اوراسیا، بازاری که برای تاجران ایرانی می‌درخشد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

اوراسیا، بازاری که برای تاجران ایرانی می‌درخشد

 • یکشنبه 24 شهریور 1398 09:39
 • شناسه 39491
اوراسیا، بازاری که برای تاجران ایرانی می‌درخشد

کمتر از دو ماه زمان داریم تا بسترها و زیرساخت‌های استفاده حداکثری توافق‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا را فراهم کرده و با افزایش تولیدات صادرات‌محور، تراز تجاری با کشورهای عضو اوراسیا را به نفع ایران مثبت کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا سفر هفته گذشته دو وزیر نیرو و امور خارجه کشور به روسیه، مهر تائید به بسته شدن پرونده پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا زد و بیش از چند سال تلاش ایران برای عضویت در این اتحادیه را به ثمر نشاند. پس از آن دیدار تاریخی در مسکو، وزیر نیرو اعلام کرد که ایران از ششم آبان ماه امسال به صورت رسمی به اتحادیه اوراسیا می‌پیوندد؛ البته که بحث عضویت در این اتحادیه مطرح نیست و موضوع اصلی موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اعضای اتحادیه اوراسیا است.

چنانچه سرپرست سازمان توسعه تجارت در این زمینه تاکید کرد: «عضویت در یک اتحادیه اقتصادی به معنای تبعیت از تصمیمات کلان اقتصادی، پولی، مالی و تجاری کمیسیون اقتصادی آن اتحادیه و اعمال تعرفه‌ها و سیاست‌های تجاری مشترک در مقابل کشورهای ثالث است که به هیچ وجه مدنظر کشورمان نیست.» این توافق که بعد از دو سال مذاکره به نتیجه رسیده، از آبان ماه اجرا می‌شود. به گفته مقامات ایرانی یک سال بعد موافقتنامه تمام عیار تجارت آزاد با اوراسیا را امضا خواهیم کرد و از سه سال دیگر تقریبا تمام کالاها مشمول کاهش تعرفه خواهند شد.

پیوستن به این اتحادیه، مزیت‌های اقتصادی بسیاری برای ایران به دنبال دارد از جمله آن می‌توان به تخفیف‌های تعرفه‌ای برای صادرکنندگان ایرانی به کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره کرد.  همچنین از آنجا که اتحادیه اوراسیا با کاهش استفاده از دلار، سهم پرداخت‌های تجاری با ارز ملی را به ۷۰ درصد افزایش داده، می‌توان به کاهش استفاده از دلار در مبادلات تجاری خوشبین بود که این اتفاق در شرایط کنونی تحریم برای تجار ایرانی امیدوارکننده است.

تاریخچه اتحادیه اقتصادی اوراسیا

اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) یک مجمع اقتصادی میان گروهی از کشورهای آسیایی و اروپایی است که فعالیت رسمی خود را از ابتدای سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۵) و با پیشنهاد «نورسلطان نظربایف» رئیس‌جمهور قزاقستان آغاز کرد.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ بسیاری از جماهیر تازه تاسیس منطقه اوراسیا با مشکلات اقتصادی مواجه شدند و همان زمان بود که پیشنهاد تاسیس یک اتحادیه متشکل از کشورهای منطقه توسط رئیس جمهور قزاقستان مطرح شد. در سال ۱۹۹۵ سه کشور بلاروس، قزاقستان و روسیه نخستین توافق‌نامه برای برای تاسیس یک اتحادیه گمرکی امضا کردند که هدفشان ایجاد مرزهای باز و بدون کنترل پاسپورت بود. نهایتا در سال ۲۰۱۴ این سه کشور توافقنامه ایجاد اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا کردند که یک سال بعد پا به عرصه اجرا گذاشت و تاجیکستان و ازبکستان و پس از آن ارمنستان و قرقیزستان نیز به این پیوستند.

در روز اجرای این توافق‌نامه ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: «امروز ما یک مرکز رشد اقتصادی قدرتمند و جذاب ایجاد کرده‌ایم، یک بازار منطقه‌ای که بیش از ۱۷۰ میلیون نفر را به هم مرتبط می‌کند.»

درباره اهداف این اتحادیه اقتصادی می‌توان به تسهیل تجارت، ایجاد بازار مشترک در حوزه کشورهای مستقل هم سود عضو، حذف تدریجی قوانین گمرکی در داخل اتحادیه، برقراری تعرفه خارجی مشترک در میان کشورهای عضو و هماهنگ سازی تشریفات گمرکی اشاره کرد. تولید ناخالص داخلی این اتحادیه حدود ۲.۷ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی و تولیدات صنعتی آن ۱.۳ تریلیون دلار ارزیابی شده که بالغ بر ۸۷۷ میلیارد دلار با کشورهای خارج از اتحادیه تجارت خارجی داشته است.

از مزایای پیوستن ایران به اوراسیا همین بس که پل ارتباطی برای اتصال به بیش از ۱۸۰ میلیون نفر است و بازار بالقوه‌ای برای افزایش صادرات کشور محسوب می‌شود. همچنین تنها روسیه، یعنی بزرگ‌ترین کشور اتحادیه اوراسیا بازاری ۱۴۰ میلیون نفری پیش روی تجار ایرانی است. همه این مزیت‌ها باعث شده که ایران از سال ۹۶ عزم خود را برای پیوستن به اتحادیه اوراسیا جزم کرده و برای شروع یک توافق موقت با این بلوک به امضا رساند. پس از آن مجلس شورای اسلامی نیز با تصویب قانونی در بهمن ماه ۹۷ با پیوستن ایران به این اتحادیه موافقت کرد و عملا راه رسیدن به این اتحادیه هموارتر شد. تا اینکه نهایتا تابستان امسال «رضا اردکانیان» وزیر نیرو اعلام کرد: «با امضای یادداشت رسمی میان جمهوری اسلامی ایران و دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ششم آبان امسال به طور رسمی عضو این اتحادیه می شویم. در حال حاضر ۴۰ کشور دنیا درصدد پیوستن به این اتحادیه هستند و کشور ایران بعد از ویتنام دومین کشوری است که موفق به امضای قرارداد موقت تجاری آزاد با این اتحادیه یاد شده است.»

به گفته اردکانیان از نخستین آثار پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا این است که ۸۶۴ قلم کالا از سوی دو طرف مشمول تجارت ترجیحی می‌شود و با کاهش تعرفه گمرکی مواجه خواهد بود.

تیغ دو لبه پیوستن به اوراسیا

سهم ایران از این توافق ۵۰۳ قلم کالاست که با تعرفه‌های ترجیحی می‌توانند آن‌ها را به کشورهای عضو اوراسیا صادر کنند؛ به گفته سرپرست سازمان توسعه تجارت، مطابق فهرست اعطایی اوراسیا قرار است تعرفه ۱۷۵ ردیف کالا از جمله انواع فرش دستباف و ماشینی، پسته، انواع میگو، میوه هایی مانند پرتقال و لیمو، سبزیجات، خرما، بیسکوییت و شیرینی، برخی محصولات از پلیمرهای پروپیلن، ورق های پلاستیکی، محصولات بهداشتی و ... صفر شود.

کالاهایی در این لیست قرار دارند که دو طرف در تولید و صادرات آن‌ها دارای مزیت نسبی هستند، البته به گفته دبیر کمیسیون همکاری های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه، «ممکن است برخی از کالاهایی که طرف مقابل مجوز واردات با تعرفه‌های ترجیحی را گرفته، در ایران تولید شود».

این یعنی همانطور که با اعمال تعرفه‌های ترجیحی اوراسیا برای ایران، صادرات بسیاری از کالاها با صرفه بیشتری همراه شده و بازار مناسبی در اختیار تولیدکنندگان صادرکنندگان قرار می‌دهد، از سوی دیگر هم واردات برخی اقلام به کشور از طرف کشورهای عضو این اتحادیه کلید می‌خورد. این موضوع احتمالا بیشتر به مذاق مصرف‌کنندگان خوش می‌آید تا تولیدکنندگان، چرا که گروه دوم را وادار به تولید باکیفیت برای عقب نماندن از محصولات رقبایشان می‌کند و در هر حال این مصرف‌کننده است که برنده اصلی بازی خواهد بود.

آمارها حاکی از آن است که مجموع صادرات ایران به کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا در پایان سال ۲۰۱۷، حدود ۶۷۰ هزار دلار و مجموع واردات ایران از کشورهای عضو، حدود ۸۱۹ هزار دلار بوده که نشان‌دهنده تراز تجاری منفی ایران در مبادله با این کشورهاست. حال کمتر از دو ماه زمان داریم تا بسترها و زیرساخت‌های استفاده حداکثری از این توافق را فراهم کنیم تا با افزایش تولیدات صادرات‌محور، بتوانیم تراز تجاری با کشورهای عضو اوراسیا را به نفع ایران مثبت کنیم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تجارت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • پول کجاست؟

  پول کجاست

  پول کجاست؟ (54)

  این قسمت در مورد شرکت گرماسازان نوین ابتکار میباشد که در زمینه ساخت و تولید دیگ بخار و هیترهای گلخاه ای فعالیت میکند و قصد استخدام مدیر فروش را دارند .

 • سازدهنی (فیصل)

  سازدهنی

  سازدهنی (فیصل) (30)

  روایت زندگی سعید فیصل یکی از کارآفرینان برجسته ایرانی

 • شرکت بهپوشان سلامت بخش

  ارسباران

  شرکت بهپوشان سلامت بخش (1)

  شرکت بهپوشان سلامت بخش شرکت بهپوشان سلامت بخش، سال 1392 با کسب مجوز، در شهر سنندج استان کردستان تاسیس گردید. مدیریت این شرکت با ایجاد شغل برای 35 نفر، به تولید البسه و پدهای بهداشتی و جراحی بیمارستانی می پردازد. شرکت بهپوشان سلامت بخش، با شرکت در مناقصه های مختلف تولید البسه و پدهای بیمارستانی، امتیازاتی را کسب و به حیات تجاری خود ادامه می دهد .

 • تیزر هتل پنج ستاره شایان کیش

  ایران هتل

  تیزر هتل پنج ستاره شایان کیش (12)

  در این قسمت به معرفی امکانات، نحوه سرویس دهی، نظرات مهمانان و توضیحات مدیران بخش های مختلف هتل شایان کیش پرداخته می شود و ...

 • صنایع پتروشیمی غرب - لوله آوان

  پیشران 13

  صنایع پتروشیمی غرب - لوله آوان (4)

  صنایع پتروشیمی غرب با نام تجاری آنوان در زمینه تولید انواع لوله های تک لایه و سه لایه مشغول به تولید می باشد. در طول 15 سال گذشته با پیشرفت مصالح و لزوم استفاده از مواد درجه یک در مصرف انرژی تولید لوله های 5 لایه را با کیفیت عالی شروع کند.

آخرین خبرها

 • تجربه موفق کاربران، رمز موفقیت بازاریابی دیجیتال

  تجربه موفق کاربران، رمز موفقیت بازاریابی دیجیتال

  مهریزدان کارشناس حوزه کسب کار در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: در کسب و کار دیجیتال باید دغدغه ی مخاطبان را شناسایی و تجربه ای موفق در ذهن آنها خلق کنیم این مهمترین رمز موفقیت یک کسب و کار دیجیتال است.

 • ایمنی باید رکن اجباری پروژه های ساختمانی باشد/لزوم به کارگیری مسئولین ایمنی در کارگاه

  ایمنی باید رکن اجباری پروژه های ساختمانی باشد/لزوم به کارگیری مسئولین ایمنی در کارگاه

  عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت:انتظار می رود همان طور که شهرداری ترافیک را جزو پلان های اصلی در پروژه ها می داند ایمنی هم باید جزو امور اجباری در پروژه های ساختمانی باشد.

 • گام اول؛ پیاده‌سازی ۵G در فناوری بی‌سیم ثابت

  گام اول؛ پیاده‌سازی ۵G در فناوری بی‌سیم ثابت

  معاون وزیر ارتباطات با بیان این‌که گام اول در حوزه توسعه اینترنت نسل پنجم این است که ۵G را در فناوری بی‌سیم ثابت پیاده‌سازی کنیم، گفت: اگر می‌خواهیم رگولاتوری نسل پنج تلفن همراه داشه باشیم، باید به بازارهای عمودی که در نسل پنج فعال می‌شوند، فکر کنیم مثل حوزه انرژی یا حمل و نقل و همه باید به عنوان کاربردهای نسل پنج مورد استفاده قرار گیرند.

 • جسارت تغییر شغل داشته باشید

  جسارت تغییر شغل داشته باشید

  رییس کمیته کسب و کار یونسکو در ایران، به جوانان توصیه کرد قبل از تصمیم‌گیری برای انتخاب شغل آینده نزد مشاوران با تجربه در این حوزه بروند و اگر از انجام کاری که به آن مشغولند لذت نمی‌برند، جسارت تغییر شغل یا محل کار خود را داشته باشند.

 • اولویت‌های اقتصادی مجلس یازدهم از نظر منتخبان مردم

  اولویت‌های اقتصادی مجلس یازدهم از نظر منتخبان مردم

  شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که معیشت، اشتغال، رونق تولید و حمایت از بنگاه های اقتصادی مورد توجه منتخبان مردم در مجلس یازدهم است و در رابطه با مسائل کلان وحدت نظر وجود دارد.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 10 اسفند

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 10 اسفند

  روزنامه های اقتصادی امروز به مسائلی همچون تجارت پرهزینه نتیجه بازگشت به لیست سیاه،ورود اتباع چینی به ایران ممنون شد،تشدیدکنترل رفت آمدها، کرونا بازار را به کما برد،ضرر میلیاردی تعطیلی ها به جان اقتصاد کشور و غیره پرداختند.

 • بازار بزرگ تهران فردا تعطیل نیست

  بازار بزرگ تهران فردا تعطیل نیست

  رئیس اتاق اصناف تهران گفت: بازار بزرگ تهران فردا تعطیل نیست و مردم به شایعات توجه نکنند.

 • نحوه توزیع اقلام اساسی شب عید مشخص شد

  نحوه توزیع اقلام اساسی شب عید مشخص شد

  با بالا گرفتن بحث شیوع ویروس کرونا، اقدامات اصناف و اتحادیه‌ها برای رساندن اقلام اساسی شب عید به بازار‌ها هدف با تغییراتی مواجه شده است.

 • شرایط استثنایی در بازارهای ایران

  شرایط استثنایی در بازارهای ایران

  حالا کم کم تاثیر کرونا بر بازارهای ایران نیز قابل ردیابی است چرا که شیوع این ویروس شمار مشتریان و شکل خرید را به شدت دستخوش تغییر کرده است .

 • وزیر صمت: اقلام اساسی مردم به‌صورت نامحدود توزیع می‌شود

  وزیر صمت: اقلام اساسی مردم به‌صورت نامحدود توزیع می‌شود

  وزیر صنعت، معدن و تجارت از عرضه نامحدود اقلام اساسی مانند برنج، روغن، شکر و گوشت مرغ خبر داد.

 • خرید اینترنتی مسکن امکان‌پذیر است!؟

  خرید اینترنتی مسکن امکان‌پذیر است!؟

  اگر در شرایط فعلی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده قصد خرید خانه دارید، می‌توانید از خدمات سایتهای آگهی املاک استفاده کنید. اما قرارداد نهایی باید به شکل حضوری در دفاتر املاک به امضا برسد و سند نیز در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.

 • «تولید مبتنی بر قرارداد»، طرحی که تمام ذینفعان در آن برنده هستند

  «تولید مبتنی بر قرارداد»، طرحی که تمام ذینفعان در آن برنده هستند

  مدیر ملی طرح تکاپوی وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی در تشریح طرح «تولید مبتنی برقرارداد»، گفت: این سیستم جدید تامین مالی طوری طراحی شده است که تمام ذیفنعان آن (بانک، تولیدکننده مواد اولیه و کارخانه) در آن برنده هستند.

 • مروری بر بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت

  مروری بر بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت

  طبق اعلام نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در اواخر هفته‌ای که گذشت علاوه بر اوضاع اقتصادی جهانی که سبب کاهش قیمت اونس جهانی طلا شد؛ کاهش تقاضا و تردد در بازارها نیز سبب کاهش گردش نقدینگی و کاهش قیمت‌ها در بازار داخلی سکه و طلا شده است.

 • توزیع مواد ضد عفونی‌ کننده در میادین و مترو آغاز شد

  توزیع مواد ضد عفونی‌ کننده در میادین و مترو آغاز شد

  رئیس انجمن تولید کنندگان محصولات شوینده از آغاز توزیع مواد ضد عفونی‌کننده و ژل ضد عفونی‌کننده در میادین میوه و تره‌بار و ایستگاه‌های مترو خبر داد.

 • قیمت انواع میوه در بازار/ جولان قیمت میوه‌های به اصطلاح ضدکرونا

  قیمت انواع میوه در بازار/ جولان قیمت میوه‌های به اصطلاح ضدکرونا

  قیمت میوه در بازار گران شده و محصولات به اصطلاح ضدکرونایی هم جولان می‌دهند، نظارت بر بازار هم تعطیل شده است و مسئولان نظارت هنوز از خواب برنخواسته‌اند.

 • تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان برای مقابله با کرونا در مدارس/اختصاص ۱۶۶۵ میلیارد تومان به بیمه سلامت

  تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان برای مقابله با کرونا در مدارس/اختصاص ۱۶۶۵ میلیارد تومان به بیمه سلامت

  رئیس سازمان برنامه و بودجه از اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان به وزارت آموزش و پرورش در جهت بهسازی محیط مدارس برای پیشگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا خبر داد.

 • مسجد امام سمنان

  مسجد امام سمنان

  مسجد امام سمنان معروف به مسجد سلطانی در مرکز شهر سمنان و در خیابان امام خمینی شهر واقع شده است. این مسجد یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین آثار تاریخی سمنان است که از آن برای مصلای نماز جمعه نیز استفاده می‌شود.

 • رشته کوه جبال بارز

  رشته کوه جبال بارز

  کوه‌های جبال بارز عمدتاً از سنگ‌های بیرونی و نفوذی متعلق به دوره ائوسن ساخته شده و در محلی قرار دارد که با نام‌های کوه‌های مرکزی ایران و کمربند آتشفشانی سهند- بزمان شناخته می‌شود. بخش عمده این کمربند کوهستانی بر اثر فعالیت‌های آتشفشانی و ژرف‌توده‌گرایی (پلوتونیسم) طی دوره ائوسن شکل گرفته و از آتشفشان سهند در شمال غرب تا آتشفشان بزمان در جنوب غرب ایران کشیده شده‌است.

 • گنبد نمکی جاشک بوشهر؛ بزرگترین و فعال ترین کوه نمکی خاورمیانه

  گنبد نمکی جاشک بوشهر

  گنبد نمکی جاشک یا کوه نمک جاشک (گنبد نمکی دشتی) ناحیه وسیع و مرتفع شمالی کوه جاشک منتهی‌الیه جنوبی رشته کوه زاگرس، حدفاصل شهرستان دشتی و دیر در استان بوشهر، یکی از بزرگ‌ترین و فعال‌ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبه‌های طبیعی است. مهم‌ترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک به نوع نمک‌های این کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصربه‌فرد، آبشارها، بلورها و... می‌توان اشاره کرد.

 • مشترکان اینترنت از چه سرعتی استفاده می‌کنند؟

  مشترکان اینترنت از چه سرعتی استفاده می‌کنند؟

  مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن‌باند ثابت تا پایان سه ماهه سوم سال جاری، بیش از هشت میلیون و ۷۷۱ هزار نفر هستند که از فناوری‌های اینترنت پرسرعت، شامل ADSL، VDSL و FTTX که سرعت‌های متفاوتی دارند، استفاده می‌کنند.

 • بررسی تاثیر شیوع کرونا بر رشد سهام برخی شرکت‌ها

  بررسی تاثیر شیوع کرونا بر رشد سهام برخی شرکت‌ها

  درحالی که شیوع کرونا در کشور باعث افزایش مصرف ماسک، مواد شوینده و ضدعفونی کننده شده است، این سوال مطرح است که آیا این افزایش مصرف تاثیری بر میزان فروش شرکت‌های مربوطه و در نتیجه صعود سهام آن‌ها در بورس دارد یا خیر؛ سوالی که کارشناسان پاسخ آن را منفی دانسته و توضیحاتی پیرامون آن ارائه کردند.

 • تاثیر کرونا بر بازار کار

  تاثیر کرونا بر بازار کار

  اعلام رقم هزینه ماهانه زندگی کارگران، تاثیر ویروس کرونا بر بازار کار و مشاغل ایران و درخواست از سازمان تعزیرات برای ورود به بازار فروش وسایل غیراستاندارد ایمنی کار از مهمترین خبرهای این هفته حوزه کار و اشتغال بود.

 • عرضه مستقیم 5 هزار لیتر محصولات ضدعفونی کننده توسط شرکت پاکسان

  عرضه مستقیم 5 هزار لیتر محصولات ضدعفونی کننده توسط شرکت پاکسان

  مدیرعامل شرکت پاکسان در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا از عرضه مستقیم 5 هزار لیتر محصولات ضدعفونی کننده توسط شرکت پاکسان خبر داد.

 • ۶۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی در حوزه دارو

  ۶۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی در حوزه دارو

  رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد موثره دارویی در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا از صرفه جویی ۶۰۰ میلیون دلاری در حوزه دارویی کشور خبر داد.

 • دلایل گرانی محصولات ضدعفونی کننده از نگاه یک تولیدکننده

  دلایل گرانی محصولات ضدعفونی کننده از نگاه یک تولیدکننده

  مدیرعامل شرکت ریحان نقش جهان در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: زمانی که شرکت های پتروشیمی با افزایش تقاضای مردم برای خرید محصولات ضدعفونی کننده مواجه می شوند، محصولات خود را گران می فروشند.

 • میوه های گرمسیری سیستان و بلوچستان

  میوه های گرمسیری سیستان و بلوچستان

  سرزمین سیستان و بلوچستان محصولات کشاورزی منحصر به فردی همچون میوه های گرمسیری دارد که یکی از پتانسیل های بی نظیر سرزمین کویر و دریا است که وقتی نامی از آن ها برده می شود اغلب میوه هایی مانند موز، انبه یا خرما به ذهن می رسد اما تنوع میوه های گرمسیری و استوایی به حدی بالاست که اکثر آنها و خواص درمانی آنها به صورت ناشناخته باقی مانده است .

 • تکیه مدیر الملک

  تکیه مدیر الملک

  تکیه معاون الملک متعلق به دوره قاجار است که به دستور حسین خان معاون الملک جد استاد معینی کرمانشاهی ساخته شده است و دارای سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه است. این بنا در محله آبشوران قدیم و خیابان شهید حدادی قرار دارد. اهمیت این بنا به کاشیکاری آن است، کاشی هایی با مضامین تاریخی و مذهبی که از دوره تاریخی تا زمان احمدشاه قاجار را به تصویر می کشد، همچنین از مجالس مذهبی و حماسی نیز در جای جای این بنا کاشی های نصب شده است.

 • آتشکده آناهیتا ( قلعه دختر )

  آتشکده آناهیتا ( قلعه دختر )

  در شمال شرقی شهر کرمان و در داخل محدوده شهر کرمان بقایای دیدنی دو قلعه بزرگ به چشم می‌خورد. یکی از این بناهای مرموز و پر رمز و راز که تاکنون باستان شناسی نشده‌اند، "قلعه دختر" یا "قلعه گواشیر" است که به عنوان یکی از آثار معروف تاریخی شهر کرمان محسوب می‌شود.

 • دره شنگستان

  دره شنگستان

  دره شنگستان از مکان‌های گردشگری کرمان است و در منطقه ییلاقی کوهپایه در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری شمال شهر کرمان قرار دارد. دشت و دامنه، رودخانه، آبشارها و آبادی‌های کوهپایه از مهم‌ترین مقصدهای گذراندن اوقات فراغت کرمانی‌ها است. این منطقه علاوه بر زیبایی‌های پایین‌دست، در مسیرهای بالادست، خصوصا مسیرهای صعود به قله سیمَک یا کوه گهر، به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای کوهپایه‌ای کرمان، میزبان جلوه‌های دلپذیر طبیعت است.

 • کوه شیوشگان

  کوه شیوشگان

  در دل کوه‌های شرق شهر کرمان با نام باستانی شیوشگان و نام کنونی مسجد صاحب‌الزمان(ع)‌ که در جنب قبرستان وجود دارد، رازی نهفته است که تاریخ باستان شناسی را متحول می‌کند.