ساخت تجهیزات پردازشگر سیگنال آکوستیک مورد نیاز شناورها در کشور

 • شنبه 16 دی 1396 19:38
 • شناسه 13659
ساخت تجهیزات پردازشگر سیگنال آکوستیک مورد نیاز شناورها در کشور

محققان داخلی موفق به طراحی و ساخت سخت‌افزار و نرم‌افزار پردازشگر سیگنال آکوستیکی شدند که امکان تشخیص موانع ثابت و متحرک را با امواج ماوراء صوت فراهم می کند.

به گزارش شبکه ایران کالا و به نقل از  دیده بان علم ایران، سیستم‌های آکوستیکی کاربرد وسیعی در تمامی تجهیزات شناور سطحی، زیرسطحی و حتی تجهیزات پرنده هوایی برای کاربرد در دریا دارند و از آن‌ها برای نقشه‌برداری از کف دریاها، دنبال کردن خطوط لوله زیرآب، شناسایی توده ماهی‌ها در کاربردهای صیادی و پتروشیمی و تحقیقات علمی و  … استفاده می‌شود.

 


بر همین اساس، با توجه به بکر بودن بازار سیستم‌های آکوستیکی در داخل کشور و همین‌طور استراتژیک بودن آن و نیاز به خودکفایی کشور در صنعت دریا محققان یک شرکت دانش بنیان اقدام به ساخت تجهیزات پردازشگر آکوستیکی کرده اند که می تواند نیاز بخش های داخلی به این تجهیزات را تامین کند.

علی صادقی دعوتی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در توضیح طرح تحقیقاتی “طراحی و ساخت سخت‌افزار و نرم‌افزار پردازشگر سیگنال آکوستیکی” گفت: رسیدن به دانش و تکنولوژی تشخیص موانع ثابت و متحرک، زاویه و برد آن‌ها در فواصل دوردست از طریق ارسال و دریافت بازگشتی امواج ماوراء صوت ازجمله مهم‌ترین دستاوردهای فناورانه این طرح است.

وی خاطرنشان کرد: این حوزه برای شرکت‌ها و سازمان‌های داخلی بسیار بکر است و عمده این تجهیزات تاکنون از خارج از کشور خریداری‌شده است. با دستیابی به این دانش، امکان سفارشی‌سازی و تطبیق این محصول برای کاربردهای مختلف و روی شناورهای مختلف سطحی و زیرسطحی وجود دارد.


صادقی دعوتی، این‏گونه طرح‌ها را برای اعتلای صنعت دریایی کشور ضروری دانست و گفت: سیستم کشف موانع ثابت و متحرک، عوارض سطحی و زیرسطحی در انواع شناورها، یک سیستم پردازشگر آکوستیکی است که بدون این سیستم عملاً آن شناور توانمندی خاصی در دریا نخواهد داشت. ازاین‌رو جزو تجهیزات ۱۰۰ درصد موردنیاز بوده و با وجود تحریم‌ها علیه کشورمان، این صنعت به دلیل رشد روزافزون علوم دریایی و ساخت انواع شناور در کشور ضرورت بسیار بالایی دارد.


وی با اشاره به دورنمای این طرح در صنعت دریایی ایران گفت:  سیستم پردازشگر آکوستیکی این شرکت درصورتی‌ که مورد حمایت قرار بگیرد قابلیت توسعه و نصب روی انواع شناور و برای انواع کاربردها را دارا است و  می‌توان با ساخت سیستم‌های تجاری در زمینه صیادی، اکتشافات پتروشیمی و نقشه‌برداری دریایی و آماده‌سازی زمینه، به عرضه آن در بازارهای بین‌المللی نیز اندیشید.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • شگرد جدید معامله گران در بازار دلار و سکه

  شگرد جدید معامله گران در بازار دلار و سکه

  با نگاهی به پایگاه های اینترنتی معتبر ارز و سکه میتوان مشاهده کرد که در ابتدای هر روز قیمتهای سکه طلا و ارز سیر نزولی پیدا میکنند و در انتهای روز دوباره رشد صعودی خود را از سر می گیرند.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها