کشف آثار پیش از تاریخ در تپه بتکی الشتر | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کشف آثار پیش از تاریخ در تپه بتکی الشتر

 • شنبه 14 مهر 1397 17:11
 • شناسه 33823
کشف آثار پیش از تاریخ در تپه بتکی الشتر

بررسی‌های انجام شده در تپه باستانی بتکی الشتر واقع در استان لرستان به کشف آثاری از ادوار پیش از تاریخ (دوره‌های مس و سنگ، مفرغ و آهن)، تاریخی و اسلامی منجر شد.

به گزارش شبکه ایران کالا  ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی حیدری، سرپرست هیات گمانه زنی تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه بتکی الشتر،گفت: وجود استقرار های معاصر بر روی محوطه‌ها، کاوش‌ها و خاکبرداری غیر مجاز از جمله مهم‌ترین تهدید‌هایی هستند که محوطه‌های باستانی با آن روبرو بوده و حتی در مواردی باعث از بین رفتن تمامی محوطه می‌شوند.

وی گفت: با توجه به این موضوع و برای پیشگیری از آسیب‌ها، شناسایی و حفظ این آثار، مجلس شورای ملی مصوبه‌ای در تاریخ 12 آبان ماه 1309 تصویب کرد که هرگونه دخل و تصرف در آثار باستانی که تا پایان دوره زندیه در ایران شکل گرفته، جرم محسوب شده و مراجع ذی‌صلاح موظف به شناسایی و حفظ این آثار هستند.
حیدری افزود: همچنین بر اساس اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور در سال 1366، این سازمان موظف به تعیین حریم بناها، مجموعه‌ها، محوطه‌ها و تپه‌های باستانی شده که در پی این نیازمندی‌ها و قوانین، تعیین عرصه و حریم تپه‌ باستانی بتکی ضروری به نظر رسید.
حیدری با اشاره به غنای فرهنگی تپه باستانی بتکی الشتر از حفر 17 گمانه در جهت های مختلف تپه طی 20 روز کاوش در آن خبر داد و گفت: از این تعداد، 4 گمانه دارای آثار فرهنگی بوده و 13 گمانه بدون مشاهده آثار معماری و فرهنگی مشخصی تا خاک بکر ادامه یافته است.
این باستان شناس با بیان این نکته که مواد فرهنگی به دست آمده طی انجام این پروژه به طور عمده مواد سفالی بوده است، گفت: در 4 گمانه دارای آثار، به طور عمده مواد سفالی، آجر و در یک گمانه پی سنگی از دیوار یا یک گور باستانی به دست آمده است.
مجوز پروژه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه بتکی الشتر توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «بهره وری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • محمد شفقی

  سازدهنی

  محمد شفقی (32)

  یکی از قدیمی ترین و مهم ترین تولید کنندگان فرش

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (525)

  طرح راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار، ، تعیین تکلیف دستمزد کارگران، آخرین اخبار پلیس امنیت اقتصادی، آخرین اخبار اقتصادی: 1.6 میلیون نفر متقاضی مسکن ملی، بازگشت رونق به بازار سرمایه تحریریه اقتصاد ساعت 12 شنبه 10 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (519)

  توانمندی تولید کنندگان، سیاست های پولی بانک مرکزی، گشت مشترک تعزیرات در بازار لوازم خانگی، اخبار اقتصادی: تسهیلات دهی به 12 رسته گل و گیاه زینتی، دریافت 60 هزار قطعه زمین برای ساخت مسکن تحریریه اقتصاد ساعت 12 چهارشنبه 07 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (524)

  آیا روند بازار بورس و سهام عدالت در ماه های اخیر، آخرین اخبار و آمار کشاورزی، صنعت دام و طیور استان کردستان، اخبار اقتصادی روز: نخستین افتتاح طرح اقدام ملی مسکن در سیرجان انجام می‌شود و... تحریریه اقتصاد ساعت 10 شنبه 10 خرداد

 • پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت

  گفتانه

  پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت (7)

  پشت صحنه برنامه چشم انداز اقتصاد، پیام تصویری مهرافزار، مدیریت پارچه سرای ایلکار، پیام صوتی مخاطب، معرفی بخش مخاطبان سایت و... بخشهای برنامه این هفته را تشکیل می دهند.

آخرین خبرها