رئیس سازمان بورس تنها عامل ایجاد وضعیت کنونی بازار نیست/ دولت باید برای شرایط کنونی بورس پاسخگو باشد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رئیس سازمان بورس تنها عامل ایجاد وضعیت کنونی بازار نیست/ دولت باید برای شرایط کنونی بورس پاسخگو باشد

 • چهارشنبه 01 بهمن 1399 00:42
 • شناسه 49478
رئیس سازمان بورس تنها عامل ایجاد وضعیت کنونی بازار نیست/ دولت باید برای شرایط کنونی بورس پاسخگو باشد

دبیر انجمن اقتصاددانان ایران گفت: نباید تنها یک عامل را مسبب شرایط کنون بازار سرمایه بدانیم و باید ابعاد مختلف را بررسی کنیم.

پیمان مولوی دبیر انجمن اقتصاددانان ایران در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا در رابطه با وضعیت بازار بورس و استعفای رئیس سازمان بورس گفت: به نظر من اینکه فرهنگ استعفا در جای خودش باب بشود کار خوبی است و در کشورهای پیشرفته  نشانه بلوغ سیاسی و فرهنگی است اما در شرایط فعلی بازار بورس فقط باید رئیس سازمان بورس استعفا بدهد و یا عوامل و افراد دیگری هم باعث این شرایط شده‌اند. ما نمی توانیم تنها یک عامل را در این شرایط بازار مقصر بدانیم و به مسیری برویم که که سوالهای اصلی بی جواب بماند و مثل همیشه تنها صورت مسئله را پاک کنیم.

وی افزود: ما در یک اقتصاد دستوری و بخش نامه ای نمیتوانیم چشم اندازی را ترسیم کنید و مداخلات زیادی در بازار ها صورت میگیرد و بر اساس آخرین آمار موسسه نگاتو ما در دخالت بازار رتبه 164 را داریم و بدون بهبود این شرایط اقتصاد کلان انتظار این که در بازار سرمایه به فضای ایده آلی برسیم یک مقداری دور از تصور است.

دبیر انجمن اقتصاددانان ایران ادامه داد: برزگترین ریسک بازار سرمایه این است که ما بدون ریسک این بازار را جلوه بدهیم و الان هم همین اتفاق افتاده و ما نباید بازار سرمایه که  یک ثروت بین نسلی است و از سال 45 که با زحمت های بسیاری ایجاد شده و تا به الان حفظ شده و به اینجا رسیده است را نگاه ابزاری و کوتاه مدت بر آن داشته باشیم و باید بتوانیم آن را حفظ کنیم .

قدرت الله امام وردی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: زمانی که حسن قالیباف قبول کرد که به عنوان رئیس بورس در آن شرایط بسیار نامناسب بیایند گفته شد که به نوعی آمدن ایشان دستوری و تکلیفی بوده و الان هم رفتن ایشان تکلیفی است هرچند در ظاهر قضیه ایشان استعفا داده اند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شرایط امروز بازار در ظاهر دعوای درون گروهی بین وزارت خانه های اقتصاد و صمت و بین دولتی است اما در باطن عملاً از سمت مجلس هدایت می‌شود و به نوعی مجلس پشت قیمت گذاری کالا و عوارض و تعرفه صادرات فولاد و مواد معدنی است و در اصل دعوا مجادله  و اختلاف بین دولت و مجلس است  و در این درگیری دود این آتش در چشمان سهام داران خرد و مردم عادی می‌رود.

فردین آقا بزرگی، کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر ما به هیچ عنوان نمی توانیم و شاید نباید به دنبال روزنه ای برای معرفی مقصران بگردیم چرا که یک سری اتفاق ها از جاهای مختلفی اعم از دولت و مجلس و با ضریب بسیار کمی شرکت های بورسی و فرابورسی و سازمان بورس باعث شده اند که به این شرایط برسیم و عمده مشکلاتی که ما الان با آن گریبان گیر هستیم انتخاب ناصحیح، راهنمایی ناصحیح و عدم توضیح شفاف به علاقه مندانی است که در یک فراخوان عمومی دعوت شده اند تا وارد بورس بشوند. حداقل انتظار از دولت و دولتمردان  و ارکان تصمیم گیر این است که در بحث اقتصاد منافع عموم و کل جامع دیده شود.

وی افزود: به اعتقاد بنده سازمان بورس و شرکت ها ی بورس کمترین میزان را در حادث شدن همچین وضعیتی دارند و البته کار حسن قالیباف از نظر من یکی از بهترین کارهایی بود که در مقطع فعلی به عنوان مسئول و نهاد ناظر از عهده ایشان بر می آمد.

احمد نادری، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: نوساناتی که در بازار سرمایه و بورس ایران دیدیم بنده معتقد هستم با برنامه ریزی قوه مجریه و دولت بوده و در واقع کسانی که این برنامه‌ریزی را کرده اند باید پاسخگو باشند.

وی افزود: با تشویق هایی که دولت برای ورود به بورس و مشارکت مردم به بورس انجام داد معلوم بود که یک جایی به هم میریزد و حباب می ترکد و این افتضاح به بار می آید. قضیه این است که قبل از عید و اواخر 98 کسانی که به رانت های اطلاعاتی دسترسی داشتند میدانستند که بورس میخواهد تکانی بخورد و قرار است سرمایه هایی به بورس بیاید با برنامه و هدایت قوه مجریه این ها سرمایه را آوردند و در اواخر فروردین 99 دولت شروع به تبلیغ شدید بورس در رسانه‌ها کرد و شخص خود رئیس جمهور حمایت کرد از این سیاست و اواخر بهار طبقه متوسطه به بورس پیوست.

این نماینده مجلس بیان کرد: سرمایه طبقه متوسط و محروم نیز به بورس آورده شد و آن اوایل بورس سود خوبی هم میداد در باغ سبزی که دولت نشان داده بود معلوم بود به این ترتیب باقی نمی ماند و اصلا با این ترتیبات نمی شود جلو رفت و کسانی که مطلع بودند که قرار است بورس زمین بخورد به اصطلاح همان طبقه بالایی اواسط تابستان پول خود را بیرون کشیدند کسانی که هزاران هزار میلیارد سود کرده بودند و متاسفانه طبقه متوسط و محروم ماندند و مال باخته شدند و این فاجعه امروز بورس رقم خورد که الان هم کسی مسئولیتش را قبول نمیکند.

محمد باقری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تبلیغاتی که اوایل سال جاری در مورد بورس شد و عده ای با هیجان و احساسات بدون دانش و آموزشی وارد بورس شدند و هجوم مردم عادی به بورس باعث تلاطم های اخیر بازار شد که با استیضاح و صحبت کردن سیاسیون و مصاحبه و کش مکش و استعفا نمی توان کمکی به حل مسئله کرد .

وی افزود: مجلس باید نظارت های خود را در بازرا بورس شدید تر کند و تخلفات بازر بورس را پیگیر شود و قوه قضاییه ورود کند و مجلس کار نظارتی خودش را انجام بدهد و ما پیگیر هستیم تا انشاالله بازاز کمی متعادل تر شود . با استعفای رئیس سازمان بورس آن هم اواخر دولت، بازار و بورس و مردم عادی منفعتی نخواهند برد.

انتهای پیام/

مطالب بیشتر از «بورس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • مسابقه زنده تلفنی دونبش1399/12/6

  دونبش

  مسابقه زنده تلفنی دونبش1399/12/6 (296)

  جوایز : سرویس قاشق چنگال ناب استیل – کتری برقی سیماران – گوشت کوب برقی سیماران – مینی واش فریدولین – سرویس کف گیر ملاقه ویکتوریا - اتوبخارسیماران - جاروبرقی عصایی سایا - پلوپز پارس خزر-قابلمه و بلور لوتوس مال. ماکان چوب .گلشن مال

 • مسابقه زنده تلفنی دونبش1399/12/4نفر اول فائزه تشکری

  دونبش

  مسابقه زنده تلفنی دونبش1399/12/4نفر اول فائزه تشکری (295)

  جوایز : سرویس قاشق چنگال ناب استیل – کتری برقی سیماران – گوشت کوب برقی سیماران – مینی واش فریدولین – سرویس کف گیر ملاقه ویکتوریا - اتوبخارسیماران - جاروبرقی عصایی سایا - پلوپز پارس خزر-قابلمه و بلور لوتوس مال. ماکان چوب .گلشن مال

 • فرش دستباف صنم
 • چرم چگینی
 • سوم اسفند ماه 99

  پیش گشایش

  سوم اسفند ماه 99 (85)

  معاملات دیروز بازار هم چنگی به دل نمی زد و با وجود اینکه ما پنج شنبه جمعه صعود و رشد شارپ را در قیمت کالا ها در بازار های جهانی داشتیم ولی معاملات دیروز آنچنان که باید انتظار داشت نبود. کارشناس ها آقایان رستمی، بهمنش و فقرایی

آخرین خبرها