برخی تولیدکنندگان و وارد کنندگان عامل گرانی در بازار | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

برخی تولیدکنندگان و وارد کنندگان عامل گرانی در بازار

 • یکشنبه 31 تیر 1397 13:10
 • شناسه 30724
برخی تولیدکنندگان و وارد کنندگان عامل گرانی در بازار

مشاور اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران: بررسی ها نشان می‌دهد، گرانی کنونی در بازار عمدتا ناشی از تخلفات تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاها و محصولات است.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایسنا ، محمدباقر مجتبایی گفت: گرانی موجود در بازار عمدتا ناشی از تخلفات تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاها و محصولات است، چرا که حتی اگر قیمت‌های جهانی نیز بیشتر شده باشد، شدت آنها به اندازه‌ای که در بازار داخلی اتفاق می‌افتد، نیست. در این زمینه اتاق اصناف ایران و شهرستان‌های مختلف گزارشات متعددی در حوزه کالاهای مختلف از جمله لبنیات، سیگار و ... به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان تعزیزات حکومتی داده که هم اکنون پرونده‌ها در حال بررسی در این دستگاه‌های نظارتی است.

بازار

وی افزود: در بررسی‌های صورت گرفته و جلسات برگزار شده با مسئولان دولت، به این نتیجه رسیدیم که بین گرانی و گرانفروشی تفاوت وجود دارد. به این معنی که اگر یک بنگاه بیش از سود مجاز خود برای فروش یک کالا یا خدمت پول از مردم دریافت می‌کند، گرانفروشی کرده است و در واحد بازرسی اتاق اصناف ایران و با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی با این گونه تخلفات که تعداد آنها نیز کم است، برخورد می‌کنیم اما اگر یک واحد صنفی بنکدار یا خرده‌فروش از تولیدکننده یا واردکننده کالایی را خریداری می‌کند که گران‌تر از دفعات قبلی است و مجبور می‌شود سود منطقی خود را روی قیمت افزایش یافته هم محاسبه کند در این شرایط شاهد پدیده گرانی هستیم این در حالی است که مردم عمدتا تصور می‌کنند واحد صنفی مرتکب گرانفروشی شده در حالی که بازرسی‌ها و بررسی‌ها نشان دهنده این است که چنین اتفاقی نیفتاده و اکثر اصناف با پدیده گرانی مواجه هستند تا گرانفروشی.

مشاور اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران ادامه داد: در تولید نیز اگر یک بخش و عده اندکی از آنها را به عنوان متخلف و گرانفروش کنار بگذاریم که سازمان حمایت و سازمان تعزیزات حکومتی حتما با آنها برخورد می‌کنند، عمده تولیدکنندگان تابع تامین مواد اولیه و در واقع حلقه قبل از خود هستند چرا که اقتصاد یک زنجیره ارزش سیستماتیک و پویاست که در هر حلقه‌ای از آن اتفاق بیفتد، حلقه‌های وابسته نیز متاثر خواهند شد.

مجتبایی تاکید کرد: در حال حاضر دولتمردان حساس‌تر شده‌اند تا برای حل مسائل تخصیص ارز و نظارت بر عرضه محصولات تولیدی بنگاه‌های بزرگ از مشارکت اتاق اصناف ایران و شهرستان‌ها بهتر استفاده کند بنابراین اتاق‌های اصناف سراسر کشور ورود بیشتری بر فرآیند قیمت‌گذاری و مدیریت و نظارت بر توزیع و عرضه کالاها پیدا کرده‌اند. البته اتاق اصناف نقشی در قیمت‌گذاری محصولات تولیدی و نظام فروش آنها ندارد اما پس از آنها که کالایشان به عمده‌فروش‌ها و خرده فروش‌ها فروختند، اتاق اصناف ورود پیدا می‌کند و نظارت و بازرسی اتاق اصناف بر پدیده گرانی و گرانفروشی معنا پیدا می‌کند.

وی درباره این سوال که واحدهای صنفی بسیاری مانند فروشندگان تلفن همراه مرتکب گران فروشی غیرمنطقی و نجومی شده‌اند در حالی که از سویی از ارز دولتی برای واردات موبایل استفاده شده و از سوی دیگر با وجود پیگیری مردم از طریق سامانه ۱۲۴ و دیگر دستگاه‌های نظارتی کاری برای آنها انجام نشده است، توضیح داد که در حال حاضر سازمان حمایت همه واردکنندگان را وادار به ثبت کالای وارداتی، درج اطلاعات مربوط به قیمت کالا و واسطه‌ای که تلفن همراه را به او می‌فروشند، کرده است و هر قدر این بخش شفاف‌تر شود و نظام فروش شبکه توزیع مشخص‌تر شود، می‌توان امیدوار بود که بازار ساماندهی بهتری پیدا خواهد کرد و برخورد با گرانفروشی قاطعیت پیدا خواهد کرد.

مشاور اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران با بیان اینکه شفافیت سبب می شود تا دیگر حلقه‌های دخیل در بازار یک محصول جرات تخلف را به خود ندهند، افزود: قطعا گرانفروشی و گرانی در بازار وجود دارد اما عوامل متعددی در ایجاد این پدیده نقش دارند و امروز که دولت مصمم شده تا اصلاح و شفاف‌سازی بازار را در دستور کار خود قرار داده است، امید بیشتری به آینده وجود دارد.

مجتبایی گفت: بر اساس تقسیم بندی وظایفی که با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان انجام داده‌ایم، نظارت بر صنایع و تولیدکنندگان بزرگ بر عهده سازمان حمایت بوده و شبکه توزیع و عرضه بر عهده اتاق اصناف ایران است و کالاهایی مانند لبنیات و ... در تقسیم بندی نخست قرار می‌گیرند اما اگر سوپرمارکت‌ها کالایی را گران‌تر از آن چیزی که باید، بفروشند، با آنها به شدت برخورد می‌شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • بازُفت تکه ای از بهشت

  بازُفت تکه ای از بهشت

  بازُفت در کنار کوه بلند زردکوه و یکی از سرچشمه های رود کارون قرار دارد.با جنگل های عظیم بلوط در میان کوه های بلند از جاذبه های مهم این ناحیه است.

 • ایران، قطب بزرگ تولید شیشه در جهان

  ایران، قطب بزرگ تولید شیشه در جهان

  دبیر انجمن صنفی شیشه: ایران با تولید سالانه ۲۲۰۰ هزار تن انواع شیشه، از کانون‌های اصلی تولید این فرآورده صنعتی در جهان است.

 • جزئیات تسهیلات اشتغال روستایی

  جزئیات تسهیلات اشتغال روستایی

  معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با اشاره به پرداخت تسهیلات روستایی گفت:از تسهیلات اشتغال روستایی حدود ۱۱.۵هزار میلیارد تومان در بانک ها تصویب شد، حدود ۱۰.۵هزار میلیارد تومان تا کنون پرداخت شده است.

 • آب ملخ، عجیب ترین و ترسناک ترین آبشار ایران

  آب ملخ، عجیب ترین و ترسناک ترین آبشار ایران

  آبشارآب ملخ، یکی از عجیب‌ترین آبشارهای ایران است که ترکیبات خاص موجود در آب آن، تمام ملخ‌های مهاجم را درجا نابود می‌کند. این روستا و چشمه آن نیز به همین علت آب ملخ نام گرفته‌اند.

 • هدیه یک میلیارد دلاری مشعل‌های گاز به صنعت نفت ایران

  هدیه یک میلیارد دلاری مشعل‌های گاز به صنعت نفت ایران

  رئیس منطقه کیش در شرکت نفت فلات قاره ایران با اشاره به انتقال بالغ بر ۸۳ میلیارد فوت مکعب گازهای همراه نفت میادین سیری به کیش، اعلام کرد: با جایگزینی گاز با گازوئیل در سبد سوخت نیروگاه‌های کیش معادل یک میلیارد دلار در مصرف گازوئیل صرفه‌جویی شد.

 • دریاچه گهر

  دریاچه گهر

  آب این دریاچه بسیار زلال است به طوری که کف دریاچه قابل رویت است با جنگل های کوچک و زیبا که تفرجگاه بسیار خوبی برای گردشگران است.

 • دریوک

  دریوک

  دریوک یکی از ییلاقات دیدنی رشته کوه البرز است که طبیعتی بکر و و تماشایی دارد با آبشارهای طبقاتی بسیار زیبا و چشمه ساران فراوان و گل های متنوعی در این منطقه است

 • تالاب انزلی

  تالاب انزلی

   تالاب انزلی در جنوب غربی شهرستان بندر انزلی و در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری از مرکز استان گیلان جای گرفته است. این تالاب از جنوب به صومعه سرا، از شرق به پیر بازار، از شمال به شهرستان انزلی و از غرب به کپورچال و آب کنار انزلی محدود است.

 • جنگل رنگو

  جنگل رنگو

  جنگل رنگو یکی از جنگل های زیبای شمال ایران است که در 15کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان قرار دارد. آبشار زیبایی در این جنگل سرسبز مشاهده می شود. اطراف رودخانه رنگو دارای هوای دلپذیر و خنک می باشد و با درختان سر به فلک کشیده پوشانده شده است.

 • روستای دیگه سرا

  روستای دیگه سرا

  این روستا در۲۰kmتالش بین کوه و دریا قرار دارد ومردمانی مهربان ومهمان نوازی دارد و به زبان تالشی وترکی حرف می زنند . شغل اکثر مردم این روستا کشاورزی و دامداری می باشد و قدمتی۱۰۰۰ساله دارد و می توان گفت پایتخت تالش است.

 • دشت دریاسر

  دشت دریاسر

  دشت دریاسر تنکابن یکی از زیباترین مناطق شمال ایران است که در قسمت جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دوهزار قرار دارد.

 • معرفی «نشان پرداخت» و «نشان بانک»؛ حركت بانک ملی و آپ برای بانکداری دیجیتال

  معرفی «نشان پرداخت» و «نشان بانک»؛ حركت بانک ملی و آپ برای بانکداری دیجیتال

  آپ و بانک ملی از محصولات «نشان بانک» و «نشان پرداخت» رونمایی کردند؛ دو محصولی که به باور مدیران دو مجموعه، می‌تواند گامی بزرگ به سمت بانکداری دیجیتال باشد.

 • تولید سوسیس و کالباس فراسودمند از ماهی در کشور

  تولید سوسیس و کالباس فراسودمند از ماهی در کشور

  یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم وفناوری همدان توانست با تاییدیه ثبت اختراع بنیاد ملی نخبگان برای نخستین بار در کشور و حتی خاورمیانه، سوسیس و کالباس فراسودمند و بدون بو از ماهی تولید و به بازار عرضه کند.

 • چرا بانک ها وام نمی دهند؟

  چرا بانک ها وام نمی دهند؟

  رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه فعلاً این بانک تمرکزی برای تغییر نرخ سود بانکی ندارد، گفت: نرخ سود هدف را شورای پول و اعتبار تعیین می کند.

 • ثبت نام کوله‌برها در سامانه تجارت آغاز شد

  ثبت نام کوله‌برها در سامانه تجارت آغاز شد

  سامانه جامع تجارت در اطلاعیه‌ای با بیان اینکه امکان ثبت تعرفه‌های مجاز برای واردات کوله‌بران در این سامانه فراهم شده، اعلام کرد:پس از ثبت‌ پرونده، کوله‌بران باید برای منشا ارز را اعلام کنند.

 • افت ۳۰ هزار تومانی قیمت کله پاچه در بازار

  افت ۳۰ هزار تومانی قیمت کله پاچه در بازار

  رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: با توجه به ازدیاد کشتار دام، قیمت کله پاچه از ۱۵۰ هزار به ۱۲۰ هزار تومان کاهش یافته است.

 • مقابله با تحریم و سلطه دلار از طریق رمز ارزها

  مقابله با تحریم و سلطه دلار از طریق رمز ارزها

  رمز ارزها که رییس‌جمهوری به کشورهای اسلامی پیشنهاد استفاده از آنها را داده و مدیرعامل بانک ملی نیز از آماده بودن بسترهای راه‌اندازی آنها در کشور خبر می‌دهد، از کارامدترین ابزارها برای مقابله با تحریم‌ها و کاهش سلطه دلار در مبادلات بین‌المللی به شمار می‌روند.

 • بلیت بخت‌آزمایی در فروش محدود خودروسازان

  بلیت بخت‌آزمایی در فروش محدود خودروسازان

  این روزها خرید خودرو در برنامه فروش خودروسازان به خرید بلیت بخت‌آزمایی شباهت زیادی پیدا کرده و شاهد حاشیه بازار۵۰ میلیون تومانی در برخی مدل‌ها هستیم. در این میان، سهمیه‌بندی بنزین نیز تفاوت قیمت خودروهای دوگانه‌سوز و معمولی را تا ۲۰ میلیون تومان بالا برده است.

 • نسل جدید ضدعفونی‌کننده پستان دام، بومی‌سازی شد

  نسل جدید ضدعفونی‌کننده پستان دام، بومی‌سازی شد

  یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم وفناوری دانشگاه تهران موفق به بومی‌سازی نسل جدید ضدعفونی‌کننده پستان دام در کشور شد.

 • چرا قیمت فروش دارو در داروخانه با قیمت روی جلد متفاوت است؟

  چرا قیمت فروش دارو در داروخانه با قیمت روی جلد متفاوت است؟

  سخنگوی سازمان غذا و دارو علت تفاوت در قیمت روی جلد دارو با قیمتی که دارو در داروخانه‌ها عرضه می‌شود را تشریح کرد.

 • آغاز نمایشگاه قیر، آسفالت و عایق‌ها

  آغاز نمایشگاه قیر، آسفالت و عایق‌ها

  یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی قیر، آسفالت، عایق‌ها و ماشین آلات وابسته در تهران آغاز بکار کرد.

 • آغاز به کار سومین نمایشگاه صنعت شیشه

  آغاز به کار سومین نمایشگاه صنعت شیشه

  سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی شیشه و صنایع وابسته آن از امروز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد.

 • ارزآوری ۴۵۰ میلیون دلاری قیر برای ایران

  ارزآوری ۴۵۰ میلیون دلاری قیر برای ایران

  مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی گفت: قیر و آسفالت ایرانی در سال ۹۸ ارزآوری ۴۵۰ میلیون دلاری برای کشور داشته است.

 • ششمین محموله ماشین‌سازی به ترکیه ارسال شد

  ششمین محموله ماشین‌سازی به ترکیه ارسال شد

  ششمین محموله صادراتی کارخانه ماشین‌سازی تبریز طی سال جاری به کشور ترکیه ارسال شد.

 • حضور ایران در نمایشگاه گردشگری «فیتور» اسپانیا

  حضور ایران در نمایشگاه گردشگری «فیتور» اسپانیا

  چهملین دور نمایشگاه بین‌المللی گردشگری «فیتور» اسپانیا با حضور فعال غرفه‌ جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در مادرید گشایش یافت.

 • بازار بی‌رونق هتلداری در کلاردشت با وجود حضور میلیونی گردشگران

  بازار بی‌رونق هتلداری در کلاردشت با وجود حضور میلیونی گردشگران

  شهرستان کلاردشت که از آن به عنوان پایتخت اکوتوریسم یاد می‌شود سالانه میزبان بیش از یک میلیون گردشگر داخلی و خارجی است ولی با این حال به اعتقاد صاحبان مراکز اقامتی به خاطر فعالیت ویلاهای بی نام و نشان، صنعت هتلداری و اقامتی رسمی از رونق چندانی برخوردار نیست.

 • شرکت‌های وابسته به دفتر رهبری در بورس عرضه می‌شوند

  شرکت‌های وابسته به دفتر رهبری در بورس عرضه می‌شوند

  بورس به تدریج توجه همگانی را به خود جلب کرده است. از جهت شفافیت و همچنین کارایی که بورس برای اقتصاد کشور دارد توجه سران دولتی و حکومتی به بازار سرمایه بیش از گذشته معطوف شده است. در این خصوص آخرین اخبار از احتمال واگذاری سهام وابسته به دفتر رهبری در بورس حکایت دارد.

 • بهبود جایگاه جهانی ایران در توسعه دولت الکترونیک +ویدئو

  بهبود جایگاه جهانی ایران در توسعه دولت الکترونیک +ویدئو

  رئیس امور توسعه دولت الکترونیک سازمان اداری و استخدامی کشور در گفتگو با برنامه تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: بر اساس ارزیابی سازمان ملل رتیه جهانی ایران در توسعه دولت الکترونیک ارتقاء یافته است.

 • افزایش ظرفیت تولید «فولاد ارفع» در سال ۹۹

  افزایش ظرفیت تولید «فولاد ارفع» در سال ۹۹

  مدیرعامل آهن و فولاد ارفع از برنامه افزایش ظرفیت تولید این مجموعه در سال آینده خبر داد.

 • تفاهم نامه «سایپا» با بانک صنعت و معدن

  تفاهم نامه «سایپا» با بانک صنعت و معدن

  بانک صنعت و معدن با شرکت خودروسازی سایپا تفاهم نامه ای به منظور تامین مالی طرح های تولیدی امضا کرد.