خسارت ناشی از بیماری های دام و طیور جبران ناپذیر است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

خسارت ناشی از بیماری های دام و طیور جبران ناپذیر است

 • شنبه 14 مهر 1397 12:24
 • شناسه 33792
خسارت ناشی از بیماری های دام و طیور جبران ناپذیر است

وزیر جهادکشاورزی گفت: خسارت های ناشی از بیماری های دام و طیور همچون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را نمی توان برای واحدهای تولیدی جبران کرد و ممکن است آثار آن تا سالها باقی بماند.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا، «محمود حجتی»  روز شنبه در آیین روز ملی دامپزشکی که در سالن همایش های رازی برگزار شد، با تاکید بر نقش دامپزشکی در پایداری اقتصادملی، افزود: اکنون بیش از 1.5 میلیارد دلار تولیدات دامی اعم از گوشت قرمز، گوشت سفید و تخم مرغ در کشور داریم.

وی تصریح کرد: در واحدهای تولیدی هرکجا نارسایی پیش می آید، بیماری فراگیر می شود و بحران اقتصادی در سطح تولیدکنندگان ایجاد می کند؛ مانند مشکل بیماری آنفلوانزای پرندگان که چندسالی است که درگیر این بیماری هستیم.
وی یادآور شد: بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال گذشته در واحدهای تولیدی طیور در کشور به اوج رسید و آثاری سوء بر این صنعت داشت.
حجتی اظهارداشت: اثری که این بیماری در تولید ملی و مصرف کنندگان گذاشت، همان افزایش قیمت این محصولات از جمله تخم مرغ در بازار بود.
وزیر جهادکشاوری ادامه داد: نقش دامپزشکان در مقابله با بیماری های واگیردار دامی با اهمیت است اما در جامعه کمتر به نقش فعالیت دامپزشکان توجه می شود. 
حجتی با بیان اینکه نقش و سهم دامپزشکان آنگونه که باید در فرهنگ ما مورد توجه قرار نگرفته است، گفت: این قشر به صورت گمنام به تلاش های خود در جامعه ادامه می دهند.
وی به نقش کلیدی دامپزشکان در سلامت جامعه اشاره کرد و افزود: حیاتی ترین نقش دامپزشکان، سلامت جامعه است و آنان نقش فوق العاده ای در این زمینه دارند؛ اگر بخشی از این اقدامها دچار مشکل و یا نقص شود جامعه دچار چالش های جدی خواهد شد.
وزیر جهادکشاورزی بر این باور است که به دامپزشکی و دامپزشکان کم توجه شده تاجایی که همین کمبود توجه باعث شده رسیدگی های لازم به این بخش صورت نگیرد.
وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه در گذشته ایران از واردکنندگان محصولات لبنی بوده است، گفت: در سالهای اخیر با اقدام های صورت گرفته ایران در زمره ۱۰ کشور نخست تولید کننده مرغ و تخم مرغ و صادرکنندگان محصولات لبنی در منطقه است. 
وی افزود: جایگاه این صنعت با تلاش دست اندرکاران بخش دام به ویژه دامپزشکی بدست آمده و در حال گسترش و توسعه است.
حجتی اظهارداشت: جامعه دامپزشکی کشور نباید از کمبود منابع، تجهیزات و امکانات رنج ببرد و امیدواریم این نارسایی ها مرتفع شود. 
به گزارش ایرنا، در همایش روز ملی دامپزشکی از نمونه با اهدای لوح سپاس قدردانی شد.
 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «بهره وری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها