آشنایی با مفاهیم بازار سرمایه | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آشنایی با مفاهیم بازار سرمایه

  • سه شنبه 25 شهریور 1399 17:01
  • شناسه 45596
آشنایی با مفاهیم بازار سرمایه

کارشناس بازار سرمایه در گفگتو با ایران کالا برخی مفاهیم بازار سرمایه از جمله، ساعت کاری، حق تقدم، حجم مبنا و ... را تشریح کرد

خانم دباغی کارشناس بازار سرمایه، گفت معاملات بازار سرمایه از ساعت 9 تا 30/ 12 دقیقه است و روزهای کاری از شنبه تا چهارشنبه به جز روزهای تعطیل است. دباغی گفت گاهی به علت اشکال در سیستم معاملاتی ممکن است ساعت معاملات از ساعت 10 صبح آغاز شود یا تا بعد از ساعت 30/12 هم ادامه یابد. کارشناس بازار سرمایه گفت زمانی که حجم معاملات بالا رود ساعت معاملات را افزایش می‌دهند.

کارشناس بازار سرمایه گفت حجم مبنا به تعداد مشخصی از سهام یک شرکت گفته می‌شود که اگر معامله شود قیمت آن سهم مشمول دامنه نوسان روزانه قرار می‌گیرد. دباغی گفت زمانی شرکت‌ها به چهار گروه از نظر سایز سرمایه‌ای تقسیم شدند و هر چه شرکتی بزرگتر می‌شد این ضریب کمتر می‌شد. دباغی افزود پس از مدتی دیدند این ضریب‌ها حجم معمالات را کاهش داده برای همین آمدند ضریب یکسان 4 ده هزارم در نظر گرفتند و حداکثر و حداقل ریالی حجم مبنا تعیین کردند. دباغی گفت این قانون دوباره اصلاح شده و از اسفند 98 حداقل و حداکثر را تغییر دادند. دباغی اظهار کرد حجم مبنا درصدی از سهم شرکت است که باید معامله شود تا اجازه داده شود مثبت و منفی اعمال شود.

کارشناس بورس گفت: قوانین حجم مبنا را سازمان بورس تعیین می کند و هر چهارشنبه پس از پایان معاملات، حجم مبنا مشخص می شود. دباغی گفت شرکت‌ها معمولا به دو دلیل افزایش سرمایه می‌دهند؛ اول به خاطر اصلاح ساختار مالی و دوم برای طرح‌های توسعه ای. دباغی افزود  افزایش سرمایه از چهار محل است، اول از محل سود انباشته یا سهام جایزه، دوم از راه تجدید ارزیابی دارایی‌ها، سوم از آورده نقدی و مطالبات و آخرین مورد از راه سلب حق تقدم. دباغی گفت وقتی شرکتی می‌خواهد افزایش سرمایه دهد مجمع می‌گذارد و افزایش سرمایه را تصویب و طرح توجیهی‌اش را به حسابرس سازمان ارائه می‌دهد. دباغی گفت بعد از تایید سازمان شرکت دو ماه وقت دارد حق تقدم صادر شده را در معرض استفاده سهامداران قرار دهد. دباغی گفت در این دو ماه سهامدار ارزش اسمی سهم را می‌دهد و از آن استفاده می‌کند. کارشناس بورس گفت راه دوم برای سهامدار این است که حق تقدم سهمش را می‌فروشد و پولش را می‌گیرد. دباغی افزود حالت سوم وقتی است که سهامدار از افزایش سرمایه خبر ندارد و شرکت حق‌تقدم‌های استفاده نشده را می‌فروشد و پولش را به حساب سهامداران واریز می‌کند.

کارشناس بازار سرمایه گفت دامنه نوسان سقف و کف افزایش یا کاهش ارزش یک سهم در یک روز است. دباغی گفت اگر ما مثلا دامنه فروش مثبت و منفی 5 درصد را نداشتیم ممکن بود ارزش یک سهم در یک روز به شدت ریزش می‌کرد. دباغی گفت در سهم‌های حق تقدم، دامنه نوسان دو برابر است یعنی ده درصد. دباغی افزود گاهی که اتفاقات سیاسی می‌افتد و ممکن است سهام ریزش بیشتری داشته باشد دامنه نوسان را کم می‌کنند تا سهم سهامدار خرد حفظ شود. دباغی گفت وقتی حرفه ای ها در بازار کم شوند صف فروش در بازار پر می شود و رفتارهای هیجانی زیاد می شود. کارشناس بازار بورس گفت زمانی که افراد حرفه ای وارد بازار شوند و خودشان بتوانند با تحلیل معامله کنند، بازار از هیجان خارج می شود. این کارشناس بازار سرمایه توصیه کرد افراد، اولا، با سرمایه مازادشان وارد بازار شوند و دوم اینکه واحدهای صندوق سرمایه گذاری را خریداری کند یا به شرکت های سبدگردان مراجعه کند.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «بورس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها