لوازم‌خانگی ایرانی تا ۴۰ درصد گران شد/ انگشت اتهام به سمت تولیدکنندگان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

لوازم‌خانگی ایرانی تا ۴۰ درصد گران شد/ انگشت اتهام به سمت تولیدکنندگان

 • شنبه 06 مرداد 1397 15:52
 • شناسه 30994
لوازم‌خانگی ایرانی تا ۴۰ درصد گران شد/ انگشت اتهام به سمت تولیدکنندگان

افزایش ۳۵ تا ۴۰ درصدی قیمت لوازم خانگی تولید داخل از ابتدای سال تا کنون در کنار ادعای مطرح شده توسط واحدهای فروش مبنی بر توزیع قطره چکانی محصولات توسط تولیدکنندگان، به روشنی گویای بحرانی جدی در حوزه لوازم خانگی است.

به گزارش شبکه ایران کالا و به نقل از ایسنا،  در حالی انگشت اتهام فروشندگان لوازم خانگی به سمت تولیدکنندگان لوازم خانگی نشانه رفته است که شاهد افزایش تا ۴۰ درصدی قیمت لوازم خانگی تولید داخل از ابتدای سال جاری تا کنون هستیم. واحدهای فروش مدعی هستند که تولیدکنندگان داخلی نه تنها محصولات خود را به بازار عرضه نمی کنند بلکه با تزریق قطره چکانی به واحدهای فروش آن هم به قیمت مصرف کننده، بازار لوازم خانگی را با بحران روبرو کرده‌اند.

این درحالی است تولیدکنندگان داخلی در سوی دیگر این ماجرا، موضوع مطرح شده در ارتباط با عدم عرضه را تکذیب می کنند و از افزایش تا ۱۰۰ درصدی قیمت برخی از لوازم خانگی با برند خارجی خبر می دهند.

در کنار افزایش ۳۵ تا ۴۰ درصدی قیمت لوازم خانگی تولید داخل از ابتدای سال جاری تاکنون، کمبود این لوازم برای عرضه توسط فروشندگان از دیگر مشکلات قابل تامل است. واحدهای فروش مدعی هستند که "تولیدکنندگان از فروش عمده محصولات اجتناب کرده و علی رغم اینکه کالاهای درخواستی را با قیمت مصرف کننده به آن ها می فروشند، به صورت قطره چکانی کالاها را عرضه می کنند".

از دیگر چالش های بازار این حوزه، افزایش تا ۵۰ درصدی قیمت لوازم خانگی خارجی است. گرانی هایی که بیش از هر بخش دیگری دودش به چشم مردم می رود و این مصرف کنندگان هستند که متضرر شده و مجبورند به قیمتی مضاعف، کالای مورد نیاز خود را بخرند.

در عین حال عدم ورود نهادهای نظارتی همچون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قابل تامل است، چراکه هیچ عزم جدی برای جلوگیری از بحران به وجود آمده در حوزه لوازم خانگی وجود ندارد!

اگر ادعای مطرح شده مبنی بر عدم عرضه مناسب کالا توسط تولیدکنندگان داخلی و فروش محصولاتشان به قیمت مصرف کننده به واحدهای فروش درست باشد، سوال مطرح شده این است که به چه علت مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در این بخش به صورت جدی ورود نمی کنند؟ افزایش تا ۴۰ درصدی قیمت لوازم تولید داخل آن هم در زمانی که ممنوعیت واردات از اواخر خردادماه کلید خورده است با چه بهانه ای قابل توجیه است و اساسا مدافع حقوق مردم کیست و چه نهادی باید از تضییع حقوق آن ها جلوگیری کند؟

به طور حتم پاسخ نهایی این است که صرفا نظاره توسط دستگاه‌های نظارتی راهگشا نیست و جلوگیری از هر سوء استفاده در شرایط فعلی مهم ترین مسئله‌ای است که باید در دستور کار قرار گیرد.

از ابتدای سال جاری تاکنون شاهد دو مرحله افزایش قیمت لوازم خانگی هستیم که در مرحله اول قیمت‌ها تا حدود ۱۰ درصد افزایش یافت و پس از آن در شرایط حاضر در مجموع شاهد افزایش ۳۵ تا ۴۰ د رصدی قیمت لوازم خانگی تولید داخل هستیم. در حال حاضر شرایط تا جایی پیش رفته که فروشندگان و تولیدکنندگان لوازم خانگی رو در روی یکدیگر قرار گرفته و انگشت اتهام را به سوی یکدیگر نشانه رفته اند؛ هرچند که در این بین فروشندگان معتقدند که تولیدکنندگان لوازم خانگی با انبار کردن کالاهای خود و عرضه قطره‌چکانی به بازار، شرایط را به سود خود پیش برده و علی رغم افزایش قیمت لوازم خانگی بازار فروش را با چالش جدی جهت عرضه به متقاضیان روبرو کرده‌اند.

این در حالی است که تولیدکنندگان معتقدند چنین مسئله ای صحت ندارد و علت گرانی لوازم خانگی بالا رفتن قیمت مواد اولیه بوده و در ارتباط با عرضه محصولات در بازار صحبت‌هایی عنوان شده توسط فروشندگان درست نیست.

فروشندگان لوزام خانگی با بیان اینکه کارخانجات تولید داخل تا چند ماه قبل اجناس خود را با ۱۰ درصد تخفیف نیز ارائه می‌کردند، مدعی هستند که در حال حاضر تولیدکنندگان محصولات خود را با قیمت مصرف کننده به واحدهای فروش عرضه می‌کنند و بازار را با مشکل مواجه کرده‌اند و شرایط به مذاق آن ها خوش آمده است!

در همین رابطه حمید رضا غزنوی - سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی ،در ارتباط با افزایش ۳۵ تا ۴۰ درصدی افزایش قیمت لوازم خانگی و نیز ادعاهای مطرح شده توسط فروشندگان لوازم خانگی، اظهار کرد: لوازم خانگی تولید داخل تا ۳۵ درصد افزایش قیمت داشته که ۹ درصد آن مربوط به ارزش افزوده بود که قبلا توسط تولیدکننده پرداخت می‌شد. سه درصد مربوط به هزینه حمل و نقل است و ۱۰ درصد نیز سود عامل فروش لحاظ شده است.

وی ادامه داد: اینکه عنوان می‌کنند تولیدکننده کالا را به بازار نمی‌رساند، صحت ندارد؛ چرا که تولیدکنندگان هزینه روزانه دارند و باید از پس مخارج خود بربیاید و مطمئنا به نفع تولد کننده نیست که تولید نکند.

غزنوی همچنین در مورد وضعیت پیش روی قیمت لوازم خانگی تولید داخل در سال جاری، اعلام کرد: اگر شرایط به همین منوال ادامه یابد، بیش از این قیمت لوازم خانگی افزایش نمی‌یابد چراکه بازار بیش از این کشش افزایش قیمت را ندارد.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی معتقد است که تولیدکنندگان داخلی این ظرفیت را دارند که حداقل تا سه برابر نیاز بازار را تولید کنند و تکنولوژی‌های مورد استفاده توسط آن ها کم از کشورهای آسیای جنوبی و اروپا ندارد و تولیدکنندگان این بخش می‌توانند بازار داخلی کشور را تامین کنند و به حجم انبوه برسند.

وی با اشاره به اینکه از اواخر خردادماه سال جاری ممنوعیت واردات لوازم خانگی اعلام شد، خاطرنشان کرد: تقریبا طی این دو ماهه میزان تولید لوازم خانگی حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است.

این درحالی است که حبیب اله انصاری  -دبیر انجمن لوازم خانگی در ارتباط با مسائل مطرح شده، گفت: پتانسیل تولید لوازم خانگی با بهترین کیفیت در داخل کشور وجود دارد و متاسفانه در سال جاری شرایط به گونه‌ای پیش رفت که به دلیل کمبود مواد اولیه و نوسانات ارزی میزان تولید تولیدکنندگان کاهش یافت. علاوه بر این نباید فراموش کنیم که نیازمند واردات مواد اولیه قطعات در حوزه لوازم خانگی هستیم و با توجه به مسائلی که به آن اشاره شد، اتفاقاتی رخ داد که تولیدکندگان نتوانند بر اساس زمانبندی در نظر گرفته شده، تولید کنند.

حال سوال قابل تامل در ارتباط با ادعای تولیدکنندگان لوازم خانگی این است که اگر توانایی تامین لوازم خانگی مورد نیاز کشور توسط آن ها وجود دارد پس به چه علت این روزها شاهد تهی شدن واحدهای فروش از لوازم خانگی طبق اداعی فروشندگان هستیم؟

هرچند وعده عدم افزایش قیمت ها پیش از این یکبار دیگر و زمانی که قیمت ها تا حدود ۱۰ درصد افزایش یافته بود، توسط انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی داده شد، اما در نهایت دوامی نیاورد و این روزها شاهد افزایش ۳۵ تا ۴۰ درصدی قیمت لوازم خانگی هستیم. افزایش قیمتی که با حساب و کتاب سرانگشتی نزدیک به ۲۰ درصد آن به جیب تولیدکنندگان داخلی می رود؛ تولیدکنندگانی که در حال حاضر ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند و از شرایط ممنوعیت واردات لوازم خانگی نیز بهره می‌برند!
 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • شرکت لوکساب در مسیر صادرات

  شرکت لوکساب در مسیر صادرات

  بسطامی مدیر شرکت لوکساب در گفتگو با ایران کالا از فواید آب قلیایی و افق‌های پیش روی تولید و توزیع آب های قلیایی در کشور گفت.

 • تحقق ۹۹ درصدی برداشت تکلیفی گاز از پارس جنوبی

  تحقق ۹۹ درصدی برداشت تکلیفی گاز از پارس جنوبی

  معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس از تحقق ۹۹ درصدی برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی براساس برنامه تکلیفی وزارت نفت خبر داد.

 • بومی سازی شبیه ساز دامپ تراک

  بومی سازی شبیه ساز دامپ تراک

  دستگاه شبیه ساز دامپ تراک برای کاهش و به صفر رساندن حوادث ترافیکی در حمل و نقل مواد معدنی، بومی سازی شد.

 • صنعت نشر و چاپ کتاب‌های نفیس

  صنعت نشر و چاپ کتاب‌های نفیس

  مدیر مسئول انتشارات هلیا در گفتگو با ایران کالا گفت: انتشارات هلیا از سال 80 آغاز به کار کرد و به انتشار کتابهای نفیس پرداخت. در انتشارات هلیا  قرآن کریم و دیوان شاعران معروف نظیر حافظ، خیام و .....با جلد اعلا تولید می شود.

 • ۵۴ درصد مخازن سد‌های کشور پر است

  ۵۴ درصد مخازن سد‌های کشور پر است

  وزیر نیرو گفت: از ۵۱ میلیارد مترمکعب ظرفیت سد‌های کشور، ۳۷.۵ میلیارد مترمکعب آب ذخیره شده، که این رقم معادل ۵۴ درصد ظرفیت سد‌های کشور است.

 • جلسه ستاد تسهیل امور تولید با صنعتگر ورشکسته

  جلسه ستاد تسهیل امور تولید با صنعتگر ورشکسته

  یک تولیدکننده با انتقاد از اقدام غیرقانونی سازمان تأمین اجتماعی در توقیف کارخانه‌اش، گفت: با فراخوان دولت، برای سرمایه گذاری از آلمان به ایران آمدم ولی نه تنها تولید صورت نگرفت بلکه ممنوع الخروج هم شدم.

 • 35 میلیارد یورو ارز صادراتی برگشت/16.3 میلیارد یورو هنوز برنگشته است

  35 میلیارد یورو ارز صادراتی برگشت/16.3 میلیارد یورو هنوز برنگشته است

  رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از بازگشت 35 میلیارد یورو ارز صادراتی تا 31 مرداد سال جاری خبر دارد.

 • خرید آنلاین پرتقال از به‌روزرسان

  خرید آنلاین پرتقال از به‌روزرسان

  پرتقال، میوه‌ی بومی جنوب شرق آسیا و از خانواده مرکبات است. این میوه انواع مختلفی دارد و درخت آن در سراسر جهان کاشته می‌شود.

 • قیمت جدید ۷ محصول ایران خودرو اعلام شد

  قیمت جدید ۷ محصول ایران خودرو اعلام شد

  قیمتهای جدید ۷ محصول ایران خودرو در ۳ ماهه سوم سال ۹۹ مشخص شد.

 • قیمت طلا، سکه، دلار و ارز / سکه ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

  قیمت طلا، سکه، دلار و ارز / سکه ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

  هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک‌میلیون و ۲۴۰ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۳میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۷ هزار و ۷۵۰ تومان است.

 • عرضه ۷۱ هزار تن فولاد در بورس کالا

  عرضه ۷۱ هزار تن فولاد در بورس کالا

  تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز چهارشنبه (دوم مهرماه) میزبان عرضه ۵۷ هزار و ۶۸۴ تن سبد میلگرد، ۲۲۰۰ تن میلگرد متوسط، ۶۶۰ تن ناودانی، ۱۰ هزار و ۱۲۰ تن سبد تیرآهن، ۱۱۰۰ تن تیرآهن و ۱۴ و ۱۵۰ تن ریل آهن است.

 • سود سهامداران شستا بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان است 

  سود سهامداران شستا بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان است 

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بر اساس آخرین آمار، سود پایان سال سهامداران شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) به بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان رسیده و سهامداران خرد ۱۷۹ درصد رشد داشته است.

 • کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف جمع‌ می‌شود

  کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف جمع‌ می‌شود

  سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: کارت‌های بازرگانی به‌اصطلاح یک‌بار مصرف که صاحبان آنها تجار واقعی نیستند و فقط از آنها سوء استفاده می‌شود، جمع‌آوری خواهد شد.

 • بهره برداری ۵۵۰۰ هکتار شهرک‌های کشاورزی طی ۶ سال اخیر

  بهره برداری ۵۵۰۰ هکتار شهرک‌های کشاورزی طی ۶ سال اخیر

  مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی گفت: از سال ۹۲ تاکنون واحدهای تولیدی شهرک‌های کشاورزی در مساحت پنج هزار و ۵۳۹ هکتار در حال ساخت سازه و بهره‌برداری هستند.

 • تجهیز ۱۸۶ کارگاه برای دوگانه سوز کردن خودرو‌های عمومی

  تجهیز ۱۸۶ کارگاه برای دوگانه سوز کردن خودرو‌های عمومی

  مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، از تجهیز ۱۸۶ کارگاه در سراسر کشور برای گازسوز کردن خودرو‌های عمومی خبر داد.

 • ۳۰ هزار نفر وام ودیعه مسکن دریافت کردند

  ۳۰ هزار نفر وام ودیعه مسکن دریافت کردند

  وزیر راه و شهرسازی از تشکیل ۲.۵ برابری پرونده متقاضیان وام ودیعه مسکن نسبت به هفته گذشته در بانک‌ها خبر داد.

 • واردات قاچاق گلابی از آمریکا و چین!

  واردات قاچاق گلابی از آمریکا و چین!

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره‌بار می‌گوید: واردات رسمی گلابی از آمریکا، آفریقا و چین را تکذیب می‌کنیم اما گلابی از این کشورها به طور قاچاق وارد کشور می‎‌شود.

 • نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در مردادماه

  نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در مردادماه

  جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که از بین ۹ کالای اساسی که وضعیت قیمت آن‌ها در مردادماه امسال منتشر شده، قیمت هفت کالا حدودا بین ۱۵ تا ۱۰۰ درصد نسبت به مردادسال قبل و قیمت تمام ۹ کالا بین یک تا ۱۶ درصد نسبت به تیر امسال افزایش داشته است.

 • جزییات از سرگیری پرواز ایران ایر به فرانکفورت

  جزییات از سرگیری پرواز ایران ایر به فرانکفورت

  پس از وقفه چند ماهه، پروازهای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" به فرودگاه فرانکفورت از ۱۲ مهرماه سال جاری آغاز می‌شود.

 • آشنایی با شرکت پارس اگزوز

  آشنایی با شرکت پارس اگزوز

  تولید انواع اگزوز خودروهای سواری در شرکت پارس اگزوز برای خودروهای داخلی و خارجی و قدیمی و جدید

 • آتش سوزی گسترده در کارخانه لبنیاتی میهن

  آتش سوزی گسترده در کارخانه لبنیاتی میهن

  ساعت ۱۸ سه شنبه کارخانه میهن دچار حریق شد و گفته می شود این آتش سوزی از انبار مواد اولیه این کارخانه بوده است.

 • عناوین اصلی روزنامه‌های اقتصادی چهارشنبه 2 مهر

  عناوین اصلی روزنامه‌های اقتصادی چهارشنبه 2 مهر

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون رکود در بازار لوازم خانگی، افزایش تورم در شهریور ماه، نقش دلالان و سفته بازان در کاهش شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران و احتمال افزایش قیمت لبنیات پرداختند.

 • صنایع تبدیلی و غذایی و توسعه کشاورزی

  صنایع تبدیلی و غذایی و توسعه کشاورزی

  میهمانان برنامه آقایان دکتر ناصر شاهنوشی عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد، محمد مهدی برومندی مشاور و سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی، خاکزاد رستمی دبیر نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران، مهرداد شمس مولوی بنیانگذار گروه صنایع غذایی شادلی و ​​​​​​​علی شریعتی مقدم رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران با دکتر پرویزیان مجری برنامه به بررسی وضعیت محصولات کشاورزی خصوصا صنایع تبدیلی در این حوزه پرداختند

 • مجوزهای کشور شناسه یکتا می‌گیرند

  مجوزهای کشور شناسه یکتا می‌گیرند

  کارگروه رفع موانع جهش تولید 14 پیشنهاد را تصویب کرد که در صورت تایید نهایی مجوزهای کشور دارای شناسه یکتا شده و شعبه تخصصی قضایی اختلال در کسب و کار تشکیل می‌شود.

 • سهام عدالت ۱ میلیونی امروز ۳۱.۵ میلیون تومان شد

  سهام عدالت ۱ میلیونی امروز ۳۱.۵ میلیون تومان شد

  در پایان معاملات امروز بازار سهام در حالی که شاخص بورس افت ۱۳ هزار واحدی را تجربه کرد که ارزش سهام عدالت یک میلیون تومانی به ۳۱ میلیون و ۵۸۸هزار تومان رسید.

 • حجم بازار رمزارز در ایران چقدر است؟

  حجم بازار رمزارز در ایران چقدر است؟

  رمزارزها این روزها برای برخی از کاربران به بازار جذابی تبدیل شده است و گزارش‌ها می‌گوید تمایل ایرانیان به خرید آنها به ویژه بیت‌کوین افزایش یافته؛ اما اندازه بازار آن در ایران چقدر است؟

 • ۵۵ درصد مواد اولیه روغن‌های نیمه جامد وارداتی است

  ۵۵ درصد مواد اولیه روغن‌های نیمه جامد وارداتی است

  دبیر انجمن صنفی روغن‌نباتی ایران گفت ۵۰ تا ۵۵ درصد مواد اولیه روغن‌های جامد، وارداتی و ۴۰ تا ۴۵ درصد نیز از دانه‌های روغنی تولید داخل استحصال می‌شود،

 • نرخ تورم شهریور ماه ۲۶ درصد اعلام شد

  نرخ تورم شهریور ماه ۲۶ درصد اعلام شد

  براساس اعلام مرکز آمار، نرخ تورم سالانه شهریور ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ٢٦ درصد رسید.

 • پوشاک ایرانی به کدام کشورها صادر می شود؟

  پوشاک ایرانی به کدام کشورها صادر می شود؟

  سخنگوی گمرک از صادرات ۴ هزار و ۵۲۷ تن انواع پوشاک به ارزش ۳۵ میلیون و ۱۹۰ هزار دلار به ۲۹ کشور جهان خبر داد.

 • آشنایی با سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران

  آشنایی با سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران

  کاوند، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با ایران‌کالا گفت: استفاده از پایگاه‌های داده‌های بورسی، مثل سایت شرکت بورس تهران، سرمایه‌گذاران را در خرید و فروش سهام راهنمایی می‌کند.