آب دریاچه ارومیه 90 میلیون مترمکعب افزایش یافت | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آب دریاچه ارومیه 90 میلیون مترمکعب افزایش یافت

  • یکشنبه 11 آذر 1397 18:33
  • شناسه 35622
آب دریاچه ارومیه 90 میلیون مترمکعب افزایش یافت

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه حجم آب موجود در نگین آبی آذربایجان به بیش از یک میلیارد و 140 میلیون مترمکعب رسیده، گفت: حجم آب موجود در دریاچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 90 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

 به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا، فرهاد سرخوش روز یکشنبه با بیان اینکه تراز دریاچه ارومیه به یکهزار و 270 متر و 33 سانتی متر رسید، بیان کرد: تراز دریاچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6 سانتی متر افزایش یافته است.
وی همچنین از افزایش 73 کیلومتری وسعت دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: وسعت دریاچه ارومیه امروز به یکهزار و 795 کیلومتر مربع رسید.
سرخوش دلیل اصلی افزایش تراز دریاچه ارومیه در روزهای اخیر را آغاز بارندگی ها و رهاسازی آب سدها به سمت پیکره دریاچه عنوان کرد و گفت: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه به میزان 92 میلیون مترمکعب از سدهای زولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شده است.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرده است. 
وی با تاکید بر اینکه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت. 
 دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «بهره وری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها