تجارت آزاد ایران و اوراسیا از سال 1401 اجرایی خواهد شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تجارت آزاد ایران و اوراسیا از سال 1401 اجرایی خواهد شد

 • سه شنبه 30 دی 1399 13:40
 • شناسه 49450
تجارت آزاد ایران و اوراسیا از سال 1401 اجرایی خواهد شد

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: اجرایی شدن موافقتنامه تجارت آزاد در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات از آبان 1401 خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران امروز در نوزدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران  به بررسی توافقنامه تجارت ترجیحی ایران و اوراسیا پرداخت و گفت: در مجموع 4 موافقنامه چند جانبه و حدود 10 موافقنامه دو جانبه در سازمان توسعه تجارت ایران راهبردی می شودکه از موافقتنامه‌های چند جانبه فقط موافقتنامه اوراسیا موفق‌ترین است و عملیاتی شده و سه موافقتنامه دیگر از جمله اکو، دی هشت و سازمان های همکاری های اسلامی هر کدام در مرحله ای متوقف شده اند اما موافقتنامه اوراسیا به دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی و همچنین متن آن به سرعت پیش رفت. 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: طرح تشکیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا  اولین بار در سال 1994  توسط رئیس جمهور قزاقستان مطرح شد؛ اما در سال 2015 یعنی 21 سال بعد شروع و اجرایی شد که هدف از تشکیل این اتحادیه ایجاد فضای واحد اقتصادی و ترویج رقابت سالم در بازار مشترک و سیاست های مشترک در کشاورزی، انرژی و ... بود. 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت بیان داشت: اتحادیه اقتصادی اروپا خیلی کامل است اما اتحادیه اقتصادی اوراسیا به مرحله تکاملی اتحادیه اقتصادی اروپا نرسیده است لذا انتظار از این دو نباید مشابه هم باشد. 

وی گفت: تجارت اوراسیا با جهان حدود 850 میلیارد دلار است که حدود 518  میلیارد دلار صادرات اوراسیا به جهان  و حدود  331 میلیارد دلار نیز واردات اوراسیا از  جهان است که البته بخشی مهمی از آن مربوط به روسیه است. 

زادبوم اظهار داشت: روابط تجاری ایران و اوراسیا در سال 2019 حدود 2.5 میلیارد دلار بود که یک میلیارد و 600 میلیون دلار آن صادرات اوراسیا به ایران و 823 میلیون دلار نیز صادرات ایران به اوراسیا بوده است که تراز تجاری ما با اوراسیا 791 منفی بوده است. 

وی در مورد میزان تجارت 8 ماهه بین ایران و اوراسیا بیان داشت: بر اساس اعلام وزیر تجارت اوراسیا 2 درصد رشد در تجارت فی مابین اتفاق افتاده است که تجارت ما فراتر از دو میلیارد دلار بوده که عمده دلیل افزایش تجارت ما با اوراسیا افزایش 230 میلیون دلاری صادرات ایران به اوراسیا بخصوص در محصولات کشاورزی بوده است. 

زادبوم بیان داشت: 80 درصد صادرات اوراسیا یعنی بالغ بر 939 میلیون دلار  از رقم یک میلیارد و 600 میلیون دلار محصولات کشاورزی  که حدودی نیمی از آن غلات بوده است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته معمولا حق تجارت ترجیحی ندارند و اغلب تجارت ازاد را دارد. 

وی در مورد روند موافقتنامه ایران و اوراسیا بیان داشت: ما جزو اولین کشورهایی بودیم که برای ورود به این اتحادیه وارد مذاکره شدیم و مذاکرات در دی ماه 94 انجام شد و بعد امضا موافقتنامه در اردیبهشت 97 اتفاق افتاد و اجرایی شدن آن در 5 آبان 98 صورت گرفت و آغاز انجام مذاکرات تجارت آزاد نیز در همان زمان انجام شد. 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: اجرایی شدن موافقتنامه تجارت آزاد هم در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات آبان 1401 خواهد بود. 

زادبوم بیان داشت: موارد تحت پوشش موافقتنامه دو بخش دارد که یکی شامل تخفیفات تعرفه ای و بخش دوم نیز اقدامات غیر تعرفه ای است که شامل الزامات فنی، قواعد مبدا و شفافیت در اقدامات غیر تعرفه ای و امثال آنها می‌شود. 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: موافقنامه موقت تشکل منطقه آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا یکی از مفصل ترین و جامع ترین موافقتنامه ها است که دارای 9 فصل است. 

وی با بیان اینکه ما عضو سازمان توسعه تجارت جهانی نیستیم ، بیان داشت: ما می خواهیم مذاکرات تجارت آزاد با اوراسیا را آغاز کنیم و لذا آماده هستیم و مجوز آن را از دولت اخذ کرده ایم و وزارت صنعت و سازمان توسعه تجارت مجوز آغاز مذاکرات تجارت آزاد با اوراسیا را دارد. 

انتهای پیام/ 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تجارت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • تابان گستر پویا
 • تعمیر و بازسازی رینگ موتور سیکلت 52

  تعمیر کار

  تعمیر و بازسازی رینگ موتور سیکلت 52 (52)

  این برنامه قصد دارد تا با آموزش نحوه تعمیرات وسایل کهنه و از کار افتاده و بازگرداندن آنها به چرخه استفاده دوباره، علاوه بر کاهش هزینه خرید وسایل نو و مصرف گرایی، فرهنگ صرفه جویی در خانواده های ایرانی را نهادینه سازد.

 • جعبه ابزار

  خودت بساز

  جعبه ابزار (30)

  این برنامه قصد دارد تا با آموزش و ساده سازی انجام پروژه هایی تولیدی کوچک، خانواده ها را از صرف هزینه های گزاف در خرید کالا ها و ملزومات زندگی بی نیاز ساخته و ایشان را به ساخت همان وسایل با کمترین امکانات و به دست خود، ترغیب نماید.

 • پنجم اسفند ماه 99

  ویژه برنامه بورس

  پنجم اسفند ماه 99 (49)

  با وجود اینکه حدود 10 الی 12 دلار در هر اونس افزایش داشته امروز اما میبینیم طلا تقریبا همان روند دیروز خودش را ادامه داده اون هم دلیلش این هست که بازار ارز تقریبا به یک آرامشی رسیده است

 • چهارم اسفند ماه 99

  ویژه برنامه بورس

  چهارم اسفند ماه 99 (48)

  لمروز خبرهای خوشی را از بازار ارز میتونیم بشنویم چون تقریبا چند دقیقه پیش بازار متشکل ارز ایران نرخ دلار را 24253 تومان اعلام کرده بود که این دوباره کاهش پیدا کرد

آخرین خبرها