باز شدن مرز بازرگان، امروز و فردا / اخلاق تجاری را در کشور توسعه دهیم | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

باز شدن مرز بازرگان، امروز و فردا / اخلاق تجاری را در کشور توسعه دهیم

  • دوشنبه 12 خرداد 1399 15:32
  • شناسه 43658
باز شدن مرز بازرگان، امروز و فردا / اخلاق تجاری را در کشور توسعه دهیم

مرز بازرگان یکی از گذرگاه‌های تجاری بین ایران و ترکیه که به دلیل شیوع کرونا بیش از دوماه است بسته شده تا ۴۸ ساعت آینده باز خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا مهرداد سعادت دهقان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه در گفت و گو با این شبکه درخصوص بسته شدن مرز بازرگان بعد از شیوع کرونا گفت: بیش از ۲ ماه است که کشور ترکیه در ابتدا به صورت یک طرفه این گذرگاه مرزی مهم را برای پیشگیری از انتقال ویروس بست و حدود ۴۰۰ کامیون در این مرز متوقف شدند. البته اخیراً در جلسات ویدیو کنفرانسی که با مقامات ترک داشتیم مقرر شد این کامیون‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دقیق بتوانند به مرور از مرز رد شده و کالاهای خود را ارسال کنند

وی افزود: اتاق مشترک پیگیر قول مساعد طرف ترک بود. هفته گذشته ریس جمهور کشورمان به دلیل اهمیت بالای روابط تجاری با این کشور مذاکراتی با مقامات دولتی ترکیه داشتند که بعد از این مذاکرات به ما قول دادند ظرف امروز یا فردا تبادلات تجاری بین ایران و ترکیه ازمرز بازرگان از سر گرفته شود.

وی درتشریح شروط فیمابین دو کشور برای تبادل کالا از مرز بازرگان در شرایط کرونایی گفت: گروهی از ترکیه وارد خاک کشورمان شدند و با بررسی امکانات و پروتکل‌های بهداشتی که ایران در مرز ایجاد کرده است اطمینان حاصل کردند که تمام موارد رعایت شده و بنابراین هیچ شرط خاصی را برای باز شدن مرز قرار ندادند.

سعادت در پاسخ به این سؤال که پتانسیل و ظرفیت تبادلات مرز بازرگان چقدر است؟ گفت: ما با کشور ترکیه حدود ۵۸۰ کیلومتر مرز مشترک داریم، در حال حاضر مرز بازران و مرز رازی و مرز ساری سو و یک گذرگاه مرزی هم در شهرستان سلماس در حال بازگشایی است. با توجه به اهمیتی که بازار ترکیه برای تولیدکنندگان و تجار ایران دارد رئیس جمهور به رئیس کمیسیون مشترک ایران و ترکیه، آقای دکتر واعظی دستور داده‌اند که به طور ویژه این موضوع مورد پیگیری قرار گیرد.

وی در مورد برنامه‌های اتاق مشترک ایران و ترکیه گفت: ترویج اخلاق تجارت مهمترین موضوعی است که اتاقهای مشترک باید درباره آن کار کنند. در آسیب شناسی و ریشه یابی برخی از معضلات سر راه امور تجاری کشور مشخص شد این موضوع باید به صورت جدی‌تر مطالعه و اجرا شود.

وی تاکید کرد: ما حامی واردات نیستیم اما وقتی تجارت ترجیحی برای کشوری مقرر می‌کنیم و در مقابل واردات کالا را از این کشور ممنوع می‌کنیم یعنی اصول اخلاقی تجارت را رعایت نمی‌کنیم.

شما مخاطبان محترم می توانید جزییات بیشتر این موضوع را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها