آشنایی با سامانه معاملات برخط بورس | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آشنایی با سامانه معاملات برخط بورس

  • یکشنبه 06 مهر 1399 16:34
  • شناسه 45907
آشنایی با سامانه معاملات برخط بورس

بهشتی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با ایران کالا گفت سامانه معاملات برخط، تحولی کمی و کیفی در معاملات بورس ایجاد کرده است.

بهشتی گفت در گذشته مراجعات برای خرید و فروش و ثبت سفارش به صورت حضوری و در کارگزاری‌ها انجام می‌شد و فاصله میان فکر سرمایه‌گذار تا خریداری سهام بسیار بود و هر چه این فاصله کمتر باشد لذت سرمایه‌گذار بیشتر می‌شود. کارشناس بورس گفت با استفاده از تکنولوژی برخط، ابتدا ثبت سفارش‌ها به شکل آفلاین انجام شد و سپس معاملات برخط شکل گرفت. بهشتی افزود یعنی سفارشات از طریق کارگزاری به هسته معاملات وصل و سفارش مردم به طور مستقیم وارد هسته معاملات می‌شود. وی گفت ریسکی که ایجاد شده دسترسی بدون آگاهی برخی به هسته معاملات است، یعنی برخی‌ها دیدند وقتی دسترسی مستقیم وجود دارد، بدون دانش ورود کردند. بهشتی افزود ریسک دوم این است که بستر این نوع معاملات اینترنت است و وقتی اینترنت قطع شود یا اختلالی پیش آید، ریسک بر عهده سرمایه‌گذار است و کارگزاری روش‌های جایگزین معرفی می‌کند.

کارشناس بازار سرمایه گفت هر کس تصمیم دارد وارد کارگزاری شود لازم است در سامانه cmr.seo.ir قوانین و مقررات و نمونه قراردادها را ببیند. بهشتی گفت در این پایگاه قرارداد استفاده از خدمات برخط کارگزار موجود است و لازم است همه افرادی که می‌خواهند با کارگزاری قرارداد ببندند این نمونه قرارداد را مطالعه کنند. وی افزود وقتی با یک کارگزاری قرارداد بسته می‌شود نام کاربری و کلمه عبور برای فرد تخصیص داده می‌شود که این نام کاربری کاملا محرمانه است و نباید در اختیار دیگری قرار داده شود چرا که عواقب هر گونه سو استفاده یا تخلف معاملاتی بر عهده شخص است. کارشناس بازار سرمایه گفت کارگزاری در بحث قرارداد آنلاین، وظایفی دارد که از جمله آنها اطلاع‌رسانی موارد مختلف از جمله تعلیق نمادها، اختلال در سامانه و دیگر مخاطرات است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «بورس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها