اختصاص بالاترین میزان صادرات به محصولات کشاورزی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

اختصاص بالاترین میزان صادرات به محصولات کشاورزی

  • جمعه 21 تیر 1398 20:11
  • شناسه 38876
اختصاص بالاترین میزان صادرات به محصولات کشاورزی

بختیار رحمانی پور مدیرکل گمرکات کردستان گفت: محصولات کشاورزی بالاترین میزان صادرات را به خود اختصاص داده‌اند که نسبتا به سال قبل 202 هزار تن رشد داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، بختیار رحمانی پور صبح امروز در جمع خبرنگاران رسانه های جمعی استان در خصوص آخرین آمار گمرکات استان کردستان اظهار کرد: میزان صادرات گمرکات استان کردستان طی 3 ماهه نخست سال جاری افزایش 9 درصدی داشته است. 

وی با اشاره به این که بالاترین میزان صادرات مربوط به محصولات کشاورزی است، افزود: این محصول با اختصاص202 هزار تن به ارزش 87 میلیون دلار نسبت به سال گذشته رشد داشته است . 

وی با اشاره به روند افزایش صادرات از گمرکات استان، افزود: کل صادرات خروجی از گمرکات استان با احتساب صادرات سایر گمرکات 551 هزار تن به ارزش 321 میلیون دلار بوده که رشد 12 درصدی وزنی و 9 درصدی دلاری را به نسبت مشابه سال گذشته داشته است. 

مدیرکل گمرکات استان کردستان عنوان کرد: مهمترین اقلام صادراتی از گمرکات استان سبزی و میوه های خوراکی به ارزش44 میلیون دلار و سایر اقلام شامل میوه های خوراکی، سوخت های معدنی، مصنوعات پلاستکی، مصنوعات چدن و فولاد بوده است و مهمترین کشور هدف این کالاها کشور عراق با صادرات 350هزار تن به ارزش 189 میلیون دلار بوده و سایر کالاها به کشورهای کانادا، قطر، مالزی و روسیه صادر شده است. 

رحمانی پور با بیان این که روند صادرات استان کردستان طی چند سال اخیر صعودی بوده است، خاطرنشان کرد: طی3 ماهه نخست امسال گمرک باشماق بین 106 گمرک رتبه 17 ارزشی و رتبه 22 وزنی را کسب کرده است. 

وی در خصوص آمار واردات به گمرکات استان کردستان گفت: میزان واردات به گمرکات استان کردستان طی3 ماهه نخست سال جاری بیش از 9 میلیون دلار برآورد شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 103 درصد افزایش و از نظر ارزش دلاری 32 درصد کاهش داشته است. 

وی مهم ترین کالاهای وارداتی به گمرکات استان را شامل مصنوعات آلومینیوم به ارزش 4 میلیون دلار، ماشین آلات مکانیکی و برقی، مصنوعات پلاستیکی، ماشین آلات برقی و محصولات شیمیایی برشمرد و افزود: مهمترین کشور هدف کالاهای وارداتی به استان کشور عراق با واردات 6 میلیون دلار بوده است. 

مدیرکل گمرکات کردستان یادآور شد: در سالجاری 429 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 152 میلیون دلار از طریق گمرک باشماق ترانزیت کالا انجام شده که از نظر ارزش دلاری یک درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است و گمرک باشماق با ترانزیت 259هزار تن کالا به ارزش بیش از یک میلیون دلار بین 65 گمرک رتبه 2 ترانزیت خارجی مقصد را کسب کرده است. 

رحمانی پور همچنین به تردد مسافران از طریق گمرکات استان پرداخت و گفت: مرز باشماق تنها مرز رسمی استان است که از طریق آن تردد مسافر انجام می گیرد و طی این مدت 131 هزار و816 مسافر به کشور وارد و 133 هزار و 770 مسافرخروجی از طریق این مرزبه کشور عراق تردد داشته اند. 

وی اضافه کرد: تردد مسافران از این پایانه مرزی در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به طور میانگین 94 درصد رشد داشته است. 

مطالب بیشتر از «تورم»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

خبر آگهی

  • خبر آگهی

    خبر اگهی

    خبر آگهی (654)

    خبر آگهی ساعت 14 مورخ 98/05/13_ ورود 4 میلیون تن کالای اساسی به بنادر کشور _ پرداخت 320 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در استان گلستان _ تولید 50 هزار تن محصولات باغی در استان مرکزی _ و در آخر گزارشی از روستای رباط باغ ملک همراه با تصاویر گردشگری این روستا

آخرین خبرها