پیاز افغانستان از بندر چابهار به امارات صادر می شود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

پیاز افغانستان از بندر چابهار به امارات صادر می شود

  • جمعه 26 مهر 1398 14:46
  • شناسه 39887
پیاز افغانستان از بندر چابهار به امارات صادر می شود

معاون هیأت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان روز پنج شنبه گفت: به زودی قرار است هزاران تن پیاز از طریق بندر چابهار به امارات متحده عربی صادر شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  «خان جان الکوزی» در مصاحبه با دویچه وله گفت: افزایش تولید پیاز در سال جاری در افغانستان قیمت آن را به شدت پایین آورده، اما به تازگی بازاری برای عرضه پیاز افغانستان در امارات متحده عربی از طریق بندر چابهار پیدا شده است.

الکوزی افزود: یک شرکت در بازار امارات متحده عربی و در دبی، قراردادی را با کنسول تجارتی افغانستان امضا کرده که بر اساس آن پیاز افغانستان توسط کانتینرهای یخچال‌دار از راه بندر چابهار ایران به دبی صادر می شود.

الکوزی خاطرنشان کرد که این محموله هنوز صادر نشده و تلاش‌ها برای ارسال آن از طریق بندر چابهار جریان دارد.

افغانستان در حالی به دنبال صادرات پیاز به امارات است که پیش از این بیشترین صادرات پیاز افغانستان به پاکستان صورت میگرفت اما افزایش تعرفه‌های گمرکی پاکستان مشکلاتی را برای صادرات پیاز به این کشور به وجود آورده است.

وزارت صنعت و تجارت افغانستان شهریور سال جاری اعلام کرد؛ برای اولین بار از مسیر بندر چابهار، کابل به هند میوه صادر کرده است و انتظار می رود که صادرات از این مسیر افزایش یابد.

برای نخستین بار کامیون‌های حامل کالاهای افغانستان اواخر زمستان سال ۱۳۹۷ طی مراسمی از ولایت نیمروز به چابهار ارسال شد.

این مراسم رسما با حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و سفیران کشورهای هند، ایران و ترکیه در نیمروز افغانستان برگزار شد، ۲۳ کامیون متعلق به افغانستان از شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز در همسایگی استان سیستان و بلوچستان به سمت بندر چابهار حرکت کردند.

این کامیون‌ها حامل ۵۷۰ تن مواد تجارتی، شامل ۲۰۰ تن ماش و ۳۷۰ تن سنگ تالک بود.

پیش از این بیشتر اموال تجاری افغانستان از مسیر پاکستان و همچنین از طریق هوایی به هند صادر می‌شد.

بندر چابهار واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان و در حوزه آب‌های دریای عمان فعال است و اولین بندر اقیانوسی ایران نیز به حساب می‌رود. تا اکنون ۱۶۵ شرکت افغانستانی در این بندر مجوز فعالیت دریافت کرده اند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تجارت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها