد اجباری بخش عمده ای از کودهای شیمیایی در شورای عالی استاندارد خبر داد.

به گزارش شبکه ایران کالا ، حمید رسولی افزود: براساس این مصوبه اجرای استاندارد اجباری کودهای شیمیایی کلرور پتاسیم، سولفات پتاسیم، سولفات آمونیوم، اوره، سوپر فسفات تریپل، سوپرفسفات ساده و دی آمونیوم فسفات به تصویب شورای عالی استاندارد رسید.

وی افزود: این مصوبه در پی سه سال تحقیق، مطالعه و پیگیری های مستمر معاونت زراعت تدوین و سرانجام در شورای عالی استاندارد تصویب شد.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تصریح کرد: با توجه به این مصوبه از این پس همه تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان کودهای شیمیایی مورد اشاره به رعایت موازین و درج علامت استاندارد روی بسته بندی کودهای تولیدی یا وارداتی موردنظر موظفند؛ در غیر این صورت، با برخورد قانونی مراجع روبرو می شوند.

استاندارد؛ تکمیل کننده فرایندهای مرتبط با کود شیمیایی 
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی یادآوری کرد: با تصویب استاندارد اجباری کودهای شیمیایی توسط شورای عالی استاندارد فرایند نظارت، پایش و کنترل تولید، واردات و مصرف کودهای کشاورزی در ایران کامل شد.
رسولی افزود: موسسه خاک و آب با اجرای برنامه ثبت کودی اجازه تولید و توزیع هیچ کودی را بدون طی شدن فرایند ثبت مواد کودی آن نمی دهد.
وی ادامه داد: براساس رویه های نظارت و کنترل کودی در شرکت خدمات حمایتی کشاورزی سالیانه بیش از سه هزار مورد نمونه برداری برای اطمینان از صحت کودهای کشاورزی توزیع شده، تهیه می شود.
به گفته وی، محاسبه نیاز کودی کشور براساس سطح زیرکشت و عملکرد مورد انتظار بر عهده موسسه های تحقیقاتی مرجع است که اطلاعات مربوط به سطح زیرکشت محصولات مختلف کشاورزی به همراه عملکرد مورد انتظار از هر محصول به موسسه خاک و آب ارسال می شود.
رسولی یادآوری کرد: معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی نیز با دریافت این اطلاعات به تحلیل مصرف انواع کودهای کشاورزی در سال های گذشته می پردازد و با توجه به منابع مالی و برنامه زراعی سال جدید، برنامه تامین و تدارک کودی کشور را تنظیم و برای اجرا به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ابلاغ می کند.
با در نظر گرفتن اولویت تامین از منابع داخلی نسبت به تامین کود اوره از شرکت های پتروشیمی داخلی و برگزاری مناقصات داخلی مختلف در مقاطع مختلف سال برای تامین کودهای فسفاته و پتاسه اقدام و حدود 90 درصد برنامه ابلاغی از منابع داخلی تامین می شود.
ششم اردیبهشت ماه عضو هیات مدیره و معاون امور بازرگانی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اعلام کرد: با تعامل دولت و وزارت جهاد کشاورزی مشکلی با پتروشیمی ها نداریم و اکنون کودهای شیمیایی اوره، فسفاته و پتاسه در کشور تامین است.
علی علیزاده افزود: کشاورزان برای سال زراعی جدید در این زمینه نگرانی نداشته باشند.
با این همه، هفدهم شهریورماه وزیر جهادکشاورزی از عملکرد پتروشیمی ها به سبب تاخیر در تامین کود اوره مورد نیاز بخش کشاورزی انتقاد کرد و گفت: شرکت های پتروشیمی به جای تامین کود اوره مورد نیاز کشاورزان، آن را صادر می کنند که این کار خیانت به تولید ملی است.
«محمود حجتی» افزود: سالیانه نزدیک به پنج میلیون تن کود اوره در شرکت های پتروشیمی کشور تولید می شود که سه میلیون تن صادر و بقیه به مصرف بخش کشاورزی می رسد اما برای تخصیص همان نیز اذیت می کنند.
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی نیز گفت: بر اساس ادعاها بیش از 40 میلیون دلار صادرات داریم که 12 میلیارد یورو از آن به پتروشیمی ها اختصاص دارد. باید مشخص شود بقیه این ارز صادراتی به کجا رفته و چگونه هزینه شده است.
وی درباره تامین اوره مورد نیاز کود کشاورزی اعلام : اکنون هیچ مشکلی در تامین کود اوره وجود ندارد و هر میزان که وزارت جهاد کشاورزی تقاضا کرده، تامین شده است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «بهره وری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها