بررسی تکنیکال سهم مادیرا | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بررسی تکنیکال سهم مادیرا

 • شنبه 27 دی 1399 09:11
 • شناسه 49332
 بررسی تکنیکال سهم مادیرا

سهامداری بلندمدتی در سهم مذکور بلامانع و با توجه به پتانسیل‌های رشدی شرکت مناسب برآورد می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، شرکت صنایع ماشین‌های اداری مادیران با نام اختصاری مادیرا، پس از تاسیس در سال ۱۳۴۳ در زمینه تولید بردهای الکترونیک، سپس خط تولید مانیتور، تلویزیون و لوازم‌خانگی تاکنون مشغول به فعالیت است.

مدیریت شرکت طی ۵۶ سال گذشته به صورت خانوادگی بوده و به اذعان مسوولان آن مجموعه، بدون وابستگی‌های سیاسی اداره شده است.

طی نگاهی عمیق‌تر بر فعالیت شرکت در می‌یابیم پس از سال‌ها همکاری با برندهای معتبر جهانی از جمله LG Electronic,Epsson و شارپ و... نسبت به تاسیس کارخانه‌های لوازم الکترونیکی و لوازم‌خانگی اقدام کرده است و هم اکنون با تولید انبوه محصول تحت نام‌های تجاری X.Vision ، TCL و دیگر برندهای مصرفی بازار سهم بزرگی از بازار کشور را در دست دارد.

سهامداران عمده این سهم، خاندان موسس شرکت هستند که می‌توان آن را نقطه قوتی برای حس مسوولیت‌پذیری در تصمیمات کلان مجموعه قلمداد کرد. از شرکت‌های صنایع پلاستیک ایران، فروشگاه‌های زنجیره‌ای مادیران، صنایع لوازم خانگی مادیران، پشتیبانی فروش مادیران و صنایع الکترونیک مادیران، می‌توان به‌عنوان شرکت‌های تابعه این هلدینگ نام برد.

 بررسی بنیادی سهم مادیرا

طی بررسی صورت‌های مالی شرکت این نکته دریافت می‌شود که میزان فروش شرکت در ۴ ماه دوم سال۱۳۹۹ تقریبا دو برابر شده که به‌رغم افزایش هزینه‌های جاری شرکت‌ها در مدت زمان اخیر، نماد مذکور توانسته سود عملیاتی تقریبا معادل دو برابر دوره مشابه سال گذشته را تحصیل کند. عدد P/ E  این سهم نسبت به گروه خود به میزان ۱۰ درصد مناسب‌تر است. نکته دیگر آنکه مادیرا درصد عمده‌ای از گروه سخت‌افزار را به خود اختصاص داده است. بازده یک‌ماه گذشته سهم ۵/ ۸ درصد است که نسبت به گروه خود معادل ۸۵ درصد بازدهی بیشتری را رقم زده است. نسبت‌های مالی بررسی شده مناسب ارزیابی می‌شود.

شرکت در ۱۳ دی اقدام به افزایش سرمایه تلفیقی از تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت و سود انباشته کرده است.

براین اساس، سرمایه فعلی شرکت از مبلغ ۳‌هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال به ۸هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال افزایش پیدا کرد. محل تامین این افزایش سرمایه مبلغ ۳/ ۲۱۳ میلیارد تومان از محل سود انباشته و ۶/ ۲۸۶ میلیارد تومان دیگر از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها است.

همچنین در مجمع فوق‌العاده فوق موافقت شده تا با انجام افزایش سرمایه از ۸۲۰ میلیارد تومان به ۹/ ۱ هزار میلیارد تومان از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی، تامین سرمایه در گردش، جهت توسعه طرح‌های آتی شرکت اقدام مقتضی صورت گیرد. اختیار عملی کردن توافق به مدت ۲ سال به هیات‌مدیره تفویض شده تا پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به عملی کردن آن اقدام شود.

باتوجه به اینکه بخشی از مبلغ افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های استهلاک‌پذیر (طبقات ساختمان، ماشین‌آلات و تاسیسات) است، در صورت انجام افزایش سرمایه از این محل، هزینه استهلاک طبقات ساختمان، ماشین‌آلات و تاسیسات طی سال‌های مالی آتی افزایش خواهد یافت.

بنابراین مابه‌‌التفاوت هزینه استهلاک طبقات ساختمان، ماشین‌آلات و تاسیسات در حالت انجام افزایش سرمایه نسبت به حالت عدم انجام افزایش سرمایه در سال‌های مذکور مشمول افزایش خواهد شد. مرحله بعدی در سیاست افزایش سرمایه از محل آورده و تخصیص آن به امر تولید، می‌تواند این خلأ را در صورت‌های مالی پیش‌رو تا حدود زیادی جبران کند.

سهم از ابتدای موج صعودی قبلی خود از نیمه آبان سال گذشته مجموعا حدود ۸۰۰ رشد کرد، اما با شروع اصلاح و همزمانی با ریزش بازار بورس در ماه‌های اخیر دچار افت قیمتی شد.

سهم پس از ترمیم قیمت و شروع فاز صعودی، حدود ۵۰درصد از کف قیمت خود را برگشت کرده و هم‌اکنون در بازه حدودی ۱۳۱۲۱ تعدیل شده قرار دارد. پیش‌بینی حاصل از مطالعه تکنیکال روی روند سهم حاکی از نوسانات مقطعی در روزهای آتی خواهد بود.

در صورت مساعدت جو بازار در ایام پیش‌رو می‌توان به شروع مجدد رشد قیمت نماد مادیرا امیدوار بود. با توجه به مفروضات کنونی و طبق بررسی صورت‌های عملکرد شرکت و افق آتی آن، حد ضرر بلندمدتی بنیادی فعال نیست.

ضمن اینکه سهامداری بلندمدتی در سهم مذکور بلامانع و با توجه به پتانسیل‌های رشدی شرکت مناسب برآورد می‌شود.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «بورس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • تعمیر و بازسازی رینگ موتور سیکلت 52

  تعمیر کار

  تعمیر و بازسازی رینگ موتور سیکلت 52 (52)

  این برنامه قصد دارد تا با آموزش نحوه تعمیرات وسایل کهنه و از کار افتاده و بازگرداندن آنها به چرخه استفاده دوباره، علاوه بر کاهش هزینه خرید وسایل نو و مصرف گرایی، فرهنگ صرفه جویی در خانواده های ایرانی را نهادینه سازد.

 • جعبه ابزار

  خودت بساز

  جعبه ابزار (30)

  این برنامه قصد دارد تا با آموزش و ساده سازی انجام پروژه هایی تولیدی کوچک، خانواده ها را از صرف هزینه های گزاف در خرید کالا ها و ملزومات زندگی بی نیاز ساخته و ایشان را به ساخت همان وسایل با کمترین امکانات و به دست خود، ترغیب نماید.

 • پنجم اسفند ماه 99

  ویژه برنامه بورس

  پنجم اسفند ماه 99 (49)

  با وجود اینکه حدود 10 الی 12 دلار در هر اونس افزایش داشته امروز اما میبینیم طلا تقریبا همان روند دیروز خودش را ادامه داده اون هم دلیلش این هست که بازار ارز تقریبا به یک آرامشی رسیده است

 • چهارم اسفند ماه 99

  ویژه برنامه بورس

  چهارم اسفند ماه 99 (48)

  لمروز خبرهای خوشی را از بازار ارز میتونیم بشنویم چون تقریبا چند دقیقه پیش بازار متشکل ارز ایران نرخ دلار را 24253 تومان اعلام کرده بود که این دوباره کاهش پیدا کرد

 • سوم اسفند ماه 99

  ویژه برنامه بورس

  سوم اسفند ماه 99 (47)

  خوشبختانه در این یکی دوروزه نسبت به هفته گذشته اولا نوسانات نوسانت کاهشی است و یک آرامشی به قیمت برمیگردد

آخرین خبرها