جزئیات افزایش قیمت کالاهای وارداتی و صادراتی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

جزئیات افزایش قیمت کالاهای وارداتی و صادراتی

 • یکشنبه 05 بهمن 1399 16:47
 • شناسه 49642
جزئیات افزایش قیمت کالاهای وارداتی و صادراتی

گزارش های رسمی بیانگر افزایش قیمت کالاهای وارداتی و صادراتی بر پایه دلار و ریال است که این رشد در مواردی تا بیش از ۴۰۰ درصد هم می رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است.

این در حالی است که بررسی تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران از تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی بر اساس ریال نشان می دهد که در سال ١٣٩٨ به ۸۷.۵ درصد رسیده است که در مقایسه با تورم سال١٣٩٧ که  ٧٩.٢  درصد اعلام شده بود  حدود ٨.٤  درصد افزایش داشته است.

 همچنین تغییرات قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر  دلاری  در سال گذشته  ٦.٤- درصد اعلام شده که در مقایسه با تورم سال ١٣٩٧- ٢١.٥ درصد- حدود  ٢٨ واحد درصد کاهش داشته است.

 در گروه­های اصلی طبقه بندی (HS) کمترین نرخ تورم در بخش ریالی مربوط به گروه «مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد» با ۵۳.۹ درصد و بیشترین نرخ مربوط به گروه «دستگاه های اپتیک و عکاسی» با ۴۷۳ درصد است.

اما قیمت کالاهای وارداتی نیز یکی از عوامل موثر بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است.

 جزئیات تورم کالاهای وارداتی نیز نشان می دهد که تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده­های ریالی در سال ١٣٩٨ ۲۹۵.۲ درصد است که در مقایسه با تورم سال ١٣٩٧( ١٦٢.٢ درصد) تا ١٣٣ درصد افزایش دارد.

از سویی تغییرات قیمت کالاهای وارداتی بر پایه دلار  ٣٠.٣ درصد اعلام شده است که نسبت به تورم سال ١٣٩٧ که ۲۰.۴ بوده  ١٠ واحد درصد افزایش داشته است.

در بین کالاهای وارداتی طبقه بندی شده در بخش ریالی گروه «چربی ها و روغن حیوانی و ...» با ۱.۶ درصد و کمترین و  گروه «ادوات برقی، اجزاء و...» با ٤٢٩.٩ درصد بیشترین نرخ تورم را دارا بوده اند.

انتهای پیام /

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تجارت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • صنایع غذایی هپتینا

  دشت اول

  صنایع غذایی هپتینا (10)

  خانم شیما سادات ترابی ساکن رفسنجان از نوجوانی به کارآفرینی و امور خیریه علاقمند بود . او کارگاه تولید کیک و کلمپه را در کشکوییه رفسنجان دایر کرده و حدود 15 نفر از ناشنوایان را به کار گرفته است .

 • تولید نگین گوهر درخشان

  دشت اول

  تولید نگین گوهر درخشان (11)

  خانم مریم علیپور اولین نفری بود که تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی را از سال 1389 در شهرستان شهربابک شروع کرد . او صاحب شرکت تعاونی گوهر درخشان است و مربی چیره دستی نیز در این زمینه به شمار می آید . آدرس : کرمان ، رفسنجان ، خیابان شهدا ، شهدای 3 تلفن : 09137063798

 • تحریریه تولید

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه تولید (1185)

  تولید تلویزیون با 44 درصد افزایش، ساخت گیربکس 6 سرعته برای نخستین بار در کشور، کاهش شمار فرش بافان در اصفهان وجدیدترین اخبار تولید و اقتصادی تحریریه تولید ساعت 12 یکشنبه 10 اسفند

 • تحریریه تولید

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه تولید (1184)

  ارتباط تصویری با آقای لطیفی سخنگوی گمرک، گزارش رمزارزها یا کریپتوکارنسی، ساخت گیربکس 6 سرعته تحریریه تولید ساعت 10 یکشنبه 10 اسفند

 • صنایع مسی دینا تولید کننده انواع ظروف مسی دست ساز

  دشت اول

  صنایع مسی دینا تولید کننده انواع ظروف مسی دست ساز (1)

  هادی اشرف برای فروش و عرضه تولیدات خود نام و نشان تجاری مس دینا را برگزید و هم اکنون عنوان دار تولید کننده ظروف دست ساز مسی است .

آخرین خبرها