مهدی رباطی گزینه احتمالی ریاست سازمان بورس | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مهدی رباطی گزینه احتمالی ریاست سازمان بورس

  • یکشنبه 05 بهمن 1399 23:03
  • شناسه 49655
مهدی رباطی گزینه احتمالی ریاست سازمان بورس

برخی از منابع از مهدی رباطی به عنوان گزینه نهایی ریاست سازمان بورس یاد کردند که وی چنین ادعایی را رد کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، در پی استعفای آقای قالیباف اصل ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، اسامی مختلفی در رسانه‌های به عنوان گزینه احتمالی ریاست این سازمان به چشم می‌خورد، اما هنوز گزینه‌ای که به قطعی اعلام شود، مطرح نیست.

معمولا در چنین شرایطی، گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای قوت می‌گیرد و بر اساس احتمالا و یکسری از اطلاعات پراکنده و غیر رسمی سعی می‌کنند گزینه‌های را به عنوان ریاست سازمان مطرح کنند. مهدی رباطی، سعید بیدگلی، امیر خان تجریشی، دهقان دهنوی، علی رحمانی و سید علی حسینی جزو  اسامی است که در رسانه‌های به عنوان گزینه احتمالی سازمان بورس مطرح شده است

حسن قالیباف اصل ریاست سازمان بورس یکم بهمن ماه با انتشار نامه رسمی استعفای خود را به وزارت اقتصاد اعلام کرد. در بخشی از این نامه دخالت‌های غیر حرفه‌ای و همچنین مسائل سیاسی را دلیل استعفای خود مطرح کرده بود. دوم بهمن ماه با وجود مخالفت‌های مختلف انجمن‌های فعال بازار سرمایه، روابط عمومی وزارت اقتصاد و دارایی اعلام کرد، که با استعفای رئیس سازمان بورس موافقت شده است. گفته می‌شود که ۱۵ روز بعد از استعفای رئیس سازمان، وزارت اقتصاد و دارایی باید گزینه‌ پیشنهادی خود را به شورای عالی بورس معرفی کند. در بین گزینه‌های مطرح ریاست سازمان بورس هنوز، شخصی به صورت رسمی رد یا تایید شدن خود را اعلام نکرده و بیشتر گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای است.

برخی از منابع از مهدی رباطی به عنوان گزینه نهایی یاد کردند که وی در گفتگو با بازار چنین ادعایی را رد کرده است. او که هم اکنون مدیر عامل کارگزاری بورس بیمه ایران را بر عهده دارد، اصلاح ساختار بورس را راهکار حمایت از بازار سرمایه می‌داند.

دیدگاه رباطی نسبت به بازار
رباطی که یکی از منقدقین محدودیت در دامنه نوسان است در صفحه توئیتر خود نوشته بود: وجود محدودیت‌هایی مثل دامنه نوسان صرفا سبب شد پول‌ها از بورس خارج و به بازارهای دیگر هجوم ببرد و اصلاح بازار بدین شکل فرسایشی شود، محدودیتی که سال‌هاست با توجیه صیانت از سرمایه مردم و جلوگیری از افت بازار بر بازار گذاشته شده است.  او که به برخی از سیاست‌گذاری در بازار سرمایه انتقاد داشت می‌گوید: پشت دربهای بسته نمیتوان برای مایملک دیگران تصمیم گرفت، اتخاذ تصمیمات رگولاتوری به صورت مستقیم با دارایی سرمایه گذاران سر و کار دارد.فلذا چه از نظر شرعی و چه قانونی می بایست تمام جوانب پیش از ابلاغ آنها سنجیده شده و سپس دلایل آن ها نیز برای مردم به طور شفاف بازگو شود.

رباطی که به عنوان یکی از گزینه‌های ریاست سازمان بورس مطرح است، علاوه بر رئیس هیات مدیره و مدیر عاملی شرکت کارگزاری بورس بیمه ایران، عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، عضو شورای سرمایه‌گذاری شرکت بیمه ایران، عضو شورای سرمایه‌گذاری شرکت بیمه ایران معین، مشاور سرمایه گذاری مدیرعامل و عضو هیات مدیره هلدینگ پارس توشه  ،مدیر سرمایه گذاری هلدینگ دارویی تامین و چند سمت دیگر را در کارنامه خود دارد.

نداشتن اختیارات لازم رئیس سازمان بورس یکی از عمده دلایل استعفای روسای پیشین این سازمان بوده است. بر اساس گفته یکی از دلایل استعفای آقای قالیباف و همچنین شاپور محمدی ریاست قبلی سازمان، نداشتن اختیارات لازم و دخالت‌های دولت در امور بازار سرمایه است که در همین رابطه به تازگی مجلس اعلام کرده که در پی افزایش اختیارات ریاست سازمان بورس است.

پیش از این بازار از گزینه های دیگر مانند سلطان نژاد به عنوان گزینه های احتمالی ریاست سازمان یاد کرده بود.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «بورس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها