سود سازی شرکت‌ها تابع چه عواملی است؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سود سازی شرکت‌ها تابع چه عواملی است؟

  • چهارشنبه 25 فروردین 1400 20:59
  • شناسه 62215
سود سازی شرکت‌ها تابع چه عواملی است؟

کارشناس بازار سرمایه در خصوص نحوه سود سازی شرکت‌ها در بازار سرمایه توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، پیمان حدادی کارشناس بازار سرمایه درباره نحوه سود سازی شرکت‌ها در بازار سرمایه بیان کرد: شرکت‌های بورسی در روند سود سازی خود همگی از تورم تاثیر می گیرند، اما تورم در صنایع مختلف تاثیر متفاوتی می‌گذارد.

وی تشریح کرد:تورم باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود، برخی از صنایع ممکن است کمتر از تورم تاثیر بگیرند و در فروش و در نهایت سودآوری آن‌ها تاثیر خواهد داشت. صنایعی که قیمت گذاری فروش محصولاتشان توسط سازمان حمایت یا شورای رقابت است مانند خودروسازان، مواد غذایی، دارو و لاستیک، ، کمتر از تورم تاثیر می‌گیرند.تورم روی سودآوری شرکت‌ها تاثیر دارد.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ سوالی درباره چگونگی تاثیر ابهامات سیاسی بر سود سازی شرکت‌ها بیان کرد: قطعا مشکلات سیاسی روی سودآوری شرکت‌ها اثر اثر مثبت و اثر منفی خواهد داشت. در توضیح تاثیر مثبت می‌توان اینطور بیان کرد که یکی از مواردی که باعث افزایش قیمت ارز می‌شود، سیاست خارجی و ابهامات و مشکلات است و گاهی این مشکلات سیاسی برای برخی از صنایع مانند پتروشیمی ها، فلزی‌ها و معدنی ها می‌تواند مفید واقع شود.

او افزود:به هر حال مشکلات سیاسی از نگاه دیگر باعث می‌شود تا نقل و انتقالات پول به خوبی انجام نشود که روی شرکت‌های صادرات محور، تاثیر منفی خواهد داشت. همچنین در بحث وصول مطالبات شرکت ها مشکل ایجاد می‌شود.مشکلات سیاسی و تحریم‌ها روی برخی از صنایع که صادرات ندارند مثل خودرو سازی و گروه‌های خدماتی از جمله بانک ها تاثیر منفی خواهد داشت. زمانی که تاثیر منفی روی چند سهم یا چند صنعت باشد، این تاثیر منفی قاعدتا روی صنایع وابسته نیز تاثیر گذار است. به عنوان مثال وقتی مشکلات سیاسی تاثیر منفی روی صنعت خودرو بگذارد و تولید کم شود، تعداد تولید تایر هم کم خواهد شد و فعالیت لیزینگ خودرو‌ها هم کاهش پیدا می‌کند.

سود‌های سال ۹۹ کیفیت لازم را نداشت

حدادی در پاسخ به چگونگی سود سازی شرکت‌ها در سال ۹۹ با وجود شرایط نوسانی و بی ثبات اقتصادی تصریح کرد: در سال ۹۹ سود آوری شرکت‌ها خوب بوده و مهم‌ترین علت آن افزایش نرخ ارز و از نیمه دوم سال بحث افزایش قیمت‌های جهانی بود، که روی صنایع صادرات محور تاثیر مثبت داشته است. البته این سود‌ها به خصوص سود‌هایی که با تورم و افزایش نرخ ارز همراه بوده است خیلی به عملکرد شرکت‌ها مرتبط نبودند. حتی سود‌هایی که از افزایش قمیت‌های جهانی تاثیر می‌گیرند را نیز نمی‌توان با عملکرد مدیریتی شرکت مرتبط دانست. چرا که عواملی خارج از مدیریت شرکت باعث افزایش سودآوری شده است.

او ادامه داد: قاعدتا سود‌هایی که با رشد تورم کسب شوند، کیفیت لازم را نداشته و بسیاری از شرکت‌ها در بحث جریان‌های نقدی عملیاتی خود منفی هستند که نشان می‌دهد سود کیفیت آن چنانی را ندارد. با توجه به اینکه سودآوری شرکت‌ها به صورت اسمی و تورمی افزایش پیدا کرده و قاعدتا این افزایش‌ها حقیقی نیست، می‌بینیم که شرکت‌ها با مشکلات نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کنند. همچنین کرونا نیز روی سودآوری برخی از صنایع مثل صنایع نساجی، گردشگری و هتلداری تاثیر منفی داشته است. همینطور بر روی برخی از صنایع مثل دارو سازی و مواد شوینده نیز تاثیر مثبت داشته است.

تحقق برجام و بهبودی برای بازار سرمایه

حدادی در پاسخ به چگونگی سود آوری شرکت‌ها با وجود امید به حل اختلافات سیاسی و بین المللی در سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: به هر حال به میزانی که شاهد تغییر در متغیر‌های کلان اقتصادی هستیم و حتی ابهامات سیاسی داریم، خواه، نا خواه روی اقتصاد کشور نیز تاثیر می گذارد و اکنون نمی‌توانیم پیش بینی درستی در این زمینه داشته باشیم. اما احتمال می‌دهم که افزایش قیمت‌های جهانی می‌تواند پتانسیل خوبی برای افزایش سود شرکت‌ها و صنایع مرتبط داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان اشاره کرد:اگر در مسائل سیاست خارجی تسهیلاتی انجام شود و برجام به روال قبل بازگردد، می‌توان کمی نسبت به بهبود شرایط امیدوار بود. همچنین در این خصوص سرمایه گذاری مستقیم خارجی می‌تواند بسیار موثر باشد. اما در صنایع نیز طرح‌های توسعه‌ای زیادی وجود ندارد و از نظر عملیاتی جهشی نخواهیم داشت که افزایش ظرفیت تولید شرکت‌ها بتواند به افزایش سودآوری ختم شود.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «بورس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها