تاثیر مثبت عرضه خودرو در بورس بر صنعت خوردوسازی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تاثیر مثبت عرضه خودرو در بورس بر صنعت خوردوسازی

  • دوشنبه 28 مهر 1399 16:55
  • شناسه 46518
تاثیر مثبت عرضه خودرو در بورس بر صنعت خوردوسازی

کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با ایران کالا گفت تجربه موفق ورود فولاد به بورس کالا، می‌تواند درباره خودرو هم تکرار شود.

دکتر دارابی، کارشناس بورس گفت ورود خودرو به بورس را مثبت ارزیابی کرد و گفت بهترین کمک به صنعت خودرو، ورود آن به بورس کالاست، مشابه این اتفاق برای صنعت فولاد ما رخ داده و ما زمانی وارد کننده فولاد بوده‌ایم. وی گفت ورود فولاد به بورس کالا باعث شد سود آن از جیب دلالان به صاحبان اصلی و چرخه تولید برود و ما به یکی از صادرکنندگان بزرگ فولاد در منطقه تبدیل شویم. دارابی گفت در بازار خودرو هم فعلا سود اصلی به جیب دلالان می‌رود و اگر قیمت در بورس واقعی شود، سود به جیب شرکت می‌رود و شرکت می‌تواند طرح‌های توسعه‌ را پیش ببرد. وی افزود ورود خودرو به بورس کالا می‌تواند دست دلالان را از این بازار کوتاه کند.

کارشناس بازار سرمایه، گفت در حال حاضر بورس روند اصلاحی در پیش گرفته و شاخص بورس که از ابتدای سال از 550 هزار واحد شروع به رشد کرد پس از عبور از دو میلون واحد، حدود 30 درصد از ارتفاع خود را از دست داد و فعلا در یک میلیون و 462 هزار واحد قرار گرفته است.

دارابی گفت دو دسته از عوامل در بازار سرمایه تاثیرگذارند؛ عوامل اقتصادی و عوامل سیاسی. وی افزود در عوامل اقتصادی، افزایش نرخ بهره فعلا مهم‌ترین عامل است و در کنار آن قیمت‌گذاری دولتی در کالاهایی مثل فولاد نگرانی‌هایی ایجاد کرده و نگرانی دیگر در بازار خودرو، ارز، طلا و املاک وجود دارد.

کارشناس بورس گفت در حال حاضر مقداری فشار کاهش ورود نقدینگی یا افزایش خروج نقدینگی از بازار سرمایه را تجربه می‌کنیم. دارابی گفت در حیطه سیاسی هم اتفاقاتی چون بعضی اظهار نظرها و اختلافات و انتخابات آمریکا مساله‌ساز است. وی گفت بر خلاف دو ماه پیش که عوامل تقویتی بازار سرمایه بیشتر بود، در روزهای اخیر عوامل ضد حمایتی افزایش یافته است.

کارشناس بورس با اشاره به افزایش میلیونی سهامداران در یک سال اخیر، گفت 0برخی از افرادی که وارد بازار سرمایه شدند، آموزش کافی ندیدند و ورود آنها می‌توانست به صورت تدریجی و با آموزش انجام شود. وی افزود از این رو شتابزدگی در بازار زیاد شده و اقداماتی چون سیگنال‌فروشی دیده می‌شود. وی گفت در این شرایط کانال‌های رسمی ارائه مشاوره باید تقویت شود تا افراد به جای کانال‌های مجازی ناشناس، به منابع ذیصلاح رجوع کنند.

دارابی گفت همزمان با ورود بازار به فاز اصلاحی، سازمان بورس چند اقدام خوب را در دستور کار قرار داده که یکی از آنها الزام به بازارگردانی شرکت‌هاست. وی گفت این اقدام صف‌های خرید و فروش سهام را کوتاه می‌کند و نقش متعادل‌سازی بازار را بر عهده دارد. وی افزود این شرکت‌ها روند امن‌تری برای سهام‌دار جزء، فراهم می‌کنند چون بازارگردان سهام را به قیمت مناسب خرید و فروش می‌کند.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «بورس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها