راه‌کارهای تسریع بازگشت ارز صادراتی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

راه‌کارهای تسریع بازگشت ارز صادراتی

  • دوشنبه 23 تیر 1399 23:31
  • شناسه 44150
راه‌کارهای تسریع بازگشت ارز صادراتی

کریمی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: تنها صادرکنندگان مقصر نیستند بلکه برخی قوانین و شرایط موجود دست صادرکنندگان را بسته است.

وی با بیان این‌که هزاران صادر‌کننده خوش حساب داریم که بر اساس ضوابط قانونی عمل می‌کنند و ارز صادراتی خود را در زمان مناسب به چرخه اقتصاد بر می‌گردانند

کریمی با اشاره به این که کالاهای صادراتی متنوع هستند افزود: زمان برگشت ارز برخی اقلام صادراتی مانند فرش به یک سال یا بیشتر هم می‌رسد و برخی کالاها زمان کمتری برای برگشت ارز نیاز دارند.

کریمی نماینده مجلس بیش ارزشی را یکی دیگر از مشکلات صادرکنندگان برشمرد و ادامه داد: نباید فراموش کنیم که در شرایط تحریم هستیم و صادرکنندگان مجبور به پرداخت هزینه‌هایی بیش‌ از حد معمول هستند.

نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متأسفانه در زمینه صادرات سودجویی‌هایی نیز وجود دارد و برخی افراد از کارتهای بازرگانی یک بار مصرف یا اجاره ای برای صادرات استفاده می‌کنند و ارز خود را به کشور بر نمی گردانند که در نهایت کارت بازرگانی باطل می‌شود اما مشکل ارزی کشور حل نشده باقی می‌ماند.

دکتر محمودی اصل کارشناس اقتصادی نیز در ادامه گفت: قانون سپرده گذاری ارزی بسیار سریع تصویب شد و کار کارشناسی کافی روی این قانون صورت نگرفته است.

محمودی کارشناس اقتصادی ادامه داد: یکی ار مشکلات اجرای این قانون قیمت‌های پایه تعیین شده در سال 85 بود که زمان اجرا یعنی در سال 96 افزایش چشمگیری پیدا کرده بود و باید اصلاح می شد که نزدیک به یک سال صادرات را دچار توقف نسبی کرد و صادر کنندگان بسیار ی از مشتریان خود را از دست دادند.

دکتر محمودی با بیان این که ضعف دیگر این قانون الزام صادر کننده به پرداخت ارز با قیمت سامانه نیماست گفت: در بسیاری از موارد قیمت ارز تمام شده برای صادر کننده بیشتر از قیمت سامانه نیماست و صادر کننده در صورتی که ارز را با قیمت سامانه نیما به بانک مرکزی بپردازد متضرر می‌شود که در این حالت یا صادرات اتفاق نمی‌افتد یا ارز حاصل از آن به کشور برگردانده نمی‌شود.

محمودی در پایان به تک نرخی شدن دلار اشاره کرد  گفت: اگر تمام تبادلات ارزی در یک سامانه و با یک نرخ صورت می گرفت اکنون بسیاری از منابع ارزی حاصل از صادرات به کشور بازگشته بود.

مطالب بیشتر از «تجارت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها