دولت مسئول وضعیت فعلی بورس است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دولت مسئول وضعیت فعلی بورس است

 • پنجشنبه 02 بهمن 1399 14:44
 • شناسه 49555
دولت مسئول وضعیت فعلی بورس است

مردمی که تنها بواسطه اعتماد به اظهارنظرهای مقام‌های دولتی به این بازار ورود کرده بودند اندک دارایی خود را از دست رفته می‌بینند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، بازار سرمایه در ماه‌های پایانی سال گذشته روند رو به رشدی را آغاز کرد که به نوعی بی‌سابقه به شمار می‌رفت و در ادامه با تبلیغاتی و دعوتی که از سوی مسئولان دولتی صورت گرفت مردم برای حضور در این بازار ترغیب شدند و صف های طویلی در کارگزاری ها و دفاتر پیشخوان برای دریافت کد بورسی به راه افتاد.

همزمان با حضور مردم ورود عرضه‌های اولیه به بورس سرعت گرفت و از طرفی دولت نیز با طراحی ETF سعی کرد مردم بیشتری تشویق به ورود شوند و طی ۵ ماهه ابتدایی سال، بورس با رونق بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شد و شاخص تا عدد بیش از ۲ میلیون واحد نیز پیش رفت.

آغاز سقوط بورس از شهریور

اما هر چه بازار سرمایه به سمت پایان شهریورماه حرکت کرد، از رونق بازار کم شد و شاخص که طی ماه‌های گذشته با سرعت زیادی روند صعودی در پیش گرفته بود با سرعت به مراتب بیشتر روند نزولی را آغاز کرد و حتی به زیر یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار واحد نیز رسید.

در این بین بخش زیادی از مردم که با دعوت و تشویق دولت و با نیت کسب سود وارد بورس شده بودند دچار ضرر هنگفتی شدند و بخش زیادی از آنها تا ۷۰ درصد سرمایه خود را از دست دادند.

نوسان ذات بازار سرمایه است!

مردمی که تنها بواسطه اعتماد به اظهارنظرهای مقام‌های دولتی به این بازار ورود کرده بودند اندک دارایی خود را از دست رفته می‌دیدند راهی هم برای گریز از این وضعیت نداشتند.

مسئولان دولتی که مردم را برای حضور در این بازار تشویق کرده بودند پس از سقوط شاخص یا روزه سکوت گرفتند و یا با این جمله که نوسان ذات بازار است سعی کردند این ریزش را توجیه کنند.

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی آبان ماه امسال دراین‌باره گفته بود؛ نوسان در ذات بازار سرمایه و سهام است و به‌عبارتی‌دیگر این بازار عمدتاً مبتنی بر رفتار سهامداران و عرضه‌کنندگان سهام است.

دژپسند با بیان اینکه در هیچ جای دنیا، بازار سرمایه تضمین نمی‌شود، می‌افزاید البته باید میان حمایت و تضمین تفاوت قائل شویم، هرچند در این بازار نه تضمین بلکه حمایت نیز صورت نگرفت.

بورس جای سرمایه گذاری است

این در حالی است که حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز گفته بود؛ با شرایطی که بورس نشان می‌دهد اوضاع بهتر خواهد شد؛ مردم باید همه‌چیز را به بورس بسپارند.

وی در جلسه هیئت دولت درباره عرضه ای تی اف اظهار کرده بود که سهم ای تی اف که شهریورماه با تخفیف عرضه می‌شود به نفع همه است و برای این است که مردم بدانند سکه و دلار جای سرمایه گذاری نیست اما بورس جای سرمایه گذاری است.

چند روز پس از صحبت رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه «مردم باید همه‌چیز را به بورس بسپارند» سقوط تاریخی بورس آغاز شد و با توجه به بی‌اعتمادی به وجود آمده بورس روزهای پرتلاطمی را پشت سر گذاشت و هنوز هم به آرامش نرسید.

دولت مسئول وضعیت فعلی بورس است

وضعیت بازار سرمایه به مرحله‌ای از بغرنجی رسید که محمدباقر قالیباف مستقیما دولت را مسئول به وجود آمدن وضعیت فعلی بورس اعلام کرد و می‌گوید از اواخر مرداد شاهد افت یک میلیون واحدی شاخص بورس هستیم و این نوسان بالا نشانه ضعف در مدیریت این بازار است.

وی می‌افزاید وقتی رئیس دولت از مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس دعوت کرده و به آنان اطمینان داده که ما هستیم مردم باید احساس کنند که ما حضور داریم.

رئیس مجلس با بیان اینکه باید مجموعه سهام فروخته شده شرکت‌های حقوقی در ماه‌های اخیر بررسی شود، می‌افزاید این نوسانات، هم در حوزه اقتصادی به ما آسیب می‌زند و هم بدتر از آن این است که اعتماد مردم از بین می‌رود.

منبع: آنا

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «بورس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • رودی برای زندگی – گردشگری ماهنشان

  رودی برای زندگی

  رودی برای زندگی – گردشگری ماهنشان (20)

  شهرستان ماهنشان در غرب استان زنجان، با جاذبه های طبیعی شگفت انگیز و آثار تاریخی ارزشمند قدمتی چهارهزارساله دارد طبیعت بکر و زیبا در حاشیه رودخانه قزل اوزن، وجود قلعه¬ها و بناهای تاریخی، همچون قلعه « بهستان و دربند قاطرچی »، سبب شده تا گردشگران و مسافران، ماهنشان را به عنوان منطقه‌ای غنی به لحاظ گردشگری بشناسند.

 • تعمیر و بازسازی درب چوبی 42

  تعمیر کار

  تعمیر و بازسازی درب چوبی 42 (42)

  این برنامه قصد دارد تا با آموزش نحوه تعمیرات وسایل کهنه و از کار افتاده و بازگرداندن آنها به چرخه استفاده دوباره، علاوه بر کاهش هزینه خرید وسایل نو و مصرف گرایی، فرهنگ صرفه جویی در خانواده های ایرانی را نهادینه سازد.

 • پول کجاست/ نوین پلیمر گلستان

  پول کجاست

  پول کجاست/ نوین پلیمر گلستان (4)

  قسمت چهارم برنامه پول کجاست فعالیت کارآفرینی را معرفی می کند که با استفاده از مواد بازیافتی نوعی پلیمر را جایگزین چوب ساخته که باعث بهره وری بیشتر و هزینه کمتر در تولید می شود. این نوع پلیمر 2.2 از چوب محکمتر است و با هزینه ای بسیار پایین تر از قیمتهای رایج تولید و عرضه می شود.

 • مسابقه قرون به قرون شب اول گروه های شرکت کننده : زمرد . اراکی های قهرمان . سیبلوهای قهرمان . فرزانگان

  قرون به قرون

  مسابقه قرون به قرون شب اول گروه های شرکت کننده : زمرد . اراکی های قهرمان . سیبلوهای قهرمان . فرزانگان (33)

  اسامی گروه های شرکت کننده و لیدر و سرگروه ها گروه اراکی های قهرمان با لیدری سامان گوران و با سرگروهی حسین قلع نوعی. گروه فرزانگان با لیدری احمد رضا موسوی و سرگروهی خانم فرجی زمردبا لیدری شهاب عباسی و با سرگروهی محمد قاضی. سیبیلوها با لیدری مهسا ایرانیان و امین محمد زاده.

 • بیست و نهم بهمن ماه 99

  پیش گشایش

  بیست و نهم بهمن ماه 99 (83)

  متاسفانه بازار منفی بود و خیلی از سهم های کوچکی که انتطار می رفت روند بهتری داشته باشند دیروز در معاملات با صف فروش مواجه شدند. کارشناس ها آقایان پورتدین، امامی و سید زاده

آخرین خبرها