چه کسی نرخ دلار را در کشور تعیین میکند؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چه کسی نرخ دلار را در کشور تعیین میکند؟

 • سه شنبه 13 شهریور 1397 13:38
 • شناسه 32451
چه کسی نرخ دلار را در کشور تعیین میکند؟

نماینده مجلس:به دلیل مشکلات اقتصادی از ملت ایران عذرخواهی می‌کنم، کشورمان خیانت‌زده است. یک سوال: چه کسی دلار را 18 هزار تومان پیش بینی کرده است؟

به دلیل مشکلات اقتصادی از ملت ایران عذرخواهی می‌کنم/کشورمان خیانت‌زده است
نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس به دلیل وجود مشکلات اقتصادی که نتیجه بی تدبیری مدیران است از همه ملت ایران معذرت خواهی کرد.


به گزارش شبکه ایران کالا  ،  هاجر چنارانی در نشست علنی امروز سه شنبه (13 شهریور) صحن علنی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور، گفت: ایران جنگ زده نیست، طاعون زده نیست، سیل زده نیست، ورشکسته نیست، اختلاف زده نیست بلکه خیانت زده است. نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: جمعی خیانت می کنند و خائن هستند و جمعی با اعمال خائنانه خود به ملت ایران خیانت می کنند.

بسیاری از افراد عادت کرده اند به دنبال منافع فردی خود باشیم نه منافع جمعی کشور و تا وقتی که ایران را بر خودمان مقدم ندانیم وضع همین خواهد بود. وی ادامه داد:  به نمایندگی از خادمان مردم ایران سر تعظیم در برابر مردم فداکار فرود می آورم و بخاطر تمام مشکلات اقتصادی که نتیجه بی تدبیری مدیران جمهوری اسلامی ایران بود از همه ملت معذرت خواهی می کنم.

چنارانی افزود: ما را ببخشید که رای دادید تا به قوه مقننه وارد شویم و قانونی در شان جمهوری اسلامی ایران بنویسیم. مردم ایران دلم نمی خواهد از حوزه انتخابیه خودم بگویم زیرا نیشابور فشرده ایرانی بزرگ است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: چهل سال از انقلاب می گذرد لذا باید اندکی فکرد کرد که زمان آن نرسیده تا اندکی به مشکلات مردم، به سفره های خالی مردم، به دغدغه های مردم، به بحران هایی که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد همه با همدیگر فکر کنیم و نگرش سیاسی را برای اولین بار بعد از اربعین انقلاب اسلامی ایران کنار بگذاریم.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ملت همان ملت هشت سال دفاع مقدس است؛ ناپلئون گفت اگر نصف ارتشم ایرانی بودند کل جهان را فتح می کردم زیرا آنها حاضر هستند جلوی توپ بایستند اما وجبی از خاکشان را به دشمن ندهند. وی ادامه داد: دلیل مشکلات فاصله گرفتن مسئولان از مردم است؛ خوی اشرافی و اشرافی گری پدر جمهوری اسلامی را درآورده است و رابطه جایگزین ضابطه شده است. این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: شعار دادن اقتصاد مقاومتی منحصرا مربوط به مردم نیست و مسئولان چه نقشی در راستای اقتصاد مقاومتی دارند؛ آنچه در شبکه های مجازی بیداد می کند همه هر روز اخبار احتکار هزاران خودرو، احتکار 6 هزار میلیارد آهن، احتکار میلیاردها تومان دارو و غیره مشاهده می کنند.

چنارانی افزود: خودروسازان قطعات را با دلار 3200 تومان ذخیره و انبارهایشان را پر کرده اند و اکنون خودروسازان قرار است با دلار 10 هزار تومان در بازار به فروش برسانند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: از قوه قضائیه در راستای تشکیل دادگاه های شرعی و انقلابی تشکر می کنم. روزنه امیدی برای ملت انقلابی ایران شده است ولی همه منتظر محاکمه علنی دانه درشت‌ها و نام آشناها هستند. نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در وضعیت کنونی اشتغال در کشور امری بسیار مهم و حیاتی است؛ به عنوان نماینده مردم روزی صدبار احساس شرمندگی می کنم در برابر کسانی که برای کار مراجعه می کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم خطاب به رییس جمهور، تصریح کرد: سفره های مردم خالی است و دغدغه اقتصاد داشتیم که وزیر اقتصاد استیضاح شد، وزیر کار برکنار شد؛ چه کرده اید و قرار است چه زمانی وزریران معرفی شوند. روز به روز بازار بدتر می شود. 

اما سخن دلار که این روزها نقل و نبات محافل است.

هنوز چند روزی از وعده های جدید رئیس کل بانک مرکزی نگذشته است که می گفت، قیمت ها را سامان می بخشم، بازار را کنترل میکنم، به مردم قول می دهم و ... چنین و چنان میکنم. البته از کار بلد نبودن رئیس کل سابق بانک مرکزی هم زیاد سخن به میان رفت که اگر اینچنین  می کرد کار به اینجا نمی کشید.

قیمت دلار در ورود آقای همتی حدود 9 تا 10 هزار تومان بود اینک به حدود 13 تا 14 هزارتومان رسیده است.

آقای رئیس کل خبر دارید که نرخ دلار به حدود ۱4 هزار تومان رسیده است؟ چه بر سر ارز خواهد آمد و تورم شدید ناشی از این نرخ های انفجاری ارزی را در ماه های بعد، چه خواهید کرد؟


بررسی قیمت دلار، یورو و ارزهای دیگر در بازار سه‌شنبه، سیزدهم شهریور ماه حاکی از یک روز پرنوسان دایم رو به بالا است. اما آیا چشم‌انداز قیمت دلار از نگاه کارشناسان و مقامات دولتی نیز یک روند پرنوسان است؟
قیمت دلار امروز از ۱۳ هزار تومان گذشته و با افزایش ۱۲۰۰ تومانی نسبت به روز گذشته به ۱۳۱۰۰ تومان رسیده است. دلار در روز گذشته نوسان قیمتی زیادی داشت به طوری که در بالاترین سطح، قیمت ۱۲۹۰۰ تومان را نیز تجربه کرد.

در عین حال دیروز ۱۲ شهریور ماه 1397 قیمت یورو از ۱۴ هزار تومان و قیمت پوند نیز از ۱۶ هزار تومان گذشت.

 قیمت دلار یکی از مولفه‌های مهم و اثرگذار اقتصادی است. با این حال برخلاف آنچه فعالان بخش خصوصی و کارشناسان اقتصادی انتظار دارند نرخ دلار در بازار تعیین نمی‌شود. نرخ دلار چگونه تعیین می‌شود؟ پاسخ برخی فعالان اقتصادی به این سوال اراده، میل و خواسته دولت است.

رئیس کل بانک مرکزی گفته که ذخایر ارزی کشور ناموس بانک مرکزی است.

رئیس‌کل بانک مرکزی بی‌توجه به اهمیت سکوت به‌موقع و سخنرانی به موقع برای یک مدیر عالی‌رتبه پولی، درباره وضعیت ارزی کشور به گونه‌ای ناشیانه حرف می‌زند و بازار‌ها را سریعا به هم می‌ریزد. از نظرکارشناسان اقتصادی  سخنان رئیس‌کل پیرامون ناموسی بودن ذخایر بانک مرکزی در نوسان بازار نقش داشته است.

آقای رئیس کل فقط می پرسیم و تاکید نداریم: آیا تاکید شما بر ناموس بانک مرکزی به این مفهوم است که برای تنظیم نرخ دلار وارد بازار نمی شوید و این آیا یک نوع پالس قیمتی برای افزایش نرخ نبود؟

آقای همتی گفته است، ذخایر ارزی کشور ناموس بانک مرکزی است تا نشان دهد مسائل ارزی کشور برای سیاستگذاران چقدر اهمیت دارد. همزمان با این سخنان عبدالناصر همتی، علی لاریجانی در قامت رئیس مجلس شورای اسلامی از ثبات نسبی بازار ارز سخن گفته است.

وی معتقد است که با ایجاد بازار ثانویه ارز، ثبات نسبی در بازار ایجاد شده است. نرخ ارز در سامانه سنا نیز روندی صعودی به خود گرفته و تا این ساعت از معاملات (ساعت ۱۱ و ۲۰ دقیقه، روز سه‌شنبه ۱۳ شهریور ماه سال ۱۳۹۷) نرخ خرید و فروش یورو بیش از ۱۴ هزار تومان به ثبت رسیده است.

آینده دلاربا توجه به روند فعلی بازار قیمت دلار چه خواهد شد؟ از نگاه برخی مابه‌التفاوت ارزی که هم‌اکنون نیز وجود دارد، موجب خواهد شد باز هم قیمت‌ها افزایش یابند. در عین حال محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت از کاهش وابستگی سبد ارزی واردات به دلار در تجارت خارجی سخن گفته که شاید بتواند به مهار قیمت دلار کمک کند. باید دید در آینده قیمت دلار چه روندی را در پیش می‌گیرد؟ 

روز گذشته سکه به بالای  ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی رفت و دلار نه تنها قدم به کانال ۱۲ هزار تومانی گذاشت، بلکه به آستانه مرز ۱۳ هزار تومانی رسید.


بطور طبیعی محاسبه این نرخ ها به حد کافی برای تحریک نرخ امروزین دلار کافی است.
 روز دوشنبه، بازارها از همان ابتدای روز فعالیت خود را با هیجان آغاز کردند. دلار که ساعت ۴ بعدازظهر روز یکشنبه روی عدد ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفته بود، روز دوشنبه را با نرخ ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان آغاز کرد؛ فاصله ۳۰۰ تومانی قیمت بسته شده با نرخ بازگشایی روز بعد اولین نشانه هیجان خریداران بازار بود. سکه نیز معاملات خود را در حوالی ۴ میلیون و 650 هزار تومان کلید زد که  بالاتر از قیمت ساعت ۴ بعدازظهر دوشنبه بود. روند افزایش ابتدای روز با سرعت زیادی پیگیری شد و قیمت فلز گرانبهای داخلی تا آستانه ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بالا رفت. در بازار ارز نیز قیمت دلار روز گذشته تا نرخ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان رشد کرد. ساعت ۴ بعدازظهر دلار روی عدد ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان قرار گرفت و سکه روی مرز ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان ایستاد. قیمت سکه ۲۳۰ هزار تومان بیشتر از روز قبل بود و بهای دلار ۱۲۰۰ تومان بالاتر از قیمت روز یکشنبه. به گفته فعالان، در ساعات انتهایی روز کمی فروش‌ها در بازار افزایش پیدا کرد و قیمت سکه و دلار تعدیل شد. بانک مرکزی طی ماه‌های مهر و آبان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه سکه بهار آزادی را به مشتریان تحویل خواهد داد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، توزیع سکه‌های پیش‌فروش‌شده با سررسید ۶ ماهه و قیمت قطعی که از ۲۸ مرداد آغاز شده تا ۱۳ آبان ادامه خواهد داشت. مجموع سکه‌های پیش‌فروش شده ۶ ماهه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه است که موعد سررسید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه از این سکه‌ها در مهر ماه و نیمه اول آبان ماه قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود ورود این مقدار سکه به بازار، تعدیل قیمت سکه بهار آزادی را به‌دنبال داشته باشد که این امر اتفاق نیافتاد. در این میان، به‌نظر می‌رسد آنچه زمینه‌ساز بازگشت نوسانات به بازارها شد، ناشی از ورود دوباره تقاضای سفته‌بازی و احتیاطی به بازار بود. از سوی دیگر، به گفته فعالان، شکست پی‌در‌پی سطوح قیمتی موجب شده است که تقاضای فنی زیادی روز به روز وارد بازار شود؛ برخی دیگر از فعالان باور داشتند، تقاضای فصلی مهاجرت دانشجویی نیز در بازار وجود دارد؛ تحت‌تاثیر این نوع از تقاضا، روز گذشته قیمت دلار کانادا به حدود ۹۸۰۰ تومان رسیده بود. این قیمت ۹۰۰ تومان بالاتر از روز یکشنبه بود. بسیاری از کارشناسان باور دارند، بازارساز باید با مداخله هدفمند در بازار دامنه سطح نوسانات را کاهش دهد و در گام دوم تصمیم بگیرد که انتظارات افراد را چگونه به سمت بازارهایی غیر از ارز و سکه رهنمون کند.

از نظر برخی فعالان، تا زمانی که روند قیمتی کمی تغییر نکند، فروشنده‌ای در بازار وجود نخواهد داشت که تقاضای هجوم آورده به بازار را آرام کند. سرکشی تقاضا در سطح قیمتی 13 هزار تومانی، از نظر معامله‌گران فنی می‌تواند زمینه‌ساز صعود دلار به کانال‌های بالاتر نیز شود. در این میان، یکی از عواملی که در روزهای اخیر در افزایشی شدن قیمت دلار در بازار آزاد نقش داشته است، رشد نرخ حواله درهم بوده است. روز گذشته نرخ حواله درهم بالای مرز ۳ هزار و ۴۰۰ تومان نوسان کرد. با این حال، ارزش دلار در بازار تهران از معادل درهمی آن نیز بیشتر بود؛ امری که نشانه‌ای از افزایش تقاضای فیزیکی اسکناس در بازار داخلی بود. در این میان، برخی سایت‌های خبری نیز بخشی از آشفتگی بازار ارز را ناشی از صحبت‌های رئیس‌کل بانک مرکزی دانستند. 

 

با چه مبنایی دلار 18هزار تومان برای دی ماه پیش بینی شده است؟

هرچند با یک محاسبه ساده می توان متوجه شد نرخ فعلی سکه بر اساس دلار حدود 16000 هزار تومانی تعیین شده است هرچند عده ای می گویند قیمت سکه نیز قدری حباب دارد. 

همین سکه که مشخص نیست سکه طلا است یا سکه حباب، در معاملات اتی تحویل دی ماه امسال رقم 5 میلیون و 59 هزار تومان تعیین شده است که این به مفهوم محاسبه دلار به نرخ 18 هزار تومان در معاملات دی ماه امسال است.

با این روند باید از آقای رئیس کل پرسید براستی تعیین کننده نرخ دلار در بازار کیست؟ وظیفه حفظ ارزش پول ملی طبق قانون توسط بانک مرکزی را چه کسی انجام می دهد و رئیس کل بازار پولی کشور کیست؟

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تورم»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها