آشنایی با بازار سرمایه؛ کارمزد چیست؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آشنایی با بازار سرمایه؛ کارمزد چیست؟

  • یکشنبه 30 شهریور 1399 17:15
  • شناسه 45721
آشنایی با بازار سرمایه؛ کارمزد چیست؟

کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با یاران کالا، انواع کارمزد در معاملات بورس را تشریح کرد.

توانایی، کارشناس بازار سرمایه گفت: برای هر معامله ای که انجام می‌شود هزینه‌هایی تحت عنوان کارمزد پرداخت می‌شود؛ مثلا در خرید و فروش مسکن، بنگاه املاک مبلغی برای تسهیل معامله دریافت می کند. توانایی افزود

در بورس هم به همین گونه است و سازمان بورس و اوراق بهادار، کارمزدهایی مصوب کرده است. توانایی گفت هیچ کارگزاری در هیچ معامله‌ای نمی‌تواند رقم بیشتری دریافت کند و در معاملات به شکل سیستمی کسر می‌شود و کارگزاری امکان دخل و تصرف در کارمزد را ندارد.

کارشناس بازار سرمایه گفت کارمزد نسبت به ارزش معامله حساب می‌شود و ربطی به میزان سود ندارد. توانایی گفت در بورس و فرابورس ایران کارمزدها 90 درصد شبیه هم است و همه این کارمزد برای کارگزارها نیست بلکه ارکان معامله از آن سهم دارند.

کارشناس بورس گفت بورس‌ها اعم از فراربورس و بورس انرژی، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه، شرکت مدیریت فناوری و سازمان بورس به عنوان ناظر در کارمزد سهم دارند. توانایی گفت کارمزد خرید با کارمزد فروش متفاوت است. توانایی افزود کارمزدی که کارگزاری در خرید دریافت می‌کند 304 هزارم درصد است و 256 ده هزارم ارزش معامله به بورس تعلیق می‌گیرد. ببه گفته کارشناس بازار سرمایه 96 ده هزارم به شرکت سپرده گزاری، هشت هزارم درصد به مدیریت فناوری، 204 هزارم درصد به سازمان بورس تعلق می‌گیرد. توانایی با بیان اینکه برای میزان کارمزد سقف تعیین شده گفت در انجام یک معامله سقف کارمزد برای کارگزاری و بورس 30 میلیون تومان است.  توانایی افزود سقف کارمزد برای شرکت سپرده گزاری 16 میلیون تومان، مدیریت فناوری 8 میلیون تومان و سازمان بورس ده میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

کارشناس بازار سرمایه گفت خرید سهام مالیاتی ندارد اما فروش آن مالیات دارد. توانایی گفت در فروش نیم درصد مبلغ فروش به عنوان مالیات کسر می شود. توانایی افزود جمع کارمزدی که خریدار برای خرید سهم می پردازد، 37 صدم درصد است و برای فروش 88 صدم درصد و در مجموع 125 صدم درصد. وی گفت مثلا اگر ده میلیون سهام خریداری و با همان قیمت فروخته شود، 125 صدم درصد از آن کسر و مابقی به حساب واریز می شود. توانایی گفت در فرابورس مجموع کارمزد 124 صدم درصد است.که تفاوت یک هزارم درصدی با بورس دارد.

کارشناس بازار سرمایه گفت روش غیر مستقیم، خرید و فروش سهام معاف از مالیات است و کارمزد صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم امسال به 25 درصد کاهش یافته است. توانایی افزود صندوق‌ها دو دسته‌اند قابل معامله ها و غیر قابل معامله  یا همان مبتنی بر صدور و ابطال. وی گفت در دسته دوم کارمزد برای هر رقم خرید 2000 تومان است و برای فروش رقم بیشتری با توجه به سیاست‌های کارگزاری در نظر گرفته می شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «بورس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها