نقش مناطق آزاد در جایگزینی صادرات کالاهای غیرنفتی به جای نفت | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

نقش مناطق آزاد در جایگزینی صادرات کالاهای غیرنفتی به جای نفت

  • یکشنبه 09 تیر 1398 00:12
  • شناسه 38835
نقش مناطق آزاد در جایگزینی صادرات کالاهای غیرنفتی به جای نفت

دبیر کل اتاق ایران و ترکیه گفت: پس از این حدود 7 میلیارد دلار از 11 میلیارد دلار مبادلات ایران با ترکیه مربوط به نفت و گاز خواهد بود که در حال حاضر از دور همکاری خارج شده، از این رو افزایش صادرات کالای غیرنفتی ایران به ترکیه ازجمله محصولات کشاورزی از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید برای جبران آن مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا،  دبیر کل اتاق ایران و ترکیه، با اشاره به حضورسرمایه گذارانی از ترکیه قبل از تشدید تحریم ها درمناطق آزاد، گفت: در حال حاضر با وجود تحریم ها همکاری های صنعتی و تجاری بین ایران و ترکیه به صورت طبیعی انجام می شود و البته در زمینه همکاری گاز و نفت به دلیل مبادلات ارزی بالا از دور همکاری ها خارج شده است. به عبارت دیگر حدود 7 میلیارد دلار از 11 میلیارد دلار مبادلات ایران با این کشور مربوط به نفت و گاز بوده، از این رو افزایش صادرات کالای غیرنفتی ایران به ترکیه ازجمله محصولات کشاورزی مورد توجه است که مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می توانند نقش موثری در این بخش ایفا کنند. 

جلال ابراهیمی خاطر نشان کرد: مناطق آزاد می توانند در بسته بندی و صادرات کالاهای کشاورزی فعالیت بیشتری بکنند، اما تغییر سیاست های صادرات محصولات کشاورزی به سهم ایران در بازار ترکیه آسیب وارد می کند. 

وی با بیان این که کشور ترکیه بیشتر روی محصولات شیمیایی، تجهیزات ساخته شده و منسوجات تمرکز دارند، افزود: مبادله این کالاهای صنعتی با محصولات کشاورزی ایران که مورد تقاضای کشور ترکیه است می تواند از طریق همین مناطق آزاد انجام شود. 

دبیر کل اتاق ایران و ترکیه تصریح کرد: درواقع محدودیت های مبادلات بانکی ، تجارت دو کشور از فعالیت ها کاسته است، از این رو باید تجارت مبتنی بر اعتبارات شخصی و اسنادی توسعه یابد، زیرا این تجار سال با هم همکاری می کنند، از این رو می توان با توسعه نظارت بر فعالیت های تجاری بین دو کشور آزادی عمل بیشتری به بازرگانان داده شود. 

او با تأکید برافزایش همکاری بین ایران و ترکیه در مناطق آزاد ارس، افزود: دومین مرکز آزاد تجاری جهان ماکو است که بین ایران و ترکیه قرار دارد و دو دروازه بازرگان و اسندره در آن مستقر است، اما میزان مبادلات تجاری بین ایران و مناطق آزاد بسیار پایین است، چراکه در حال حاضر تنها تمرکز منطقه آزاد بر جلوگیری از قاچاق است.

مطالب بیشتر از «تجارت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها